Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.4 – 19.4


18 kwietnia 2021 r.

od rana przestały obowiązywać ograniczenia epidemiologiczne dotyczące systemu edukacji, a wszyscy uczniowie powrócili do normalnej nauki. Uczniowie i studenci będą się uczyć sześć dni w tygodniu, bez ograniczeń co do liczby uczniów w klasie.


Kanały informacyjne powiązane z wspieranymi przez Iran bojówkami w Iraku opublikowały w ciągu ostatniego tygodnia plakaty zagrażające izraelskim interesom,


Lider Yesh Atid Jair Lapid i szef Blue and White Benny Gantz spotkali się w sobotę wieczorem, aby porozmawiać o utworzeniu potencjalnej koalicji na wypadek, gdyby premier Izraela Benjamin Netanjahu nie był w stanie utworzyć rządu,


„Całkowity upadek Ameryki” przed Iranem w negocjacjach, mówią izraelscy urzędnicy . Amerykanie rzekomo zaakceptowali nawet pomysł wypłacenia Iranowi odszkodowania za sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.


Obchodzenie Dnia Pamięci o Holokauście w kraju arabskim byłoby kiedyś uważane za nie do pomyślenia. Jednak właśnie to sie odbylo w Muzeum Crossroads of Civilizations w Dubaju.


Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie opracowują nową technologię optyczną, która umożliwi automatyczną i natychmiastową diagnozę czerniaka, formy raka skóry.


na Mistrzostwach Europy w judo (w Portugali ) izraelscy judowcy zdobyli trzy medale :– Gefen Primo w kat. do 52kg: brąz – Tohal Butbul w kat. do 72kg: srebro – Sagi Muki w kat. do 81kg: brąz


Pięć lat po zerwaniu stosunków dyplomatycznych Iran i Arabia Saudyjska podobno prowadzą bezpośrednie rozmowy w Bagdadzie, aby naprawić stosunki i zakończyć wojnę domową w Jemenie.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu forsuje przepisy, które przywróciłyby bezpośrednie wybory na premiera, dwie dekady po zniesieniu systemu


w Grecji rozpoczęły się wspólne ćwiczenia izraelskich i greckich sił powietrznych. Ze strony Izraela uczestniczą ciężkie myśliwce przewagi powietrznej F-15I “Raam”, myśliwce wielozadaniowe F-16I “Sufa” oraz samolot wczesnego ostrzegania Gulfstream G550 “Nachshon”.


na Cyprze odbył się szczyt, w którym udział wzięli cypryjski minister spraw zagranicznych Nikos Christodoulides, grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias, izraelski minister spraw zagranicznych Gabi Ashkenazi i emiracki minister spraw zagranicznych Anwar Gargash. Aszkenazi powiedział, że Izrael zrobi wszystko, co w jego mocy, aby “uniemożliwić ekstremistycznemu i antysemickiemu reżimowi Iranu zdobycie broni jądrowej”.


19 kwietnia 2021 r.


Minister finansów Yisrael Katz powiedział w zamkniętej rozmowie, że „jeśli Netanjahu nie utworzy rządu, to ja powinienem przewodzić Likudowi”.


Kenia . Skorzystamy z technologii izraelskiej, aby lepiej zarządzać wodą


„Zmierzymy się z izraelskimi dronami używanymi przez Maroko” – potwierdza urzędnik Sahrawi


Pierwsza fala upałów w Izraelu w tym sezonie, czyli „Szaraw”, osiągnęła szczyt


Setki Palestyńczyków starło się z policją izraelską ma Starym Miescie w Jerozolimie w niedzielną noc podczas protestów przeciwko restrykcjom na tym obszarze.


Policja aresztowała 40 osób podejrzanych o nielegalny handel bronią w arabskim mieście Taibeh. Wszyscy zatrzymani zostaną doprowadzeni do Sądu w Petah Tikva w celu przedłużenia ich zatrzymania


Premier Benjamin Netanjahu wezwał na spotkanie Likudu w poniedziałek o 11 rano i skupi się na wysiłkach Netanjahu w celu utworzenia nowego rządu.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi 22 kwietnia izraelskie organizacje ekologiczne uruchomiły inicjatywę , w ramach której Izraelczycy z całego kraju przyłączyli się do masowego sprzątania izraelskich terenów przyrodniczych. 


Narodowe linie lotnicze Bahrajnu Gulf Air ogłosiły w niedzielę, że zaczną oferować bezpośrednie loty między Manamą a Tel Awiwem 3 czerwca.


nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Tulkarem w zachodniej części Samarii. Aresztowano poszukiwanego palestyńskiego terrorystę. Podczas działań doszło do poważnych arabskich zamieszek. . Nikt nie został ranny.


w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus w arabskiej dzielnicy A-Tur we wschodniej Jerozolimie. Ranna została 1 osoba.


Trzech członków rady doradczej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Polsce złożyło rezygnację na znak protestu po powołaniu do niej przez rząd wysokiego rangą polityka partii rządzącej.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.