Uncategorized

Wielki retusz – cala ksiazka

Przyslala Rimma Kaul


Książka o tym, czego Polacy nie chcą wiedzieć. Rzetelne i wielopoziomowe studium postawy Polaków wobec Zagłady. Autor pokazuje na licznych konkretnych tekstach kultury, jak społecznie i zwykle nieświadomie Polacy dokonują samo-wybielania.

Teoretycznie powinni wiedzieć, a jednak nie wiedzą co się stało z Żydami podczas okupacji i jaki był w tym udział Polaków. Zgromadzono dane, przeanalizowano je, ale przy tym wytworzyła się dziwna umiejętność niedostrzegania tego, czego udało się Polakom o sobie dowiedzieć. Sedno problemu wciąż spowija milczenie.Żukowski wykazuje, w oparciu o najgłośniejsze filmy i książki ostatnich siedemdziesięciu lat, jak powstają, pracują i przekształcają się mity służące retuszowaniu wizerunku Polaków.

Sprawdza, jak i którędy do kanonu pamięci o relacjach polsko-żydowskich wlewają się stereotypy i jakie są tego konsekwencje. Żukowski uważa, że tylko takie, odważne i bezkompromisowe naukowe działania dają szansę na przezwyciężenie emocji i oswojenie przeszłości.

Odmowa konfrontacji z prawdą i utwierdzanie milczenia, które oficjalnie lansuje rząd polski, prowadzi donikąd – nierozpoznana agresja powraca, urazy stają się silniejsze. Ta książka to historia polskiej choroby, jednoczesna diagnoza i recepta. 

Cala ksiazka w linku ponizej

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Bardzo dziekuje wszystkim, ktorzy przyczynili sie do tego, ze mozemy czytac to tak wazne dzielo. Moje uznanie i gratulacje.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.