Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela – 14 . 5


 

 Późnym czwartkowym wieczorem izraelskie siły zbrojne rozpoczęły ciężkie bombardowanie palestyńskich grup terrorystycznych w Strefie Gazy. „Siły powietrzne i naziemne IDF atakują obecnie w Strefie Gazy”,


rzecznik prasowy armii gen. Hidai Zilberman powiedział wieczorem, że od rozpoczęcia operacji “Strażnik Muru”, Siły Obronne Izraela uderzyły w 750 różnych celów w Strefie Gazy. Zniszczono 33 tunele terrorystyczne, 160 wbudowanych wyrzutni rakiet, 4 wieżowce i zabito 60 terrorystów.

Ponad 200 osób z całych Stanów Zjednoczonych kupiło bilety na udział w pierwszym dorocznym  National Shabbaton Jewish People of Colour (JOC)


wieczorem z terytorium południowego Libanu wystrzelono 3 rakiety, które spadły w otwartym terenie w zachodniej Galilei. Nie zgłoszono żadnych obrażeń ani uszkodzeń. W rejonie wystrzelenia rakiet pojawili się libańcy żołnierze, którzy zatrzymali sprawców ostrzału. Byli to palestyńscy terroryści. Rakiety wystrzelono z rejonu Tyru.


 Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że uważa reakcję Izraela na dwa dni ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy za proporcjonalną.


Wysoki urzędnik Hamasu mówi: „Możemy walczyć przez wiele miesięcy” Abu Hamza, rzecznik palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, stanął przed kamerami w środę i powiedział, że jego organizacja jest gotowa walczyć z Izraelem tak długo, jak to konieczne. „Nasza walka nie ustanie” – powiedział. Mimo przechwałek Hamzy nie ma na to szans. Gdyby Izrael zareagował na próby mediacji w sprawie zawieszenia broni – a dobrze, że tego nie zrobił – grupy terrorystyczne w Gazie podpisałyby wczoraj porozumienie o zawieszeniu broni.


Prezydent REUVEN RIVLIN

Moi współobywatele Izraela: Jestem bardzo zaniepokojony trudnymi scenami, których jesteśmy świadkami na ulicach. Wzywam i błagam wszystkich przywódców, obywateli, rodziców – zróbcie wszystko, co w waszej mocy, aby powstrzymać straszną rzecz, która się dzieje.


Podżegacze do gwałtownych zamieszek w Izraelu w ostatnich dniach nie reprezentują arabskiego społeczeństwa Izraela. Są wśród nas ekstremiści, którym udało się zwerbować setki młodych ludzi, którzy nie mają nic lepszego do roboty.


Stany Zjednoczone ewakuowały swój wojskowy i cywilny personel z Izraela. Wojskowym samolotem transportowym Boeing C-17 Globemaster przewieziono 120 osób do bazy lotniczej Ramstein w Niemczech.


Minister obrony Benny Gantz poinformował komisarza policji Kobi Shabtai, że przedłużył ogłoszenie stanu wyjątkowego w Lod o 48 godzin z powodu kontynuacji gwałtownych zamieszek w mieście i niedawnego spalenia miejskiej synagogi Dusa.Izrael jest pod bezprecedensowym atakiem Izrael broni się w świecie hipokryzji, kłamstw w mediach, ignorancji i zwykłego zła


Egipt zaproponował Izraelowi roczne porozumienie o zawieszeniu broni, w ramach mediacji między Izraelem a Hamasem, wynika z raportu sieci Al-Arabiya z wczesnego piątku.


Izrael niszczy kwaterę główną Hamasu, w środku znajdowalo sie dziesiątki terrorystów


Od poniedziałku Żelazna Kopuła mogła przechwycić i zniszczyć około 1000 palestyńskich pocisków. Jej skuteczność ocenia się na ok. 90 proc., a w ciągu ostatnich dni Hamas miał wystrzelić w kierunku Izraela ponad 1050 rakiet


Rzecznik IDF powiedział, ze ponad 160 myśliwców IAF z 12 różnych eskadr zaatakowało około 150 obiektów infrastruktury podziemnej w północnej Strefie Gazy.


Tureckie władze Karpowership, które dostarczają Libanowi energię elektryczną z dwóch barek, poinformowały w piątek, że wstrzymują dostawy z powodu zaległości płatniczych i prawnego zagrożenia dla swoich statków w kraju, który znajduje się w środku głębokiego kryzysu gospodarczego.


Dowództwo Frontu Wewnętrznego wydało w nocy wytyczne, by mieszkańcy społeczności położonych do czterech kilometrów od granicy ze Strefą Gazy pozostali w schronach do odwołania.Przez całą noc trwał ciężki ostrzał rakietowy Aszdod, Aszkelonu, Beer Szewy i terenów okolicznych.


Dowództwo Frontu Wewnętrznego anulowało rano obowiązek pozostawania w schronach, który obowiązywał wszystkich Izraelczyków mieszkających w odległości 4 km od granicy ze Strefą Gazy. Zalecono jednak przebywanie w bardzo bliskiej odległości od schronów, aby w razie ogłoszenia alarmu szybko się w nich schronić.


Żydzi i Arabowie planują zebrać się w piątek, wzywając do zaprzestania przemocy w mieszanych społecznościach. 
W Ejlacie po południu na placu przed morzem planowany jest zlot „Żydów i Arabów – nie chcących być wrogami”. Podobny wiec planowany jest w Jaffie o godzinie 16:00, na którym kobiety i dziewczęta ubrane na biało będą protestować przeciwko przemocy,

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała w piątek rano, że Izrael odmówił zawieszenia broni z Hamasem, w związku z czym delegacja egipska wróciła do Kairu.


Zszokowani bezprecedensowymi scenami przemocy między Żydami i Arabami w ostatnich dniach, Izraelczycy wyszli w czwartek na ulice, aby wezwać do spokojnego i pokojowego współistnienia.


Około 160 samolotów lecących jednocześnie przeprowadziło masowy atak na sieć tuneli wykopanych przez grupę terrorystyczną Hamasu pod północną Strefą Gazy


kanclerz Austrii Sebastian Kurz wywiesił izraelską flagę na dachu budynku kancelarii w Wiedniu, jako gest solidarności Austrii z Izraelem. “Ataki terrorystyczne na Izrael muszą zostać potępione w najostrzejszych słowach! Razem stoimy po stronie Izraela.”

ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział rano, że nieustannie zabiega o uzyskanie międzynarodowej legitymizacji dla działań Sił Obronnych Izraela w Strefie Gazy. “Świat musi pojąć sytuację – absurdalną sytuację, w której żyją izraelscy obywatele, oraz rozmiar zbrodni Hamasu. Przez całą dobę pracujemy, aby zapewnić Izraelowi jak największe wsparcie ze strony innych państw.”


System laserowy „Light Blade” przechwytuje prawie 100% balonów Hamasu w swoim sektorze


Prawodawcy UE: terroryści z Gazy popełniający “ podwójne zbrodnie wojenne ”Około 50 sygnatariuszy listu otwartego oskarża Hamas i Palestyński Islamski Dżihad nie tylko o mordowanie izraelskich cywilów, ale także o wykorzystywanie własnej ludności jako ludzkich tarcz.


 W odpowiedzi na prawie 2000 rakiet wystrzelonych przez Hamas w Strefie Gazy na Izrael, Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów umieściła w tym tygodniu 13 ruchomych schronów bombowych w mocno zbombardowanym mieście Aszkelon na wybrzeżu Morza Śródziemnego.


Piechota, artyleria i czołgi zostały skierowane w kierunku granicy IDF, aby Hamas wierzył, że Izrael ma rozpocząć inwazję naziemną. W rezultacie Hamas wysłał swoich bojowników do systemu podziemnych tuneli pod miastem Gaza.W czwartek wieczorem 160 samolotów zrzuciło 450 bomb zawierających ponad 80 ton materiałów wybuchowych, trafiając w 150 cele terrorystyczne w 35 minut. Podziemne miasto Hamasu zostało uderzone z ogromną siłą, a IDF zawaliła system tuneli terroru na głowy terrorystów ukrywających się w tunelach.


około 5 tys. Palestyńczyków wzięło udział w licznych demonstracjach w Judei i Samarii. Demonstranci okazywali swoje poparcie dla Strefy Gazy. W wielu miejscach obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.


palestyńscy terroryści od rana prowadzili ciężki ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, wywołując co kilka minut kolejne alarmy w izraelskich przygranicznych społecznościach. Wystrzelono ponad 200 rakiet, z których 30 spadło wewnątrz strefy.


popołudniem grupa Libańczyków demonstrowała po libańskiej stronie granicy w rejonie izraelskiego miasta Metulla. Demonstranci wymachiwali flagami Hezbollahu, a następnie przecięli druty ogrodzenia granicznego i podpalili krzaki na izraelskim terytorium. Pożar rozprzestrzenił się na terytorium Libanu. Izraelskie czołgi oddały dwa ostrzegawcze strzały, odganiając intruzów.


libańska armia rozpoczęła rozmieszczanie swoich sił wzdłuż granicy z Izraelem, aby zapobiec kolejnym incydentom ostrzału rakietowego Izraela. Siły Obronne Izraela zostały o tym powiadomione i monitorują cały przygraniczny obszar.


Siły Obronne Izraela podaja, że około 200 rakiet zostało wystrzelonych w kierunku Izraela ze Strefy Gazy między godziną 19:00 wczoraj a 7:00 dzisiaj. Armia twierdzi, że Żelazna Kopuła przechwyciła ponad 100 rakiet, a 30 spadło na tereny Gazy. System obrony powietrznej celuje tylko w rakiety, które mają uderzać w zaludnione obszary


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.