Uncategorized

Dziedzictwo dyrektora Mossadu Yossiego Cohena

Czy to może być przyszły przywódca Likudu i premier Izraela? Wielu Izraelczyków ma nadzieję, że tak


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Yossi Cohen , już legendarny już dyrektor izraelskiej agencji szpiegowskiej Mossad, zrezygnował w zeszłym tygodniu. Jego czteroletnia kadencja, standardowy okres dla każdego dyrektora Mossadu, dobiegła końca, a jego następcą jest David Barnea , który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora w organizacji.

Cohen wywarł duże wrażenie w Izraelu i gdzie indziej, przeprowadzając serię spektakularnych akcji, które głównie storpedowały i prawdopodobnie opóźniły na lata program nuklearny Iranu.

Jednak dyrektor Mossadu odnosił sukcesy również w innych dziedzinach, nawet tych niezwiązanych ze zbieraniem danych wywiadowczych.

Kontakty z krajami arabskimi

Na przykład jego doskonałe kontakty z szefami służb bezpieczeństwa w Sudanie, Maroku i państwach Zatoki Perskiej zaowocowały porozumieniami pokojowymi między Izraelem a tymi krajami muzułmańskimi . Bez doskonałych stosunków Cohena z tymi krajami prawdopodobnie nie doszłoby do tej normalizacji w stosunkach między Izraelem a tymi państwami.

Cohen był również odpowiedzialny za dostarczenie do Izraela pierwszych setek tysięcy szczepionek przeciwko koronawirusowi w czasie, gdy większość innych krajów nie podjęła jeszcze działań w celu uzyskania szczepień. Był to ważny wkład w opanowanie epidemii w Izraelu. Podczas tej samej operacji Mossad przywiózł do Izraela sprzęt medyczny potrzebny do pomocy pacjentom z koroną .

Według niepotwierdzonych doniesień sprzęt i szczepionki pochodziły z jednego z krajów Zatoki Arabskiej, jeszcze przed podpisaniem tzw. Porozumień Abrahamowych.

Walka z terroryzmem

W walce z terroryzmem równie skuteczny był Mossad pod przywództwem Yossiego Cohena. Na przykład zabójstwa dwóch czołowych ekspertów Hamasu w dziedzinie broni w Tunezji i Malezji w 2016 i 2018 roku zostały przypisane Mosadowi Cohena.

Pod rządami Cohena Mossad był również aktywny przeciwko Hezbollahowi, libańskiej organizacji terrorystycznej i mapował działalność jej przywódcy Hassana Nasrallaha. Mossad dostarczył także informacji wywiadowczych na temat składów broni i silosów rakietowych Hezbollahu. Informacje te zostały wykorzystane przez ówczesnego premiera Benjamina Netanjahu, aby ostrzec światową społeczność przed wykorzystaniem przez Hezbollah skupisk ludności w celu ukrycia wyrzutni rakiet.Flash90

Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah spędził lata w ukryciu, głównie dzięki wysiłkom Mossadu Cohena.

Mosad i Iran

Jak wspomniano wcześniej, głównym zadaniem Cohena było sabotowanie programu nuklearnego Iranu. Dokonano tego między innymi poprzez likwidację kluczowych postaci tego programu w Iranie i poza nim.

Mosad był również podobno zaangażowany w zamach 3 stycznia 2020 r. na Kasema Solejmaniego w Iraku. Sama likwidacja została przeprowadzona przez Amerykanów, ale Mossad dostarczył dokładnych informacji na temat miejsca pobytu dowódcy Sił Quds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Soleimani zginął, gdy dwa amerykańskie drony wystrzeliły pociski wymierzone w dowódcę Quds i przywódcę irackiej milicji, który również zginął.

Pod przywództwem Cohena Mosad także dwukrotnie sabotował główny obiekt jądrowy Iranu, Natanz. Stało się to w lipcu 2020 r. i kwietniu tego roku, kiedy w wyniku cyberataku Mosadu wysadziła elektrownię podziemnej fabryki wzbogacania uranu. W rezultacie zniszczono tysiące wirówek wzbogacających uran, ponownie cofając program nuklearny Iranu.

Archiwum nuklearne Iranu

Jednak najbardziej spektakularną akcją Mossadu kierowaną przez Cohena była kradzież dużej części irańskiego archiwum nuklearnego z magazynu na przedmieściach Teheranu w nocy 31 stycznia 2018 roku.

Pod koniec kwietnia 2018 r. Netanjahu wygłosił konferencję prasową, na której pokazał opinii publicznej tysiące dokumentów i setki płyt, które zespół Mossadu przywiózł do Izraela przez Azerbejdżan.Flash90

Umiejętne szpiegostwo Cohena i mistrzowska teatralność Netanjahu przyniosły poważny cios dla Iranu.

Cohen ujawnia szczegóły operacji Mossadu w Teheranie

W zeszłym tygodniu, po rezygnacji, Cohen po raz pierwszy omówił tę spektakularną operację podczas wywiadu telewizyjnego z kanałem 12 w Izraelu. Było to wyjątkowe wydarzenie i prawdopodobnie miało swój cel, a mianowicie ostrzeżenie administracji USA prezydenta Joe Bidena przed ponownym przystąpieniem do irańskiego porozumienia nuklearnego (JCPOA).

Cohen kierował całą operacją, prowadzoną przez zespół nie-izraelskich agentów Mossadu z centrali organizacji w Tel Awiwie. Funkcjonariusze wysłali obrazy wideo na żywo do Cohena i jego zespołu.

Według Cohena przygotowania do akcji trwały dwa lata iw ostatniej chwili coś poszło nie tak i cała operacja groziła niepowodzeniem. W końcu postanowiono wejść do kompleksu, w którym i tak przechowywano archiwum.

„Dopiero gdy włamaliśmy się do ogromnych podziemi (za pomocą pochodni tnących) i zaczęliśmy otrzymywać obrazy i opisy w języku perskim, które czytaliśmy w Internecie, zrozumieliśmy, że mamy to, czego chcemy: patrzymy na plan wojsk nuklearnych Iranu, ” Cohen powiedział swojemu rozmówcy.

Cohen zadzwonił do Netanjahu, gdy agenci opuścili kompleks. „Mówię mu, że pierwsza część operacji została zakończona, a teraz zabieramy ją do domu, będąc ścigani”.

Archiwum załadowano do dwóch ciężarówek, które następnie osobno pojechały do ​​granicy z Azerbejdżanem. W międzyczasie Irańczycy odkryli, co się stało i ścigali ekipę Mossadu. Jednak agenci Mossadu raz po raz używali nieokreślonego sprzętu elektronicznego, aby sprowadzać ich na manowce.

W ten sposób całe archiwum dotarło do Azerbejdżanu pomimo ścisłej irańskiej kontroli granicznej, po czym zostało przewiezione do Izraela.

Zapytany, czy wszyscy członkowie zespołu wyszli bezpiecznie z operacji, Cohen odpowiedział: „Wszyscy mają się dobrze, wszyscy żyją”, ale potwierdził, że niektórzy agenci musieli zostać uratowani z Iranu.

Były prezydent Iranu Mahmoud Ahmadineżad zdawał się potwierdzać zeznania Cohena i twierdził w tym tygodniu, że wysoki rangą urzędnik wywiadu irańskiego odpowiedzialny za zbieranie informacji o Izraelu był podwójnym agentem pracującym dla Mosadu.

Były prezydent Iranu powiedział, że sukcesy Mossadu można przypisać wysokiemu poziomowi infiltracji irańskiego wywiadu i służb bezpieczeństwa przez izraelską agencję szpiegowską.

Przyszłość Cohena

Cohen mógłby ewentualnie dołączyć do Likudu po „okresie ukojenia”, a wtedy jest duża szansa, że ​​będzie rywalizował o przywództwo partii. W Izraelu były szef Mossadu jest postrzegany jako godny kandydat na premiera państwa żydowskiego.

Jego następca, Barnea, jest powszechnie uważany za właściwego kandydata do kierowania Mosadem. Barnea jest w izraelskiej służbie bezpieczeństwa od 1996 roku, a wcześniej był wybitnym członkiem jednostki wywiadowczej Izraelskich Sił Obronnych (IDF).

Oczekuje się również, że Barnea poświęci większość swojej uwagi gromadzeniu danych wywiadowczych na temat działań nuklearnych Iranu i zaprojektowaniu nowych operacji w celu zatrzymania lub opóźnienia programu nuklearnego Republiki Islamskiej.

Yochanan Visser


Dziedzictwo dyrektora Mossadu Yossiego Cohena

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.