Uncategorized

Ciekawe artykuly minionego tygodnia zebral Adam Mer


“Wiedzieli, że zaraz zginą w płomieniach”. 80 lat po pogromie w Jedwabnem zbrodnia nadal dzieli

10 lipca 1941 roku w stodole Bronisława Śleszyńskiego żywcem spalono około 300 osób. Drzwi budynku zamknięto za mężczyznami, kobietami, osobami starszymi i dziećmi. Znaczenie miało tylko to, że wszyscy byli Żydami. Ten dzień zapisał się w historii jako pogrom w Jedwabnem. Jak wykazało śledztwo IPN, w tej inspirowanej przez Niemców zbrodni brali udział polscy sąsiedzi zamordowanych. 80 lat później sprawa nadal budzi kontrowersje.

Wiecej TUTAJ


Zmarła Esther Bejarano; grała w obozowej orkiestrze w Auschwitz

W wieku 96 lat zmarła w Niemczech ocalała z Holokaustu Esther Bejarano – informuje w sobotę agencja dpa. Bejarano grała w kobiecej orkiestrze w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, przez wiele lat była zaangażowana w działalność Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Wiecej TUTAJ


W Jedwabnem upamiętniono 80. rocznicę mordu Żydów

W Jedwabnem (woj. podlaskie) upamiętniono w niedzielę 80. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości, którego – według ustaleń IPN – dokonali Polacy z inspiracji Niemców. Przy pomniku upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń odmówiono modlitwy za zmarłych, odczytano treny, imiona i nazwiska jedwabieńskich Żydów. Złożono wieńce i kwiaty.

Wiecej TUTAJ


Wenecja, miasto przyszłości

„Wenecja ma misję świadczenia człowiekowi, że jest fantastyczna sfera życia,” napisał Cyprian Kamil Norwid w noweli Tajemnica lorda Singelworth z 1883 roku, której akcja rozgrywa się w Wenecji połowy XIX wieku.

Wiecej TUTAJ


Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds

Czy umiecie wyobrazić sobie szok i oburzenie, gdyby oficjalna strona internetowa jednej z dwóch głównych partii politycznych w Ameryce chwaliła Dylanna Roofa, rasistowskiego sprawcę masakry w kościele w Karolinie Południowej?odpowiednik czegoś takiego zrobiła w tym tygodniu Autonomia Palestyńska. Nie widać jednak, żeby ktokolwiek był zaszokowany i oburzony.  

Wiecej TUTAJ


Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała

Jak każdego roku latem i jak codziennie podczas nauki w finansowanych przez Zachód szkołach dzieci Gazy uczą się dziedzictwa Adolfa Hitlera i przygotowują się do roli morderców. Podczas gdy w szkole dowiadują się, że „Hitler miał rację”, na letnich obozach uczą się, jak zabijać. Ta trwająca latami zbrodnia przeciwko ich dzieciństwu ignorowana jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych, przez organizacje obrony praw człowieka, przez organizacje obrony praw dzieci i przez postępową prasę.

Wiecej TUTAJ


PIERWSZE BOJOWE UŻYCIE ROJU DRONÓW PRZEZ IZRAEL?

Izrael jest prawdopodobnie pierwszym państwem, który użył roju małych dronów w działaniach bojowych przeciwko terrorystom. Najprawdopodobniej rój ten działał w pewnych fazach zupełnie autonomicznie, wybierając cele bez udziału operatora.

Wiecej TUTAJ


Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców

Palestyńscy przywódcy, którzy właśnie mają otrzymać dziesiątki milionów dolarów od administracji Bidena, raz jeszcze dowiedli, że nie tolerują żadnej krytyki, nawet jeśli przychodzi od wynędzniałych Palestyńczyków, którzy uciekli ze swoich domów w Syrii.

Wiecej TUTAJ


80. rocznica zbrodni w Jedwabnem rozpoczęła się od policyjnej blokady

Policjanci zamknęli wąską drogę prowadzącą do miejsca pamięci i trzymali kilkadziesiąt osób w kordonie w 30-stopniowym upale. Próbowano wszystkich wylegitymować. Atmosfera była bardzo nerwowa.

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.