Uncategorized

Jedna z potęg Bliskiego Wschodu – jakim sprzętem i technologiami dysponuje armia Izraela?

Przyslal Itzhak Shpilman


Izrael nie ma może największej armii na świecie, co nie zmienia faktu, że posiada naprawdę nowoczesne, często konstruowane własnym sumptem wyposażenie uwzględniające nietypowe rozwiązania specyficzne dla potrzeb tego kraju. Widać to także przy okazji najnowszej eskalacji konfliktu na linii Izrael–Palestyna, który jest dobrą okazją, aby bliżej przyjrzeć się tamtejszej armii.

 • Izrael dysponuje niezbyt liczną, ale bardzo nowoczesną armią
 • W pierwszych chwilach istnienia państwa wyposażenie armii było bardzo chaotyczne
 • Pierwotnie głównym dostawcą systemów uzbrojenia była Francja, później Stany Zjednoczone
 • Dziś Izrael sam jest w stanie produkować zaawansowane technologiczne rozwiązania militarne na własne potrzeby i na eksport

Nie zawsze jednak armia Izraela miała imponujące pod względem technologicznym rozwiązania. Państwo to w momencie powstania miało bardzo mocno zdywersyfikowane, niespójne wyposażenie, a fakt, że nie upadło w wyniku arabskich napaści (np. w trakcie wojny w 1948 r.) to – przynajmniej w początkowym okresie istnienia tego kraju – raczej łut szczęścia niż zasługa ówczesnego potencjału obronnego. Dziś jest inaczej. Izraelskie siły zbrojne należą do najnowocześniejszych w regionie i są jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie związków militarnych świata.Żelazna Kopuła. Tak działa system obronny Izraelahttps://pulsembed.eu/p2em/Z5wwRD0-R/

Do czasu tzw. wojny sześciodniowej (krótkotrwały, ale intensywny konflikt z 1967 r. pomiędzy Izraelem a: Egiptem, Jordanią, Syrią, Irakiem, Arabią Saudyjską, Kuwejtem i Algierią) wyposażenie Izraela było głównie pochodzenia francuskiego. Zmieniło się to po tym konflikcie, kiedy to Izrael zmienił strategicznego partnera na Stany Zjednoczone i od tamtej pory wdraża strategię zapewnienia sobie technologicznej przewagi nad wrogo lub co najmniej nieprzychylnie nastawionymi krajami sąsiednimi. Takie podejście budowania armii technologicznie nowoczesnej, choć mniej licznej od wielu armii krajów arabskich, to jedyne sensowne podejście dla kraju dysponującego mniejszymi zasobami od sąsiadów. Nie należy też zapominać, że Izrael, choć oficjalnie nigdy tego nie przyznał, jest jednym z niewielu państw na świecie dysponujących bronią nuklearną.

MATADOR
1/21 MATADOR

Ręczna wyrzutnia przeciwpancerna opracowana wspólnie przez specjalistów z Niemiec, Singapuru i Izraela. W armii Izraela sprzęt ten używany jest od pierwszych lat XXI wieku. Efektywny zasięg pocisku to 500 m (aczkolwiek armia niemiecka korzysta ze specjalnej wersji o zasięgu wydłużonym do 1200 m), Matador ma zintegrowane optyczne przyrządy celownice, opcjonalnie dzięki szynie Picatinny – powszechnej w uzbrojeniu strzeleckim różnego kalibru – możliwe jest zainstalowanie systemu noktowizyjnego

Wyrzutnik granatów - Mk 47 Striker
2/21 Wyrzutnik granatów – Mk 47 Striker

Automatyczny wyrzutnik granatów 40 mm, jedna z najnowocześniejszych broni tego typu. Opracowana w Stanach Zjednoczonych, ale znajduje się również na wyposażeniu wojsk Izraela. Kraj ten podpisał zamówienie na Mk 47 w 2010 r. Sprzęt Izraelczycy otrzymali w całości w sierpniu 2012 r. i od tego momentu zastępuje w siłach zbrojnych tego kraju starszy wyrzutnik granatów Mk 9. O technologicznych możliwościach Strikerów może świadczyć to, że oprócz standardowej amunicji granatnikowej NATO 40 mm, wyrzutnik może strzelać „inteligentnymi” granatami Mk285. Oprzyrządowanie wyrzutnika pozwala zaprogramować odległość, w jakiej wystrzelony granat Mk285 ma eksplodować niezależnie od tego, czy będzie miał kontakt z jakimkolwiek materialnym przedmiotem – pozwala to skutecznie razić cele znajdujące się za jakąś osłoną (siłą niszczącą są odłamki i fala uderzeniowa, a nie sam pocisk).

Lockheed Martin F-35 Lightning II
3/21 Lockheed Martin F-35 Lightning II

Tego samolotu nikomu przedstawiać nie trzeba – jeden z najnowocześniejszych, wielozadaniowych myśliwców bojowych świata. Samolot piątej generacji z obniżoną sygnaturą radiolokacyjną i termiczną (stealth). W 2019 r. w lipcu wg oficjalnych doniesień Izrael dysponował szesnastoma F-35A, z ogółu 50-ciu zamówionych maszyn.

IAI Heron
4/21 IAI Heron

Izraelski dron zdolny do długotrwałego lotu (do 52 godz.) na pułapie do 10,5 km. Wprowadzony na rynek w 2005 r.

Elbit Hermes 900
5/21 Elbit Hermes 900

Pełna nazwa tego izraelskiego drona zwiadowczego to Elbit Systems Hermes 900 Kochav (co po izraelsku znaczy „gwiazda”). Jest on zdolny do pełnienia misji zwiadowczych nieprzerwanie przez 30 godz., osiąga pułap 9100 m. Waży 970 kg, może przenosić 300 kg wyposażenia, na które składają się głównie komponenty obserwacyjne: elektro-optyczne sensory, radar z syntetyczną aperturą do wykrywania ruchomych celów na ziemi, komponenty nasłuchu elektronicznego itp. Nie jest to dron bojowy, więc nie przenosi uzbrojenia.

Barrett MRAD
6/21 Barrett MRAD

Jeden z najnowocześniejszych na świecie karabinów snajperskich, dostępny dla różnych typów amunicji (m.in. .338 Lapua Magnum, .300 Winchester Magnum, 6.5 Creedmoor, 7 mm Remington Magnum). Efektywny zasięg ognia to 1500 m. W armii Izraela wykorzystywany w jednostkach specjalnych, w tym w elitarnejj jednostce antyterrorystycznej Yamam. W użyciu od 2013 r.

IDF Keshet (Cardom)
7/21 IDF Keshet (Cardom)

Autonomiczna, skomputeryzowana platforma moździerzowa, którą można instalować na różnego typu lekkich i średnich pojazdach opancerzonych. Zasięg skuteczny 7-8 km, kaliber (dwie wersje): 120 lub 81 mm. Maksymalna prędkość ostrzału: 16 pocisków na minutę. Gotowość do pierwszego strzału w mniej niż 30 sekund. W służbie od 2003 r.

System artylerii rakietowej EXTRA
8/21 System artylerii rakietowej EXTRA

EXTRA to skrót od Extended Range Artillery Rocket, a nie nazwa podsumowująca potencjał tej broni, którego jednak odmówić nie można. Zasięg tej wykorzystywanej od 2016 r. artylerii wynosi 150 km. System strzela pociskami kalibru 306 mm. Rakiety są naprowadzane inercyjnie ze wsparciem GPS. Pociski EXTRA mogą być wystrzeliwane z różnych platform transportowych i typów wyrzutni. W 2019 r. do produkcji weszła seria EXTRA do użycia z powietrza (wystrzeliwana z samolotów) o nazwie Rampage.

H-S Precision Pro Series 2000 HTR (Barak)
9/21 H-S Precision Pro Series 2000 HTR (Barak)

Karabin snajperski typu bolt action (z zamkiem czterotaktowym). W armii Izraela używana jest specjalna wersja (nazywana Barak – jest to mylące, bo w armii Izraela wiele elementów uzbrojenia, np. niektóre rakiety, też nazywają się Barak). Efektywny zasięg ognia: 1500 m.

IAI Eitan
10/21 IAI Eitan

Pierwszy lot tego izraelskiego drona odbył się w 2004 r. Konstrukcja była udana, dzięki czemu od tamtej pory służy w siłach Izraela jako dron zwiadowczy o wysokiej wydajności. Eitan może wykonywać misje o czasie trwania przekraczającym 30 godz. Zasięg drona to aż 7400 km, pułap operacyjny 14000 m. Mimo oficjalnie zwiadowczej roli pojazdu wg niepotwierdzonych źródeł odnotowano przypadki montowania broni na skrzydłach drona. Technicznie jest to wykonalne, zatem należy założyć, że mamy tu do czynienia z pojazdem zwiadowczo-bojowym.

IAI Harop
11/21 IAI Harop

Kolejny dron na wyposażeniu armii Izraela, tym razem jest to pojazd pełniący rolę tzw. amunicji krążącej. Dron może długo poszukiwać celu, a w momencie, gdy go namierzy niszczy go eksplozją własnej głowicy, w istocie sprzęt stanowi połączenie jednorazowego drona zwiadowczego z pociskiem kierowanym.

IAI Harpy NG
12/21 IAI Harpy NG

Kolejny dron z gatunku „amunicja krążąca”. Techniczną ciekawostką w tym modelu jest to, że śmigło pojazdu napędzane jest silnikiem Wankla. Zasięg operacyjny to 500 km. Głowica bojowa Harpy jest przeznaczona głównie do niszczenia celów radiolokacyjnych, głównie dlatego, że instrumenty pokładowe pozwalają dronowi śledzić wiązkę radiolokacyjną celu. Pierwsza generacja Harpy wykorzystywana była już pod koniec XX wieku, ale obecnie Izrael dysponuje już wersją NG, ponoć bardziej skuteczną w wykrywaniu celów o obniżonej powierzchni odbicia fal radarowych, wersja NG ma też zwiększony o 40 proc. zasięg, co oznacza 700 km.

Żelazna Kopuła
13/21 Żelazna Kopuła

Zaawansowany technologicznie izraelski system obrony powietrznej mający na celu eliminację wrogich pocisków rakietowych, jak również pocisków artyleryjskich odpalanych z odległości od 4 do 70 km, a których trajektorie wskazują, że uderzą w gęsto zaludnione tereny kraju. System Żelaznej Kopuły (ang. Iron Dome) operuje od 2011 r. Według oficjalnych danych system jest w stanie przechwytywać pociski artyleryjskie i rakietowe bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe. System składa się z trzech komponentów: zaawansowanego radaru odpowiedzialnego za wykrywanie i śledzenie celów zautomatyzowanego systemu kontroli ognia oraz systemu wyrzutni z pociskami Tamir wyposażonymi w sensory elektro-optyczne i ruchome lotki sterownicze dla zapewnienia bardzo wysokiej manewrowości rakiet przechwytujących. Jest to broń systemowa, wyrzutnie mogą być rozmieszczone w różnych miejscach i mogą odbierać zaszyfrowane i przesyłane bezpiecznym kanałem dane z różnych sensorów/radarów. Pojedyncza bateria Żelaznej Kopuły jest w stanie chronić obszar zurbanizowany o powierzchni 150 km kwadratowych.

IWI Tavor X95
14/21 IWI Tavor X95

Broń strzelecka typu bullpup, pełniąca – zależnie od wersji – w armii izraelskiej role karabinu maszynowego, karabinka, czy pistoletu maszynowego. Używana od 2009 r. Standardowa broń izraelskiej piechoty.

Jericho III
15/21 Jericho III

Jericho III to najnowocześniejsza rakieta balistyczna w arsenale Izraela. Państwo to nigdy nie przyznało się do posiadania broni nuklearnej, ale eksperci nie mają wątpliwości, że taką broń Izralczycy mają, a Jericho III to typowy IRBM o zasięgu do 6500 km zdolny do przenoszenia zarówno wysokoeksplozywnych głowic konwencjonalnych, jak i głowic nuklearnych. Jericho III jest operacyjny od 2011 r. Informacje na temat tej broni są bardzo skąpe, nie wiadomo nawet, czy jest to rakieta dwu- czy trzystopniowa. W tym drugim przypadku należy założyć, że w istocie jest to międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) zdolny do osiągnięcia celu gdziekolwiek na kuli ziemskiej.

Kela David
16/21 Kela David

Opracowany wspólnymi izraelsko-amerykańskimi siłami zaawansowany system rakietowy zdolny do przechwytywania wrogich samolotów, dronów, taktycznych rakiet balistycznych, rakiet średniego i dalekiego zasięgu, czy rakiet typu cruise. Zasięg systemu to od 40 do 300 km, co doskonale uzupełnia się z wcześniej wymienionym systemem rakietowym Iron Dome (o zasięgu właśnie do ok. 40-70 km). System ten produkowany jest od 2017 r.

Rakieta LORA
17/21 Rakieta LORA

Quasibalistyczny system rakietowy LORA o zasięgu 400 km i dokładności trafienia w cel szacowanej na 10 m (naprowadzanie GPS + TV w fazie końcowej). Unikalność tego systemu polega na tym, że może on być transportowany z zachowaniem wszelkiej zdolności operacyjnej w formie standardowego transportowego kontenera. Takie rozwiązanie sprawia, że w zasadzie każdy statek handlowy czy zwykła ciężarówka (TIR) może stać się nośnikiem dla tego systemu rakietowego.

McMillan TAC-50
18/21 McMillan TAC-50

Jeden z najlepszych karabinów snajperskich na świecie, szczególnie, gdy pod uwagę bierzemy rekordy skutecznego (celnego) strzału. To właśnie z tej broni kanadyjski żołnierz (imienia nie ujawniono) stacjonujący w Iraku zastrzelił bojownika ISIS z odległości 3540m. W armii Izraela karabin ten wykorzystywany jest w siłach specjalnych. W służbie od 2000 r.

Merkava Mk 4M
19/21 Merkava Mk 4M

Produkowany i używany przez Izrael od 2004 r. czołg podstawowy Merkava Mk 4 to najnowsza, czwarta generacja tej konstrukcji. Czołg Merkava przez wielu uważany jest za jeden z najlepszych czołgów świata. To niewątpliwie bardzo dobra maszyna, ale spełniająca specyficzne wymagania, charakterystyczne dla tego, z czym muszą mierzyć się żołnierze Izraela. W przypadku, gdyby czołg ten miałby być wykorzystywany w innych warunkach terenowych niż te panujące w Izraelu, mógłby nie być już tak efektywny.

Namer
20/21 Namer

Bojowy wóz piechoty Namer to konstrukcja zbudowana na podwoziu wspomnianego wcześniej czołgu Merkava, co pozwala zachować pełną mobilność i przeżywalność załogi charakterystyczną dla czołgu. W służbie Izraela od 2008 r.

Nimrod
21/21 Nimrod

Izraelska rakieta powietrze-ziemia przeznaczona przede wszystkim do niszczenia sił pancernych, może być wykorzystywana również do niszczenia umocnień, bunkrów itp. Pierwotnie pocisk powstał z zamiarem wykorzystywania go na samolotach, ale obecnie może on być odpalany również z wyrzutni naziemnych, co zmienia jego klasyfikację na pocisk ziemia-ziemia. Zasięg pocisku od 300 m do 36 km.


Marek Kowalski

Jedna z potęg Bliskiego Wschodu

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Moim zdaniem amatora w sprawie uzbrojenia armii , wnioski po wszystkich konfliktach wojennych Izraela w 21 wieku są następujące .
  -Żaden z sąsiadów Izraela nie ma ani zasobów ani możliwości prowadzenia wojny tak jak w 1967 lub 1973 r.
  -jedyny wróg Izraela zdolny do tego to Iran , ale jest ponad 1000 km od Izraela , więc każda próba rozpoczęcia operacji naziemnej wumagalaby transportu wielkich sił lądowych na ogromną odległość , co uniemożliwia jakikolwiek parametr zaskoczenia w obecnych czasach , i umożliwia zniszczenie wroga zanim dotrze do granicy Izraela
  -To co gnębi Izrael to asymetryczne wojny terrostyczne Hamasu i Hizbali , gdzie uderzenie zawsze spada z powietrza ( pomijam pojedyncze ostrzały żołnierzy i pojazdów )
  Wnioskiem z tego powinno być znaczne przeniesienie resursow na obronę z powietrza za pomocą rozwoju oprócz już istniejących systemów , jak też dopracowanie operacyjne nowych , np broni laserowej.
  Znaczną rozbudowę schronów , na przykład jedno/kilkuosobowych małych schronów co kilkadziesiąt metrów na każdej ulicy . Widoczna ich cześć przypomina przykrywkę kanalizacyjną. Wietnamczycy udowodnili , że jest to bardzo skuteczna obrona ludzi przed atakiem z powietrza.
  Dalszą , znaczną rozbudowę inteligentnych rakiet , dronów i samolotów, by momentalnie niszczyły zagrożenie z powietrza jak też instalacje do ich wystrzeliwania

  Wzmocnienie granic i znacznego zwiększenia wojsk pogranicza , by uniemożliwić a przynajmniej odrazu rozpoznać infiltrację grup terrorystycznych

  Znaczne zwiększenie nakładów na wywiad wszelkiego rodzaju by jak najszybciej likwidować dowództwo i środki komunikacji wroga w razie nowego konfliktu.

  Nowe , asymetryczne wojny terrorystyczne wymagają zmiany sposobu myślenia i weryfikacje podziału nakładów na rożne rodzaje wojsk, by nie powtarzać wiele razy popełnianego w historii ludzkości błędu – przygotowań do poprzedniego typu wojny , a nie tego typu który nastąpi

 2. Moim zdaniem Izrael powinien uzywac dronow zwiadowczych i eliminujacych, zeby rakiety nie byly dostarczane do Gazy zarowno droga ladowa jak i morska.

 3. Wszystko to nie ma znaczenia gdy Izrael marnotrawi srodki by bron boze nie zaszkodzic ” cywilom”, co w warunkach Gazy jest niemozliwe.
  Stad mierne rezultaaty bombardowan, co nie chroni i tak Izraela od rozszalalej ” opinii Zachodu” razem z „postepowymi Zydami amerykanskimi” . Jak ta ” grupa Zydowskich Pracownikow Googla”, bo jest taka, ktora zada, tak zada, zeby Google potepil Izrael.
  Nie mam innych rad poza przypominaniem powiedzenia ” Jak wisiec , to za obie nogi”, a wiec uzyc naprawde sily i ” zasluzyc” na potepienia przez sk.. w z Norwegii, Szwecjii czy tez AOC i Bernie w Ameryce,
  W Izraelu tez, rozprawic sie z V kolumna arabska np. w takim Lod, uzyc ta wspaniala bron izraelka nie tylko na rysunkach ale i w praktyce
  ” Use it or lose it ” zawsze zywe, szczegolnie w obecnych warunkach Izraela

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.