Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.7 – 12.7


 Prezydent USA Joe Biden jest niezdecydowany, a „pasywna pozycja” Stanów Zjednoczonych w regionie oznacza rychły upadek Ameryki, powiedział były ambasador Iranu w Iraku w niedawnym wywiadzie.


Autonomia Palestyńska przygotowała obszerną listę warunkow aby w tym tygodniu przedstawić Stanom Zjednoczonym jako warunek wstępny wznowienia rozmów z Izraelem,


Oman nie pójdzie w ślady Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu w normalizacji stosunków z Izraelem, powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych sułtanatu Zatoki Perskiej.


minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się w Brukseli ze swoim egipskim odpowiednikiem Sameh Szoukry, który podkreślił potrzebę rozwiązania obecnego impasu izraelsko-palestyńskiego poprzez rozpoczęcie sprawiedliwych i kompleksowych negocjacji pokojowych.


gabinet bezpieczeństwa zezwolił na potrącenie 597 mln szekli z kwoty jaką Izrael przekazuje Autonomii Palestyńskiej z pobieranych ceł i podatków. Kwota ta jest równowartością sumy pieniędzy wypłaconych przez Autonomię Palestyńską terrorystom i ich rodzinom. Izrael uznał, że jest to bezpośrednie wspieranie terroryzmu.


Sąd Najwyższy orzekł, że w ciągu sześciu miesięcy muszą zostać uchylone prawne ograniczenia, które wykluczają samotnych mężczyzn i pary tej samej płci z ubiegania się o zgodę do macierzyństwa zastępczego.


premier Naftali Bennett powiedział: “Izrael monitoruje kryzys w Libanie, aby upewnić się, że nie rozleje się on poza granicę. Liban jest na skraju upadku, jak każdy kraj, który popiera Iran.


premier Naftali Bennett poinformował o zawarciu porozumienia z firmą Pfizer na dostawy szczepionek. “Od kilku tygodni pracowaliśmy nad kwestią nowej umowy, a dziś rano z radością informuję, że po wielu rozmowach z prezesem Pfizera, Albertem Bourl, zeszłej nocy sfinalizowaliśmy porozumienie w sprawie przyspieszenia następnej dostawy szczepionek. Przesyłka ma dotrzeć do nas pierwszego sierpnia.


Najpierw był 1 lipca, teraz jest sierpień, ale nadal nie wiemy na pewno, kiedy indywidualni turyści w końcu będą mogli wrócić do Izraela, ponieważ wariant Delta i inne pojawiające się warianty kontynuują swoją wysoką szybki marsz na całym świecie.


Proizraelski komitet działań politycznych powiedział w piątek w komunikacie prasowym, że kandydatka z 11. Okręgu Kongresowego Ohio, Nina Turner, nie odpowiedziała na uzasadnione krytyki skierowane przeciwko niej przez grupę.


Na granicy egipskiej izraelskie wojsko toczy konflikt, którego prawie na pewno nie może wygrać i w którym prawdopodobnie nie powinno być nawet częścią konfliktu: wojna z narkotykami i przemytem narkotyków.


Po dwóch tygodniach poszukiwań i ratownictwa po zawaleniu się apartamentowca Surfside w Miami, zespół IDF opuścił Miami w niedzielę, śpiewając hebrajską modlitwę, która potwierdza wiarę w przyjście Mesjasza. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 90.


Ponad 3000 osób z całego kraju zebrało się w niedzielę w pobliżu Kapitolu, aby demonstrowac przeciwko rosnącej fali antysemityzmu w Stanach Zjednoczonych.


Strefa połowowa wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy została w poniedziałek rozszerzona z dziewięciu do 12 mil morskich w świetle względnego spokoju od czasu operacji Strażnik Murów.


Premier Naftali Bennett wybrał gen. bryg. Gen. Avi Gil, który w poniedziałek będzie jego sekretarzem wojskowym, zastępując gen. bryg. Gen. Avi Blot, który pełni tę rolę od trzech lat.


Muzeum Sztuki Tel Awiwu wystawia rzeźby na zewnątrz muzeum w „Out of the Cube”, krótkoterminowej wystawie zbiorowej w dniach 17-28 lipca, umieszczonej w Tel Awiwie i wokół niego. Rzeźby są umieszczane w całym mieście, od Rynku Lewińskiego i Placu Bialika po Nachalat Beniamin i Park Hayarkon oraz wiele innych dzielnic pomiędzy.


ministerstwo zdrowia poinformowało kliniki w całym kraju, że mogą zacząć podawać trzecią dawkę szczepionki Pfizer osobom dorosłym z obniżoną odpornością.


minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się w kwaterze głównej NATO w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Minister zaprosił Soltenberga do złożenia wizyty w Izraelu. Lapid zauważył, że Izrael i sojusz podzielają te same wartości oraz tak samo postrzegają wyzwania i zagrożenia w regionie


Podczas gdy Liban cierpi z powodu najgorszego kryzysu gospodarczego w swojej historii, irański pełnomocnik terroru Hezbollah, który ma tak duże wpływy w kraju, robi wszystko, co w jego mocy, aby chronić swoje interesy podczas zamieszek. Jednak w tej chwili nie jest w stanie prowokować konfliktu z Izraelem.


SpaceIL, izraelska inicjatywa non-profit, której statek kosmiczny rozbił się na Księżycu dwa lata temu , poinformowała w niedzielę, że zapewniła finansowanie w wysokości 70 milionów dolarów na drugą próbę lądowania na Księżycu.


Yaakub Abu al-Qian, który był kandydatem na listę Telem Moshe Yaalona w 2019 roku, miał wieloletnie relacje z Hyderem al-Mashhadanim, łącznikiem irańskiego wywiadu.


Miesiąc miodowy się skończył? Islamska partia bojkotuje koalicję


Prezydent Isaac Herzog rozmawiał przez telefon ze swoim tureckim odpowiednikiem Recepem Tayyipem Erdoganem w poniedziałek. Podczas rozmowy Erdogan pogratulował Herzogowi jego inauguracji i obaj omówili stosunki między krajami


Izrael podpisał protokół ustaleń z NRX Pharmaceuticals w celu zakończenia badań i komercjalizacji opracowanej przez Izrael szczepionki przeciw COVID-19 BriLife, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony.Szczepionka została opracowana przez Izraelski Instytut Badań Biologicznych, który jest nadzorowany przez Ministerstwo Obrony.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Pozwolę sobie poprawić słowa premiera i dodać że większość państw na BW jest na skraju upadku, ale tylko niektóre z nich są popierane przez Iran. Dlatego wspólnym mianownikiem upadłych państw na BW nie jest poparcie Iranu, ale dwa wspólne elementy:
  1. Założone przez Francję i Brytanię jako państwa obywatelskie, po rozpadzie imperium osmańskiego.
  2. 150 lat wojny przeciw nacjonalizmu żydowskiemu na BW.

  Rozkład struktur społecznych w tych państwach zaczął się dużo przed ekspansją Iranu islamistycznego. Głównym odpowiedzialnym jest ich sztuczny kontrakt społeczny, importowany z europejskich filozofii politycznych, zupełnie obcy kulturze islamskiej – arabskiej. Kosztowny konflikt z Żydami przyśpiesza ten rozkład, ale nie był jego przyczyną.

  Zatem jakie państwa na BW nie są w stanie rozkładu?
  Państwa autorytatywne, albo szczepowe, przeważnie i to i to, które nie są w stanie wojny z Żydami. Nie państwa obywatelskie, ale poszerzone szczepy na skraju świadomości narodowej z wyraźną hierarchią społeczną. Jak królestwa i emiraty nad Zatoką.

  Wyjątkiem jest Egipt. Egipt nie jest w stanie rozkładu, już nie, ale dalej jest skrajnie biedny. Egipt jest mniej więcej państwem obywatelskim z silnym rządem autorytatywnym. O Egipcie można bez końca, ale teraz zauważmy w przelocie że to jedyne państwo na BW które ma dobrze zlokalizowany i dobrze zdefiniowany własny nacjonalizm. W tym są podobni do tradycji zachodniej ( nawiasem wygląda że Europejczycy właśnie przestali lubić swój nacjonalizm i szukają tożsamości globalnej).
  Czyli Egipt jest państwem narodowym i wyznaniowym, jak Izrael. i nie jest w stanie wojny z Izraelem już od lat 80 20 wieku.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.