Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 4.4 – 5.4


4 kwietnia 2021 r.


zarząd portów morskich poinformował, że około 50 statków czeka na rozładunek w dwóch izraelskich portach, przy czym w Aszdod statki czekają około 10 dni, a w Hajfie około 4 dni. Duże opóźnienia w obsłudze statków utrudniają izraelskim fabrykom importowanie surowców i produktów eksportowych, a dyrektorzy fabryk obawiają się, że będą musieli wstrzymać produkcję.

Były szef wywiadu obrony IDF, generał dywizji (rez.) Amos Yadlin stwierdził że Izraelowi trudno będzie wpłynąć na treść nowego porozumienia z Iranem. „Miesiąc miodowy z Trumpem dobiegł końca, administracja Bidena jest osobiście bardzo wrogo nastawiona do naszego premiera”.


Szef Otzmy Yehudit Itamar Ben-Gvir wezwał w niedzielę rano szefa New Hope Gideona Sa’ara do przyłączenia się do prawicowego rządu kierowanego przez premiera Benjamina Netanjahu.


Likud może utworzyć prawicowy rząd, jeśli jego potencjalni partnerzy koalicyjni uznają swoją obywatelską odpowiedzialność i zjednocza się w partii – powiedział w sobotę wieczorem premier Benjamin Netanjahu. Urząd ds. Wodnych oglosil, że poziom wody w Morzu Galilejskim podniósł się w weekend o 3 cm i obecnie wynosi 209,12 m poniżej poziomu morza. Poziom wody jest teraz 32 cm poniżej górnej granicy.


Jordania poinformowała o udaremnieniu zamachu stanu wymierzonego w króla Abdullaha II. Siły bezpieczeństwa aresztowały członka rodziny królewskiej Sharifa Hassana Ben Zaida, wieloletniego doradcę króla Bassema Awadallaha oraz inne osoby. Wojsko powiedziało przyrodniemu bratu króla, księciu Hamzie bin Husseinowi, aby wstrzymał działania skierowane przeciwko “bezpieczeństwu i stabilności”, co może być powiązane ze spiskiem mającym na celu destabilizację kraju.


Archeolodzy znajdują dowody na to, że średniowieczni Żydzi w Wielkiej Brytanii przestrzegali koszerności


rząd Chorwacji ogłosił, że zezwoli obywatelom Izraela na przyjazd do swego kraju bez konieczności kwarantanny po przyjeździe, o ile posiadają certyfikat zaszczepienia lub przedstawią negatywny wynik testu. W ten sposób Chorwacja dołącza do takich krajów jak Gruzja, Dubaj, Cypr, Czarnogóra i Grecja, które od 14 kwietnia zostaną otwarte dla izraelskiej turystyki.


IceCure Medical, izraelski producent technologii zamrażania nowotworów, powiedział w niedzielę, że otrzymał powiadomienie od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, uznające jego produkt ProSense za „przełomowe urządzenie” do zamrażania nowotworów w wielu schorzeniach, w tym w raku piersi .


5 kwietnia 2021 r.


Zaskakujący skok w europejskich opiniach Izraela Porozumienia Abrahama i sukces izraelskiej kampanii szczepień inspirują Europę

Caly sadaz TUTAJ


Ortodoksyjni Żydzi wolą Arabów od lewicowców W dramatycznej zmianie, najwyższy rabin w kraju mówi, że dla ortodoksyjnych Żydów bardziej naturalne jest sprzymierzenie się z islamistami niż z lewicowymi Izraelczykam


izraelskie siły powietrzne otrzymały najnowocześniejszy samolot szpiegowski “Oron”. Został on opracowany na podstawie platformy biznesowego samolotu odrzutowego Gulfstream G550. Wyposażono go w zaawansowany radar IAI oraz systemy wywiadowcze oparte na sztucznej inteligencji, co umożliwi stworzenie kompleksowego obrazu wywiadowczego rozmieszczenia sił lądowych wroga w czasie rzeczywistym. Samolot będzie stacjonował w bazie Nevatim na południu Izraela.


ministerstwo finansów poinformowało, że skumulowany deficyt Izraela za 12 miesięcy pandemii koronawirusa (marzec 2020-marzec 2021) wyniesie około 180 mld szekli (ok. 54 mld dolarów), co przekłada się na około 12,6% PKB kraju. Szacuje się, że deficyt budżetu państwa w pierwszym kwartale 2021 r. ma wynieść około 20 mld szekli.


El-Al oficjalnie otworzył loty dla Izraelczyków do Gruzji od 11 kwietnia. Loty będą odbywać się bezpośrednio z Tel Awiwu do Tbilisi i będą kosztować 198 USD.


Ra’am, partia islamistyczna, o ktorej glosy zabiegają partie głównego nurtu rywalizujące o utworzenie kolejnego rządu Izraela, wzywa uchodźców palestyńskich do powrotu, mówi, że „nie może być lojalności” wobec Izraela i uznaje syjonizm za „rasistowski”. 


amerykański prezydent Joe Biden ogłosił rozpoczęcie Tygodnia Pamięci Ofiar Holokaustu. “W Dniu Pamięci o Holokauście solidaryzujemy się z narodem żydowskim w Ameryce, Izraelu i na całym świecie, aby pamiętać o okropnościach Holokaustu i zastanawiać się nad nimi.


Siły Obronne Izraela ujawniły, że w lipcu 2020 r. została przeprowadzona tajna operacja na terytorium Syrii. Żołnierze z Brygady Golani pod osłoną nocy przekroczyli granicę. Celem operacji była syryjska przygraniczna placówka wojskowa, która została zbudowana w marcu 2020 r. w strefie buforowej na granicy izraelsko-syryjskiej. Placówka została zbudowana w odległości 1200 metrów od granicy izraelskiej. Umowa o zawieszeniu broni po Wojnie Jom Kippur w 1973 r., mówi, że w strefie buforowej nie może być żadnych placówek wojskowych, ani żadnej broni.Żołnierze zaminowali syryjską placówkę, po czym saperzy przeprowadzili kontrolowany wybuch, który zniszczył wrogą bazę.


prezydent Reuven Rivlin rozpoczął rano konsultacje z partiami wybranymi do Knesetu w celu ustalenia, któremu kandydatowi udzielić mandat na utworzenie następnego rządu.


przedstawiciel partii Likud powiedział wieczorem, że Benjamin Netanjahu mógłby zdecydować się na kandydowanie na prezydenta Izraela, aby umożliwić nowemu liderowi Likudu zbudowanie prawicowej koalicji rządowej. Wybory prezydenckie muszą odbyć się pomiędzy 9 kwietnia a 9 czerwca. Kadencja Reuvena Rivlina wygaśnie 9 lipca. Decyzję o wyborze prezydenta podejmują posłowie. Przy zawarciu koalicji posłowie zobowiązaliby się do poparcia Netanjahu. Koalicja mogłaby liczyć 73 posłów Likudu, Szasu, Niebiesko-Białych, Zjednoczonego Judaizmu Tory, Jamina, Nowej Nadziei i Religijnej Partii Syjonistycznej.


linie lotnicze El Al zatwierdziły trasy, na których zostaną wznowione połączenia pasażerskie. Są to: Stany Zjednoczone (Nowy Jork, Los Angeles i Miami), Francja (Paryż), Wielka Brytania (Londyn), Seszele (Victoria), Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj), Belgia (Bruksela), Ukraina (Kijów), Rosja (Moskwa), Niemcy (Berlin i Frankfurt), Grecja (Ateny i Larnaka), oraz Gruzja (Tbilisi).Kategorie: Uncategorized

19 odpowiedzi »

 1. Do ZOSI BRAUN – Smutna rzeczywistosc, (Twoje slowa), jest taka, ze obrazasz wiekszosc tutejszych czytelnikow, ktorzy sa “bez Tory”, ale czuja sie jak najbardziej Zydami i popieraja Izrael. Ci z Tora nie uznaja nawet istnienia Panstwa Izrael, ale im nie przeszkadza korzystac nieproporcjonalnie wiecej z dobrodziejstw tego panstwa, niz tym bez Tory.

 2. Leon dwie ostatnie uwagi na koniec tej dyskusji :

  1.) Ortodoksyjny Żyd zajmuje się Torą i swoja rodzina, nie polityka. A Izraelowi dużo więcej szkody wyrządza taki „postępowy” polityczny żydowski aktywista niż ten ortodoksyjny Żyd. Bo to nie ortodoksi bynajmniej agituja przeciw Izraelowi w
  „J-Call „ i „ Peace now” , pisza ohydne artykuły w światowej prasie i robia filmy w stylu „ Our Boys”.

  2.) Chciałabym aby każdy zagorzaly oskarżyciel Ortodoksów powiedzial co sam zrobil dobrego dla Izraela. I dlaczego tak bardzo skupia swoja nienawisc na Ortodoksach akurat, a nie na Iranie, Abbasie i arabskich terrorystach.

  Żegnam i Pozdrawiam

 3. OWSZEM, ZYD BEZ TORY, JAK NOWOCZESNI IZRAELCZYCY, JEST TAKI JAK WSZYSCY INNI NIE-ZYDZI, Z WYJATKIEM, ZE MA MATKE ZYDOWKE. WPRAWDYIE TO NIE BRZMI “POLITICALLY CORRECT”, ALE TAKA JEST SMUTNA RZECZYWISTOSC. ZOSIA BRAUN. TEL AVIV

 4. Ewa , i ja akceptuje ze sie nie rozumiemy.
  Pytasz, co to jest Zyd bez Tory ?
  A ja sie pytam co to jest za Zyd , ktory nie uznaje zydowskiego panstwa i woli sie sprzymierzyc z Arabami ?

  Co to jest za Zyd ?

 5. Leon ty nie rozumiesz moich dość logicznych wyjaśnień a ja nie rozumiem skąd taka zawziętość wobec ortodoksów i oskarżanie ich o wszelkie zło świata. Tora to dusza judaizmu i religia naszych przodkow. Co to jest Żyd bez Tory ?
  A Izrael ma dużo gorszych wrogów niż Ortodoksi i na nich warto by się mocniej skoncentrować bo sa nieskonczenie bardziej niebezpieczni.
  Cóż, akceptuje ze się nie rozumiemy wzajemnie i tyle.

 6. Ewa Korulska ,
  Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi w Twoim ” wykladzie ” o religiach.
  Judaizm , a w szczegolnosci judaizm ortodoksyjny, nie byl, nie jest , i prawdopodobnie nie bedzie
  zainteresowany dialogiem interreligijnym.
  Natomiast jest faktem ze ci ortodoksi, nie uznaja w wiekszosci nawet Panstwa Izrael i uchylaja sie pod kazdym pretekstem od sluzby w Armii Obrony Izraela. Nie przeszkadza im to jednak wcale w pobieraniu zasilkow i korzystania z opieki medycznej, spolecznej i innej tego wlasnie Panstwa, ktorego sami sie uznaja !
  Nie gardza tez mozliwoscia, zeby ”lewacy”, jak ich nazywasz, bronili ich, czesto ryzykujac zyciem , i wtedy nawet nie sprawdzaja takich obroncow w ilu to procentach sa genetycznie Zydami.
  Ich dzieci ucza sie w szkolach, gdzie przedmioty jak biologia, matematyka, czy wiedza o spoleczenstwie, sa zabronione , tak jak i dostep do internetu.
  Mozesz sobie wyobrazic, jaka przyszlosc czeka te dzieci.
  Jestem pewien, ze jak juz ten rabin utworzy rzad z Arabami , to przy pierwszym konflikcie pobiegnie do Cahalu z prosba o obrone.
  Bo kto inny go obroni ?
  Ortodoksi, stanowiacy ok 10 procent ludnosci Izraela , zdobyli nieproporcjonalne do swojej ilosci wplywy, dzieki zle funkcjonujacemu systemowi wyborczemu w Izraelu.
  Sa ”jezyczkiem u wagi” wiekszosci rzadow, majac w ten sposob mozliwosc wymuszania i szantazowania.
  A co wiekszosc Zydow w Izraelu onich mysli, mozesz latwo sprawdzic.
  Tak wiec pozostaje przy mojej interpretacj slow rabina.
  Pozdrawiam,
  Leon

 7. Leonie Schatz, interpretacja z definicji jest subiektywna i jeśli chcesz abym ja tutaj rozwijała i uzasadniała to już lepiej zapiszmy się oboje do Jeshiwy bo taka dyskusja to czasochłonne zajęcie, choć przyjemne i ciekawe 😁.
  Natomiast możliwa jest takze inna interpretacja slow rabina. Rabin to człowiek wiary i jako taki ma zrozumienie i szacunek dla innej wiary z jej jasnym systemem wartości, i tradycjami i tekstami.
  Cudza religie można akceptować lub nie, ale jest to określony, trwały i niezmienny punkt odniesienia Religie lubią studiowac się wzajemnie i to może rabinowi odpowiadac, to jest świat który on rozumie. Natomiast idee progresywno- lewicowe z ich ciagle zmieniającymi się z trendami, modami i „prawami człowieka” którymi wymachuje się jak chorągiewka i manipuluje we wszystkie strony, sa dla religijnego rabina czymś niezrozumiałym, , podejrzanym i bardziej niebezpiecznym niż jakakolwiek klarowna religia, choćby i taka o wrogich wobec Żydów hasłach.
  Taki progresywno-lewicowy ekolog to Arbuz –
  z wierzchu zielony, w środku czerwony.
  Do Arbuzow nie tylko Rabin odnosi się z nieufnością. Wielu laików takze.
  Z pozdrowieniami

 8. Krotko mowiac :fundamentalisci swiata laczcie sie!

  W tym co powiedzial naczelny rabin nie ma nic nowego! Zawsze ultra-ortodoksi zajmowali antysyjonistyczne stanowisko tak jak przywodcy palestynscy i islamisci . Za moich czasow uniwersyteckich(pol wieku temu!) uslyszalam pewnego studenta arabskiego twierdzacego zartobliwie ,a jednak zgodnie z realnymi przeslankami ,ze ultra-ortodoksi powinni zwiazac z sie z Fatachem Arafata . Wlasnie zmarl przywodca Naturej Karta ,ktory wslawil sie miedzy innymi podroza do Iranu ,aby ucalowac owczesnego przywodce tego kraju w podziekowaniu za iranskie plany likwidacji panstwa Izrael . Widzialam takze na kazdej demonstarcji pro-izraelskeij w Londynie ,grupe chasydow dzierzacych flagi palestynskie i anty-syjonistyczne hasla .Obok stojacy Arabowie niczym sie w swej gorliwosci anty-syjonistycznej nie roznili od nich.
  EwaY

 9. Tylko powtorze slowa Ewy: BOZE CHRON NAS PRZED TAKIMI PRZYJACIOLMI (LIBERMAN I LAPID) A Z WROGAMI TO JUZ PORADZIMY.

 10. Ewa Korulska
  Na jakiej podstawie tak interpretujesz slowa rabina ?
  Czy romawialas z nim lub czytalas inne jego wypowiedzi ?
  Jesli nie, to te slowa mozna rownie dobrze zinterpretowac w odwrotny sposob, majac na uwadze ” niechetny” ( to understatement !) stosunek duzej czesci tzw ortodoksow do Panstwa Izrael.

 11. Obserwatorze ,
  Słowa Wielkiego Rabina dają się zinterpretować bardzo jasno: Arabscy islamiści to zewnętrzny wróg który gra w otwarte karty i nie kryje swojego projektu unicestwienia Izraela. Tsahal sobie z nimi poradzi bez większego trudu.
  A lewicowcy to koń trojański, trudniejszy do rozpoznania i zwalczenia prostymi metodami.
  Rabin mówi :
  Boże chroń nas przed naszymi przyjaciolmi bo z wrogami poradzimy sobie sami.

 12. 1. Czytalem ten artykuł , który jest przeciwieństwem opinii naczelnego rabina ortodoksów w Izraelu , który musi przecież być wielkim auktorytetem w tym środowisku ( o ile jest to prawdą…to też chciałem zferyfikowac …). Mnie chodziło o opinię kogoś z naszej emigracji, kto należy do tego środowiska.
  2. Nie po raz pierwszy moje wpisy nie komentowane są pod względem ich treści( włącznie z Twoimi opiniami ) a są mniejszą lub większą insynuacją, czasem wręcz epitetami dotyczącymi mnie jako osoby z „przyklejaniem” mi tych czy innych „etykietek” jako człowieka . Dlatego pozostanę „pseudonimem” nie mając ochoty na rolę „czarnej owcy” w naszej małej i niestety stającej sie coraz mniejszej grupie . Ci z moich przyjaciół , którzy wiedzą kim jestem przypisują to nizkiemu poziomowi dyskusji . Może mają rację…

 13. Obserwatorze przeczytaj ostatni artykuł „Mansour Abbas i libanizacja Izraela” . On najlepiej odpowiada na twoje pytania. Niestety.
  A tak nawiasem miło byłoby mi wiedzieć z kim wlasciwie mam przyjemność wymieniać się komentarzami.

 14. Ze zdumieniem przeczytałem komentarz E.K. sugerujący , że Zosia Braun została przeze mnie w jakiś sposób skrytykowana , żeby nie powiedzieć zaatakowana, więc poczuła się w obowiązku ją przede mną „bronić” ….Nawet do głowy mi nic podobnego nie przyszło!
  A i sama Z.B nie udzieliła odpowiedzi na postawione pytanie które postawiłem właśnie jej, z tego prostego powodu , że nie ma wokół mnie innych ortodoksyjnych osób których mógłbym poprosić o ocenę tej wypowiedzi , którą dla przypomnienia zacytuję jeszcze raz: „W dramatycznej zmianie, najwyższy rabin w kraju mówi, że dla ortodoksyjnych Żydów bardziej naturalne jest SPRZYMIERZENIE się z islamistami niż z lewicowymi Izraelczykami”
  Szkoda , że zostałem (celowo…?) niewłaściwie zrozumiany , miałem nadzieje na wyjaśnienie tego stwierdzenia i co to moze oznaczać dla sytuacji teraz i w przyszłości w Izraelu. I to tyle …..Wygląda na to , że zadawanie pytań na tym forum nie jest chyba zbyt sensowne….

 15. Przede wszystkim bardzo dziekuje Ewie za wsparcie i za dobre slowa.
  Wszystko prawda.
  Moja odpowiedz na pytanie OBSERWATORA.
  W danej sytiacji Zydzi w Izraelu maja dwoch wrogow: A. lewicowe partie izraelczykow, ktorzy daza do calkowitej zaglady Judaizmu, pozostawiajac zydowski folklor i rozne wpslomnienia historyczne z wlasnego wyboru oraz B. Izraelskich Arabow (a propos tak samo obywatele Izraela), ktorzy daza do fizycznego zniszczenia Zydow, bez wzgledu na ich pochodzenie, religie, poglady itp. Pierwsze zagrozenie jest porownywane do okresu Helenistycznego, kiedy Grecy dazyli do zniszczenia duchowego ZYdow, skad nie ma powrotu. Ku pamieci tego zwyciestwa obchodzimy swieto Hanuka. NIestety dzisiejszy Izrael bardziej udowadnia, ze to jednak Grecy i Kultura Helenistyczna zwyciezyli, ale jako ortodoksyjna Zydowka (to dla mnie wielki komplement) nadal wierze, ze Panstwo Izrael bedzie Panstwem Zydowskim a nie tylko “demokratycznym”

 16. Drogi Obserwatorze,
  Wywolales Zosię Braun do tablicy wskazującym palcem.
  Z braku Jej odpowiedzi wnioskuje ze nie zauważyła twojego apelu, wiec pozwolę sobie na krotki komentarz z wlasnej inicjatywy i z mojej osobistej perspektywy. W najmniejszym stopniu nie konsultowałam mojej wypowiedzi z Zosia.
  Znam dobrze Zosię od wielu lat i szanuje jej poglady a jeszcze bardziej jej postawę życiowa.
  Jestem pełna podziwu zarówno dla jej syjonistycznej determinacji ( przyjechała do Izraela na Alije jako młodziutka dziewczyna, samotnie i z własnej inicjatywy jeszcze przed Marcem, pozostała tam wiernie całe życie i wychowała swoich synów w duchu judaizmu), jak i dla jej głębokiej wiedzy religijnej, być może obok Feli Citron największej z całego Marcowego pokolenia. Zosia jest chemikiem z wykształcenia czyli w jej pojęciu nauka nie stoi w sprzeczności z religia. ( To taka mała dygresja dla tych ktorzy sa zdania ze te dwa obszary poszukiwan ludzkich wykluczają się wzajemnie..)
  Ortodoksja i Judaizm sa podstawa tożsamości żydowskiej czyli podstawa przetrwania duchowego
  ( a tym samym i fizycznego ! ) całego naszego narodu. Podstawa o wiele trwalsza i solidniejsza niż lewicowość czy jakakolwiek inna modna orientacja ktora głęboko religijni Ortodoksi po prostu ignorują. Oni żyją Bogiem, Mesjaszem i staraja się ze wszystkich sił pomnożyć narod żydowski, co samo w sobie jest ciężka praca i ogromnym poświeceniem na które rzadko stać progresywnych lewicowcow promujacych osobisty komfort i bezdzietność czyli upadek zachodnich społeczeństw.
  To tyle o ortodoksyjnym syjonizmie.
  A zrownywanie arabsko-islamskiej nienawisci do Żydów i Izraela z Mesjanistyczna postawa żydowskich Ortodoksów odbieram jako niestosowne i wrecz calkiem chybione w odniesieniu ortodoksyjnej syjonistki jaka jest Zosia Braun.
  Z pozdrowieniami.

 17. Jeśli prawdą jest , że „Ortodoksyjni Żydzi wolą Arabów od lewicowców W dramatycznej zmianie, najwyższy rabin w kraju mówi, że dla ortodoksyjnych Żydów bardziej naturalne jest sprzymierzenie się z islamistami niż z lewicowymi Izraelczykami„ to dobrze by było przeczytać opinię Zosi Braun na temat tej wypowiedzi. Bez żadnej ironii uważam ją za osobę ortodoksyjną i chciałbym wiedzieć , jak ona to ocenia.

 18. Dlaczego Izrael toleruje konia trojańskiego w postaci partii Raam ? Czyżby demokracja odebrała mu rozum ?

 19. Korki na kanale sueskim powodują wszystkim aktorom miliardowe straty. Myślę że rząd izraelski powinien otrząsnąć kurz z projekt towarowej linii kolejowej z EIlatu do Ashdodu i nawet połączyć go z projektowaną linią Hidżaz – Egipt i może Hidżaz – Izrael
  Pieniędzy nie brakuje, potrzeba tylko zgody narodowej i współpracy Saudi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.