Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 195

Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych…


Witam po dłuższej przerwie. Dzisiaj będzie o pewnym szokującym eksperymencie i niezwykłej potędze nadziei…

W 1950 roku Curt Richter, profesor uniwersytecki, przeprowadził przerażający eksperyment na szczurach, aby zbadać, jak długo mogą one przeżyć, zanim utoną.

Najpierw wziął tuzin szczurów, włożył je do szklanych słoików, zalał wodą i patrzył, jak toną. Słoiki były za duże, więc szczury nie mogły złapać się za boki, ani wyskoczyć.

Średnio przestawały stawiać opór po około 15 minutach.

Ale wtedy Richter wywrócił swój eksperyment do góry nogami.

Tuż przed śmiercią z wyczerpania badacze wyjęli szczury ze słoików, osuszyli je, pozwolili im odpocząć przez kilka minut, a następnie włożyli je z powrotem do słoika na drugą rundę.

Jak myślicie, jak długo szczury wytrzymały? Kolejne 15 minut? 10 minut? 5 minut? Nie, 60 godzin. To nie pomyłka, szczury pływały przez 60 godzin.

Wyniki pokazały, że „ratowanie” szczurów tuż przed ich utonięciem spowodowało, że szczury pływały około 240 razy dłużej, gdy zostały z powrotem włożone do słoika.

Jeden szczur pływał przez 81 godzin.

Wniosek jest taki, że szczury wierzyły, że zostaną uratowane, więc kontynuowały pływanie na poziomie, który wcześniej uważano za niemożliwy.

Historia ta jest często wyjaśniana w psychologii pozytywnej jako przykład znaczenia „nadziei i optymizmu”.

Oczywiste jest, że większość ludzi może zrobić więcej, gdy otrzymuje zachętę lub wsparcie, a zatrzymuje się lub rezygnuje z walki, gdy brakuje im nadziei.

PS. Szczerze żal mi pokazanych zwierząt. Nie potrafiłbym bezczynnie patrzeć na czyjąkolwiek walkę o życie. Wyniki powyższego eksperymentu są szokujące i mam nadzieję, że nie zostanie on już nigdy powtórzony.

Jarek KosiatyListy z krainy snów…  www.wiersze.co


Wszystkie wpisy Jarka

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.