Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.5 – 24.5


Arabka otrzymuje nerkę od Żyda zabitego w zamieszkach w Lod  .Yigal Yehoshua zginął po uderzeniu cegłą w głowę podczas arabskich zamieszek w mieście. Jedna z jego nerek trafiła do chrześcijańskiej Arabki, a inne organy do trzech innych Izraelczyków.


 Izraelskie Ministerstwo Zdrowia wydało w niedzielę surowe ostrzeżenie dotyczące podróży do Argentyny, Rosji i Seszeli, ze względu na dotkliwość pandemii koronawirusa w tych krajach.


Film wyemitowany w irańskiej telewizji twierdzi, że syjoniści wykorzystali „mit Holokaustu” do ustanowienia Państwa Izrael, pierwszego etapu ich planu dominacji nad światem.


Po 19 dniach, podczas których Żydom zabroniono odwiedzania Wzgórza Świątynnego z powodu niepokojów muzułmańskich w Jerozolimie, w niedzielny poranek wpuszczono do kompleksu grupę 20 żydowskich gości.


Niektórzy Palestyńczycy twierdzą, że nie wszyscy tam popierają grupę terrorystyczną, która kontroluje enklawę od 2007 roku, twierdzą, że tracą nadzieję po tym, jak wszystkie wysiłki na rzecz odbudowy po wojnie w 2014 roku ponownie popadły w ruinę


Zjednoczone Emiraty Arabskie są gotowe do ułatwienia wysiłków pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, powiedział de facto władca państwa Zatoki Perskiej w niedzielnych uwagach w państwowych mediach.


Daniel Wolfson, lat 43, dotarła w niedzielę na szczyt Mount Everest, czyniąc ją pierwszą w historii izraelską kobietą, która to zrobiła.


17-letnia izraelska pływaczka Anastasia Gorbenko zdobyła w ten weekend historyczny złoty medal na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie, ustanawiając nowy rekord Izraela na 200-metrowym w stylu zmiennym: 2:09:99.


szef sztabu generalnego gen. Aviv Kochavi zalecił kręgom politycznym wymuszenie zmiany w sposobie przekazywania środków pomocy humanitarnej przeznaczonych na odbudowę Strefy Gazy. Zgodnie z zaleceniem, pieniądze nie powinny być przekazywane Hamasowi, ale Autonomii Palestyńskiej, poprzez specjalny mechanizm, który spowoduje, że międzynarodowa pomoc faktycznie trafi do mieszkańców Gazy, a nie do terrorystów.


we włoskich Alpach doszło do zerwania liny holowniczej kolejki linowej łączącej miejscowość wypoczynkową Stresa z górą Mottarone. Na ziemię spadła gondola przewożąca co najmniej 15 osób. Zginęło 14 osób, w tym 5 Izraelczyków.


 Wkrótce po wejściu w życie zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem 21 maja irańskie media państwowe wyemitowały część przemówienia przywódcy Hamasu Ismaila Hanijeha, w którym podziękował Republice Islamskiej za wsparcie.


„Niech Izrael zmiażdży Hamas i zdemilitaryzuje Gazę” Protestujący zbierają się przed siedzibą IDF, żądając od rządu zmiażdżenia terroryzmu zarówno w Gazie, jak i wewnątrz Izraela.


Na Wzgórzu Świątynnym przed meczetem al-Aksa doszło do fizycznej konfrontacji między zwolennikami Hamasu i ich przeciwnikami z Fatahu. Incydent był ostatnim z serii starć między zwolennikami dwóch frakcji politycznych, ponieważ poparcie dla Hamasu nadal rośnie na tradycyjnie dominującym Fatahu obszarze wschodniej Jerozolimy.


Premier Maroka, kraju, który w zeszłym roku znormalizował stosunki z Izraelem, wysłał osobistą wiadomość do przywódcy grupy terrorystycznej Hamasu, gratulując mu „zwycięstwa” w niedawnych walkach między Izraelem Strefa Gazy.


Israel Railways poinformowały, że od wieczoru najbliższej soboty wydłuży godziny pracy i doda nowe pociągi.Pociągi między Beit Sze’an i Atlit będą kursować do godz 22:30. Linia z Hajfy do Karmiel będzie działać do godz. 23:00. Linia Tel Awiw-Beit Szemesz będzie działać do godz. 23:00. Minister transportu Miri Regew skomentowała: “Po wyjściu z kryzysu pandemii przynosimy wspaniałe wieści setkom tysięcy pasażerów pociągów, którzy mogą znów wygodnie podróżować, nawet późnym wieczorem w piątki i w sobotnie wieczory.”


sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział: “Administracja Bidena odczuwa ulgę, że przemoc w Strefie Gazy skończyła się. Za kulisami pracowaliśmy nad zawieszeniem broni. Doceniamy rolę Egiptu, Jordanii, Kataru i innych. Administracja Bidena jest zaangażowana we wszelkie wysiłki na rzecz pokoju.


Minister finansów Israel Katz zagroził przywódcom Hamasu w poniedziałek i powiedział, że nawet najmniejsze złamanie zawieszenia broni między Izraelem a organizacją terrorystyczną skłoni Jerozolimę do zdecydowanych działań, nawet wymierzonych w przywódcę Yahyah Sinwara.


David Barnea będzie następnym szefem tajnej agencji wywiadowczej Mossadu, ogłosił w poniedziałek premier Benjamin Netanjahu.


palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich przechodniów na bulwarze Haim Barlev w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Obaj mają głębokie rany górnej części ciała. Policjant zastrzelił terrorystę, który przeprowadził atak. Napastnik miał 17 lat.


Tysiące osob zgromadziło się w niedzielę na proizraelskim wiecu w Nowym Jorku w odpowiedzi na serię antysemickich ataków na izraelskie i żydowskie społeczności amerykańskie w Stanach Zjednoczonych w następstwie izraelskiej „Operacji Strażnik Ściany ”w Strefie Gazy.


 Izraelski minister zdrowia Yuli Edelstein ogłosił w niedzielę, że w świetle niskich i stabilnych wskaźników zachorowalności na koronawirusa w kraju nie będzie dążył do przedłużenia obecnych ograniczeń związanych z pandemią, które mają wygasnąć w czerwcu 1. Jest to pierwszy przypadek całkowitego zniesienia ograniczeń od wybuchu pandemii w Izraelu w marcu 2020 r.


David Barnea mianowany nowym szefem Mosadu, aby zastąpić Cohena w przyszłym tygodniu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.