Uncategorized

Patroni roku – Janusz Korczak

Pierwszy Rzecznik Praw Dziecka

Godność to wartość szczególnie cenna w czasach pogardy człowiekiem. On przeniósł przez tę brunatną niemiecką noc, definicję godności. Przeniósł i dodał dotychczas niewidziany przez nikogo dodatkowy walor. Godność dziecka – człowieka.


Zenon Rogala

Największy z wielkich, najodważniejszy z odważnych, najpotężniejszy z miłujących, najofiarniejszy z hojnych, najcieplejszy z życzliwych, najukochańszy z kochających, najbardziej usłużny z niewolników… i podawaj jeszcze wszystkie naj i wyszukaj jeszcze wszystkich naj i uszereguj jeszcze wszystkich naj, ale wiedz, że na czele ich wszystkich zawsze, póki jako ludzie chcemy wiedzieć więcej o sobie, póki jeszcze mamy chwilę na refleksje, zawsze na czele tego chlubnego orszaku będzie kroczył ON – Janusz Korczak.

Lato było, jak to się zwykło w takich razach mawiać, niemiłosiernie upalne, już największe autorytety obwieszczały niechybną jak co roku klęskę nieurodzaju, choć teraz nie z nadmiaru, a przeciwnie, braku deszczu. Sytuacja stawała się na tyle poważna, że nawet parlament, wydawało się cywilizowanego kraju, wystosował do nieba petycję o deszcz…

Miał nie więcej niż dwa, może dwa i pół roku. Z trudem gramolił się na niezbyt wysoki w tym miejscu murek, odgradzający parkową aleję od poniżej przepływającej rzeki. Nie wiem skąd ale wiedziałem, że chłopiec za chwilę spadnie na drugą stronę,

— Proszą czuwać nad dzieckiem, bo zaraz wpadnie do wody, ja nie wskoczą za nim, bo z wielu spraw, których nie umiem, pływanie jest na pierwszym miejscu – wiedziałem dzięki stojącej obok butelce, że ta najbardziej zajęta rozmową z koleżanką pani, jest matką małego Rafałka.

Drugi człowiek-cel i zaszczyt. Drugi człowiek-ważniejszy od pierwszego.

Dla nich zarywał swoje noce, aby podglądać śpiące, zapisując jak często zmieniają układ ciała w czasie snu, pamiętał i sprawdzał, jakie i na ile, przeżycia dzienne, mogą wpłynąć na głębokość i długość nocnego wypoczynku. Prowadził notatki każdej nocy, a zestawienie danych miało posłużyć do gruntownej analizy związków przyczynowo-skutkowych emocji dziennych z efektami nocnych zachowań.

Łatwizna nigdy nie była i na szczęście nigdy nie będzie miarą wartości. Wielka to chluba wziąć na wychowanie kilkoro dzieci przez znane małżeństwo aktorów, czy innych celebrytów, dla których codzienne rachunki sięgają wielotysięcznych kwot, a zakupy i warunki zamieszkania gwarantują całe rzesze chętnych, sowicie opłacanych opiekunów. Czy widzisz teraz różnicę, patrząc na Wielkiego Doktora z wielkim workiem, chodzącego po sklepach i różnych knajpach, oraz

zakładach produkujących wojenną żywność w czasie jego wędrówek po okupowanej Warszawie, w jego żebraczej drodze krzyżowej. Świadomość, że to jedyna możliwość utrzymania najmłodszych, dawała mu siłę, a znoszenie dojmujących upokorzeń od współ ludzi, i codzienne zmaganie się z wojenną rzeczywistością, okrutnie bezwzględną, skrajnie egoistyczną, miało być świadectwem, że bez niego zginą. Ale jeśli zginą, to nie bez niego. Dopingiem dla coraz trudniejszych starań było przekonanie, że nikt poza nim nie zagwarantuje dzieciom przeżycia następnego dnia. Dopiero widząc ten trud i tę codzienną beznadzieję, można poznać prawdziwą wartość, jaką jest drugi człowiek. A to widać, jeśli wraz z tymi dziećmi zdecydował dobrowolnie na własną śmierć wraz z nimi.

Kij trzymała za plecami w zaciśniętej pięści.

Choć do mnie, natychmiast, nie zbiją cię… Ręką wyciągniętą do płaczącego chłopca wykonywała zachęcające, przyjazne gesty – w głosie matki słychać było co najmniej dwa piwa.

Po chwili usłyszałem przerażający krzyk oszukanego dziecka, a drogę z interwencją, do matki, zagrodził mi wygolony w podkoszulku.

Spływaj stąd koleś, to jest jej cholerny dzieciak i nic ci do jego wychowania – był pierwszym wspólnikiem tego przestępstwa na dziecku, a ja byłem drugim poprzez zaniechanie, męczy mnie to do dziś, choć wyrok dawno się przedawnił.

Godność to wartość szczególnie cenna w czasach pogardy człowiekiem. On przeniósł przez tę brunatną, niemiecką noc, definicję godności. Przeniósł i dodał dotychczas niewidziany przez nikogo dodatkowy walor. Godność dziecka-człowieka. Uczynił dziecko nie równorzędnym, ale ważniejszym partnerem w dialogu ze światem dorosłych. Ważniejszym, bo słabszym. Ustanowił Pierwszy w Świecie Parlament Dziecięcy. Szacunek dla prawa i wzajemnych ustaleń wpajane od najmłodszych lat, miały być polem ćwiczeń dorosłej przyszłości.

Jego przekonanie, że wartość człowieka dorosłego rozpoczyna się w jego dzieciństwie, a dobry przykład płynący ze świata zewnętrznego, najlepiej kształtują plastyczną psychikę dziecka, winny być głównym wskazaniem dla decydentów w sprawach rozwoju Ojczyzny.

A na nieznanym grobie Starego Doktora, widnieje wieniec z napisem na szarfie:

„W Hołdzie Pierwszemu Rzecznikowi Praw Dziecka”. 

Zenon Rogala

– absolwent Liceum Pedagogicznego w Jeleniej Górze w 1963 roku, filologii polskiej w WSP w Krakowie. Uczył w szkole podstawowej w Kamiennej Górze. Po studiach, aż do dzisiejszej emerytury, pracował w administracjach różnych szkół wyższych, zawsze jednak czuł się pedagogiem.

Wszystkie wpisy Zenona TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. Z ciekawosci wystukalam prawdziwe zydowskie nazwisko Henryk Goldszmit w Google i otrzymalam haslo Janusz Korczak.
  Roslam do 1968 w Polsce i zawsze wiedzialam,ze byl Zydem.
  Wydaje mi sie tez ,ze chyba od zawsze wiedzialam o zasadzie DOKTORA traktowania dziecka jako malego czlowieka i uwazam,ze przyszle pokolenia beda lepsze i bardziej wartosciowe wg tej maksymy.
  Zreszta wiele z tych wdrazanych przez Korczaka wartosci zachowalo sie w jego pieknych ksiazkach i nawet to juz wystarcza aby go nie zapomniec.

 2. Pani Saro -piękne imię. Dziękuję za zwrócenie uwagi na moje opowiadanko. Korczak i dla mnie pozostanie wzorem nauczyciela, wychowawcy. Przyjaciela ”po grób”…
  Pracuje na projektem pomnika Korczaka, bo choć minęło tyle lat nie było jeszcze takiej inicjatywy. Polacy to mali krętacze i zakłamani dwulicowcy… Kler w takiej sytuacji obiecuje z ambony partiom władze, a one z w zamian pozwalają klerowi rządzić…
  Okropne to .
  Serdecznie Panią pozdrawiam…

 3. Kochana Pani Saro
  Cieszy mnie Pani reakcja na moje opowiadanko. Ja żywię do Korczaka jakąś specjalną adorację. Jest On dla mnie wzorem człowieka, pedagoga, ojca opiekuna i wychowawcy. To Wielki Człowiek. Wierny dzieciom do końca, do śmierci. To rzadki przykład wierności ”po grób”.
  Polacy to bardzo zakłamany i dwulicowy naród. Poddany od wieków kościelnej wszechmocnej tyranii, zaprzedał swój los za zgodę na rządzenie nim przez kler. Wpływy kościoła są do dnia dzisiejszego bardzo szerokie i to daje kościołowi gwarancję rządzenia. Partie polityczne za obiecaną władzę, którą gwarantuje im z ambony kościół udzielają mu zgody na współrządzenie. Ta zależność trwa po dzień dzisiejszy i niestety zacofany kościół dzierży władzę . Ta mafia kościelna zwłaszcza teraz wchodzi do szkolnictwa i dokonuje spustoszenia w umysłach młodzieży.
  Serdecznie Panią pozdrawiam i życzę zdrowia.
  Powiem Pani w zaufaniu, że jestem autorem projektu pomnika Janusza Korczaka, który jeszcze nie doczekał się godnego upamiętnienia. Pozdrawiam…

 4. SM, do kogo piszesz ?

  Do nas ? My po 90 juz dawno w Polsce nie bylismy, a twoje zarzuty ze” pozwoliliscie” jakby do Zydow skierowane.
  I twoje ciekawe sformulowanie , ” Korczak mial zydowskie korzenie” . Byl Zydem, wiec mial i ”korzenie”.
  ” Zydowskie korzenie” to mieli Mickiewicz, Slowacki i Chopin . I Waclaw Sierpinski tez.

 5. Sara Mrozowska dodaje
  Bardzo ciekawy i inspirujacy material Pana panie Zenonie. Janusz Korczak byl moim ulubionym bobaterem z dziecinstwa. Nie mam teraz w glowie Jego biografii ,ale wiem juz ze mial Żydowskie korzenie. To smutne, ale cale lata edukacji nikt o tym nie wspomnial . Poznalam go jago wspanialego, kochajacego dzieci sieroty Szczegolnie. Ale nikt tez jako wybitnego polskiego pochodzenia pedagoga? Nie wiem Czy to cenzura zabraniala, Czy inne wzgledy polityczne na nauczanie o Żydach, ludzi kultury, nauki, sztuki. Czytalam wiele ksiazki ,gdzie wystepowaly imiona zydowskie, ale przerobione na polskie. Dlaczego , nawet po 90 roku ,kiedy w Polsce przywrocono godnosc Żydom na scenie politycznej i naukowej. Dlaczego nikt nie powiedzial otwarcie, jestesmy Żydami i teraz napiszemy prawdziwa historie polsko – Żydowska? Dlaczego pozwoliliscie klerowi na zasiadanie na stolkach politycznych i oklamywanie ciagle Narodu? Dlaczego?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.