Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa

Kiedy Joe Biden rozpoczął prezydenturę sloganem “dyplomacja wróciła!”, byli ludzie, którzy zastanawiali się, co to znaczy w kategoriach spójnej polityki zagranicznej. Dyplomacja, jak wie każdy szóstoklasista, jest jednym z wielu środków potrzebnych do realizacji polityki. Sama w sobie jest albo akademicką fanaberią, albo inną nazwą farsy. W ostatnim tygodniu obserwowaliśmy dyplomację praktykowaną przez nową administrację zarówno jako fanaberię, jak i farsę.

Wiecej TUTAJ

78 lat temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

78 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.

Wiecej TUTAJPalestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu

Autonomia Palestyńska (AP) twierdzi, że Hamas i inne palestyńskie grupy terrorystyczne wyrzekły się terroru i zaakceptowały prawo Izraela do istnienia.

Hamas i palestyńskie frakcje mówią jednak, że nie jest to prawdą i że pozostają oddane “wszystkim formom oporu” wobec Izraela, włącznie z “walką zbrojną”

Wiecej TUTAJ


Przyszłość edukacji wyższej w USA

Przechadzałem się ostatnio po Uniwersytecie Harvarda w piątek rano, który normalnie powinien tętnić życiem. Samotność była dojmująca, niegdyś ruchliwe trasy opustoszały, prawie wszystkie biblioteki i sale wykładowe były zamknięte, podobnie jak obiekty sportowe, hale publiczne i muzea. Prawie żaden budynek, łącznie z akademikami, nie wykazywał oznak życia. Nawet laboratoria naukowe miały tylko szczątkowe ekipy. Za to nie było problemu ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Wiecej TUTAJ


Górale przeciwni filmowi o Goralenvolk; minister P. Gliński uspokaja

Związek Podhalan sprzeciwia się powstaniu filmu traktującego o nazistowskiej akcji Goralenvolk. Minister kultury Piotr Gliński zapewniał w Zakopanem, że nikomu nie chodzi o jakiekolwiek kontrowersje i tendencyjne przedstawienie trudnych tematów.

Wiecej TUTAJ


Świat się zbroi – Izrael w czołówce, Polska na 62 miejscu

Rosnąca liczba wojen i konfliktów na świecie sprawia, że w wielu regionach świata umacnia się trend do postępującej militaryzacji.

Wiecej TUTAJ

We Franfurcie nad Menem powstanie Akademia Żydowska

Umowa podpisana między Centralną Radą Żydów w Niemczech a spółdzielną mieszkaniową ABG została ogłoszona przez władze Frankfurtu. Koszt budowy szacuje się na 34,5 miliona euro. Prawie połowa środków (16 mln) będzie pochodzić z budżetu federalnego. Projekt sfinansują także kraj związkowy Hesja i Frankfurt nad Menem.

Wiecej TUTAJ


Igrzyska 2036. Berlin i Tel Awiw wspólnie: „Silny sygnał”

Byłby to „oczywiście silny sygnał na rzecz pokoju i porozumienia między narodami, wysłany w poczuciu pełnej świadomości naszej bolesnej historii i obrzydliwego nadużycia idei olimpijskiej przez narodowych socjalistów” – powiedział wczoraj (5 kwietnia) senator Berlina do spraw sportu i spraw wewnętrznych Andreas Geisel (SPD) w wywiadzie dla dziennika „Berliner Morgenpost”. 

Wiecej TUTAJ


Tegoroczna rocznica Powstania w getcie warszawskim dedykowana jest kobietom

Podczas tegorocznej rocznicy Powstania w getcie warszawskim skupimy się na historiach kobiet – mówiła w piątek wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. W tym roku przypada 78. rocznica zrywu w getcie. Stolica zachęca, aby uczcić pamięć powstańców, przypinając żółty żonkil i zatrzymując się o godz. 12 na symboliczną minutę

Wiecej TUTAJ


R. Trzaskowski o 78. rocznicy Powstania w getcie: przed nami dni głębokiej refleksji

Przed nami dni głębokiej refleksji i wspólnego wspominania o jednym z dwóch warszawskich powstań – mówił z okazji nadchodzącej 78. rocznicy Powstania w getcie warszawskim prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zachęcał też do wzięcia udziału w akcji Muzeum POLIN – Żonkile.

Wiecej TUTAJ


Polska wydala rosyjskich dyplomatów

Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie – poinformował w czwartek resort dyplomacji.

Wiecej TUTAJ


Naczelny rabin Polski: trzeba mówić prawdę o Powstaniu w getcie warszawskim

Trzeba mówić prawdę o Powstaniu w getcie warszawskim. To jest nasz moralny obowiązek. Jego bohaterowie pokazali, że w życiu są wartości, o które trzeba walczyć do końca – powiedział PAP naczelny rabin Polski Michael Joseph Schudrich. Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.