Uncategorized

Krotko i zwiezle. Aktualne wiadomosci z Izraela – 13.5


13 maja 2021 r.


ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych i ONZ Gilad Erdan wysłał oficjalny list do Rady Bezpieczeństwa ONZ i do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, żądając potępienia Hamasu za wystrzelenia ponad 1500 rakiet na Izrael.


przez całą noc izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele Hamasu w Strefie Gazy. Zniszczono budynki banku Hamasu, a także domy wysokich dowódców tej terrorystycznej organizacji. Od początku operacji zaatakowano ponad 650 celów terrorystycznych.


Palestyńscy terroryści w Strefie Gazy wznowili ostrzał rakietowy Izraela o świcie w czwartek po trzygodzinnej przerwie w atakach w nocy. Tymczasem Izraelskie Siły Obronne kontynuowały ataki na kluczowe cele Hamasu, niszcząc skarby grupy terrorystycznej i uderzając w większą liczbę czołowych przywódców.


Niemiecka policja zatrzymała w środę kilkunastu mężczyzn za ataki antysemickie w trzech miastach.


Około 130 rakiet zostało wystrzelonych ze Strefy Gazy w Izraelu między 20:00 a 6:00 (czasu lokalnego), z których około 24 nie przekroczyło granicy i znalazło się w enklawie palestyńskiej, poinformowała w czwartek rano jednostka rzecznika IDF.


 Po raz drugi w tym tygodniu Stany Zjednoczone zablokowały wspólne oświadczenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ciągłej przemocy między Izraelczykami i Palestyńczykami.


Zwolennicy Izraela w Stanach Zjednoczonych mają zebrać się w całym kraju w środę, aby pokazać swoją solidarność z państwem żydowskim zmagającym się z atakiem rakiet Hamasu i innych frakcji terrorystycznych w Strefie Gazy , a także wewnętrzną przemoc arabską w miastach w całym kraju.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken poparł prawo Izraela do samoobrony


Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab powiedział, że rozmawiał o przemocy z premierem Autonomii Palestyńskiej Mohammadem Shtayyeh.„Apelujemy o spokój, zakończenie ataków rakietowych Hamasu i deeskalację przemocy ze wszystkich stron, która kosztuje życie” – mówi Raab w oświadczeniu.


Eksplozja antyżydowskiej przemocy ze strony wielu izraelskich Arabów identyfikujących się z Hamasem, w czasie, gdy islamistyczna organizacja terrorystyczna zrzuca setki pocisków na skupiska ludności ich kraju, wymusza porzucenie izraelskiej polityki integracji, która jej służyła dobrze w ostatnich latach i ponowne wyznaczenie granic tego, co jest dozwolone – a zwłaszcza tego, co jest zabronione – w stosunkach z obywatelami arabskimi, a tym bardziej z Hamasem i ludnością Gazy.


W celu zminimalizowania narażenia cywilnych podróży lotniczych na ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, izraelskie władze lotnicze poinformowały w czwartek, że przylatujące loty pasażerskie zostaną przekierowane z międzynarodowego lotniska Ben Gurion w pobliżu Tel Awiwu na lotnisko Ramon poza Ejlat na południu.


Tunezja, Norwegia i Chiny zażądały, aby w piątek zaplanowano kolejne nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zaostrzających się działań wojennych między Izraelem a Palestyńczykami, pomimo ciągłego oporu Stanów Zjednoczonych


W rzadkim przejawie jedności izraelscy politycy z całego spektrum – od islamistów po skrajnie prawicowych Żydów – wyrazili szok i potępienie wewnętrznej żydowsko-arabskiej przemocy, która wybuchła w całym kraju w ostatnich dniach.


Polski rząd przekaże 50 000 dolarów nacjonalistycznej organizacji, na czele której stoi student, którego zawieszono na Uniwersytecie Warszawskim częściowo za mowę nienawiści wobec Żydów. Serwis internetowy Konrada Smuniewskiego Nowy Ład (czyli Nowy Zakon) otrzyma grant w ramach corocznych funduszy rządowych dla organizacji pozarządowych.


Film przedstawiający tłum ekstremistycznych żydowskich Izraelczyków bijący mężczyznę przypuszczalnie Araba na przedmieściach Tel Awiwu w środę wieczorem był transmitowany na żywo w izraelskiej telewizji, gdy w kraju wybuchła przemoc między Arabami i Żydami.

Gigantyczne napisy i plakaty popierające Hamas powitały tysiące muzułmańskich wyznawców, którzy przybyli na Wzgórze Świątynne na Starym Mieście w Jerozolimie w czwartek rano na modlitwy Id al-Fitr.


Izraelscy przywódcy polityczni potępili społeczną przemoc arabsko-żydowską szalejącą w izraelskich miastach i społecznościach w środę i wezwali do spokoju.


Antyizraelskie graffiti odkryte w Bates College w Maine w niedzielę zostało skierowane do biura prokuratora generalnego w celu zbadania jako możliwe przestępstwo z nienawiści.


W obliczu niedoborów żywności wśród najbiedniejszych w Nigerii, gdy Ramadan dobiega , Chabad Lubavitch z Nigerii rozpoczął coroczną kampanię żywnościową w celu dystrybucji 250 000 posiłków w pięciu nigeryjskich miastach.


Rodzina żydowskich Izraelczyków z małymi dziećmi odniosła obrażenia, gdy w czwartek zostali zaczepieni przez tłum w arabskim mieście Umm el Fahm.


popołudniem palestyńscy terroryści przeprowadzili zmasowany ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Jako pierwsze wystrzelono dziesiątki rakiet krótkiego zasięgu, które wywołały alarm w Nirim, Aszkelonie, Nir Am, Kfar Aza, Nahal Oz, Aszdod, Sdei Elijahu, Sderot i innych. Rakiety te ściągnęły na siebie uwagę systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Chwilę później wystrzelono rakiety dalekiego zasięgu na Ramat Gan, Kfar Chabad, Herzliję, Givat Szmuel i Tel Awiw w środkowym Izraelu. Minutę później wystrzelono rakiety w kierunku Beer Szewy i innych społeczności na Negewie. W ciągu kilku minut wystrzelono ponad 100 rakiet


DF podało, że od 7 rano około 160 rakiet zostało wystrzelonych ze Strefy Gazy na terytorium Izraela. Doniesiono również, że w Strefie Gazy spadło około 30 rakiet, a obrona powietrznej przechwyciły dziesiątki rakiet.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi wydał popołudniem polecenie, aby wszyscy żołnierze pozostali w swoich bazach, bez możliwości przepustek do odwołania. Ogłoszono mobilizację 9 tys. żołnierzy rezerwy, w tym części z jednostek bojowych.


wieczorem Hamas wydał ostrzeżenie przed zwiększeniem ostrzału rakietowego dziś wieczorem o godz. 21:00 z „nowymi niespodziankami”.Izraelskie siły powietrzne zbombardowały w ciągu dnia liczne cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zlikwidowano pięć grup terrorystów Hamasu z bronią przeciwpancerną. Uderzono także w dom dowódcy jednostki dronów Hamasu. Jak dotąd wyeliminowano co najmniej 100 terrorystów.


izraelscy dostawcy energii elektrycznej do Strefy Gazy poinformowali wieczorem, że palestyńskie rakiety uszkodziły sieć przesyłową prądu, która zasila Gazę. W konsekwencji Gaza została pozbawiona prądu elektrycznego.


Rakiety Gazy zabijają 2 izraelskich muzułmanów, ojca i córkę „Pociski Hamasu nie rozróżniają między Żydami a Arabami” – mówi burmistrz miasta, w którym buntowali się lokalni muzułmanie


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.