Uncategorized

Rosnące wpływy Izraela w ONZ

Pomimo krytyki wojny w Gazie większość narodów popiera wybór Izraela na ważne stanowisko w radzie22 czerwca 2021| Yossi Aloni

Rosnące wpływy Izraela w ONZ
Amir Levy/FLASH90

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Izrael został po raz pierwszy wybrany do pełnienia funkcji członka Rady Gospodarczej i Społecznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (ECOSOC), jednego z sześciu głównych organów ONZ, do których należą: Zgromadzenie Ogólne, Rada Bezpieczeństwa, Rada Gospodarcza i Społeczna, Rada Powiernicza, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Sekretariat ONZ.

Decyzję poparły 153 kraje. Aby zdobyć prestiżowe miejsce, Izrael musiał uzyskać większość co najmniej dwóch trzecich członkostwa w ONZ. Osiągnięcie Izraela, które nastąpiło w bardzo trudnym politycznie czasie po operacji w Gazie, było możliwe dzięki szeroko zakrojonym wysiłkom ambasadora Gilada Erdana oraz delegacji przy ONZ, MSZ i izraelskich ambasad na całym świecie.

ONZ ma trzy rady, które zajmują się wszystkimi kwestiami w ramach ONZ: Rada Bezpieczeństwa, Rada Praw Człowieka oraz Rada Gospodarcza i Społeczna (ECOSOC). Rada Gospodarcza i Społeczna zajmuje się wszystkimi kwestiami gospodarczymi, rozwojowymi i środowiskowymi, a także różnymi kwestiami humanitarnymi. ECOSOC odpowiada również za zatwierdzanie planów działania działających w jego ramach komisji zawodowych w różnych kwestiach, takich jak Komitet ds. Statusu Kobiet, Komitet Statystyczny, Komitet ds. Organizacji Pozarządowych, Komitet ds. Leczenia Narkotyków, Komitet ds. Populacji i Rozwoju Komitet, Forum Leśne i inne.

ECOSOC ma tylko 54 państwa członkowskie (spośród 193 państw członkowskich ONZ), a Izrael został wybrany do Rady w ramach swojej kandydatury w imieniu grupy krajów Europy Zachodniej i innych państw (WEOG).

Jedno z kilku izraelskich osiągnięć

W ubiegłym roku Izrael dokonał bezprecedensowych osiągnięć w ONZ, między innymi:

  • Wybór izraelskiego dyplomaty na zastępcę przewodniczącego Komisji Sądownictwa;
  • Wybór Odelii Fitoussi na członka Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych przy wsparciu 109 krajów (w tym niektórych krajów arabskich);
  • Przyjęcie rezolucji Izraela o zachęcaniu do przedsiębiorczości i innowacyjności przez bezprecedensową większość 144 krajów; i
  • Jak teraz donosimy – Izrael po raz pierwszy w historii został członkiem Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ.

Ambasador Gilad Erdan: „Wybranie Izraela do służby w ECOSOC jest uznaniem naszej innowacyjności i kreatywności, co służy korzyści wszystkim narodom świata, a także dowodem naszych wysiłków dyplomatycznych w całej społeczności międzynarodowej, będę nadal przewodzić Państwa Izrael do dalszych osiągnięć i rozszerzenia współpracy w ramach ONZ, pomimo wysiłków Palestyńczyków i ich zwolenników”.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Ten wybór wypływa z zabobonnej wiary że Żydzi są dobrzy w interesach. Czyli inny przejaw antysemityzmu. Ataki na Izrael w innych instytucjach ONZ nie zmniejszą się , bo nie ma powodu. Można się spodziewać że w samej ECOSOC też zorganizują małe potępienie Izraela za tą czy inną zbrodnię gospodarczą. Między obecnymi członkami ECOSOC znajdują się między innymi Iran, Francja, NIemcy, Chiny, Rosja, BanglaDesh i Pakistan ( dyrektor komisji przed Izraelem), które systematycznie głosują przeciw Izraelowi na każdym forum.

    To prawda że obecna lista innych członków nie jest specjalnie anty izraelska, ale to nie przeszkadza tym członkom głosować okazyjnie przeciw Izraelowi na innych forach, jak w niesławne Radzie Praw Człowieka kilka miesięcy temu. Z odrobiną pecha i w tej komisji łatwo będzie zorganizować większość na jakąś rezolucję antyizraelską.

    Czyli głupiec cieszy się że mu nasr.li w kieszeń.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.