Uncategorized

Katastrofalny wyrok Joe Bidena


 

 Caroline B. Glick 


Przetlumaczyl Sir Google Translate

Podczas gdy dziesiątki tysięcy Afgańczyków skazuje się na śmierć, a kolejne miliony na cierpienie, błędna ocena Bidena szybko mnoży zagrożenia, przed którymi stoją Stany Zjednoczone.

Przejęcie przez talibów kontroli nad Afganistanem będzie miało duże znaczenie w związku z wizytą premiera Naftalego Bennetta z prezydentem USA Joe Bidenem w przyszły czwartek, a jego konsekwencje są tragiczne.

Gdy siły talibów przejmowały kontrolę nad jedną afgańską prowincją po drugiej, a wszyscy, którzy zwracali na to uwagę, zdawali sobie sprawę, że stolica Kabul wkrótce podąży za nimi, Biden wyjechał na dwutygodniowe wakacje.

Nagranie z przejęcia Kabulu przez talibów zaskoczyło amerykańską opinię publiczną. Sceny, w których dziesiątki Afgańczyków zwisają z amerykańskiego wojskowego C-17, toczącego się już po pasie startowym na lotnisku w Kabulu, desperacko mając nadzieję, że zostaną wpuszczeni do środka lub ludzie zostaną wyprowadzeni z domów i zastrzeleni przez bandytów talibów, wywołały oburzenie obu partii przeciwko Bidenowi. i jego wycofanie sił amerykańskich z Afganistanu. Tak więc w poniedziałek Biden zrobił sobie przerwę od wakacji.

Poleciał do Białego Domu. Wygłosił przemówienie. I poleciał z powrotem na wakacje.

Biden mówił z nieukrywaną irytacją. Biden obwiniał swojego poprzednika, Donalda Trumpa, o podpisanie umowy z talibami w celu usunięcia pozostałych sił amerykańskich z kraju. Obwiniał afgańskie wojsko i rząd, który upadł po wycofaniu się USA. I obwinił amerykańskie agencje wywiadowcze, które, jak powiedział, nie przewidziały szybkiego przejęcia kraju przez talibów.

I pochwalił się za smykałkę do usunięcia sił amerykańskich z kraju.

Biden chwalił się: „Przez wiele lat argumentowałem, że nasza misja [w Afganistanie] powinna być wąsko skoncentrowana na zwalczaniu terroryzmu, a nie na zwalczaniu rebelii czy budowaniu narodu. Dlatego sprzeciwiałem się temu wzrostowi, gdy zaproponowano go w 2009 r., kiedy byłem wiceprezydentem .I dlatego jako prezydent jestem nieugięty, skupiamy się na zagrożeniach, z którymi mamy do czynienia dzisiaj w 2021 roku, a nie wczorajszych”.

Pobieżne weryfikacje faktów ujawniają nieszczerość Bidena. Strony, które obwiniał, nie były odpowiedzialne za katastrofalny cios, jaki wydarzenia w Afganistanie zadały wiarygodności USA. A jego decyzja o usunięciu sił amerykańskich z kraju nie uczyniła USA bezpieczniejszymi ani lepiej przygotowanymi do „skoncentrowania się na zagrożeniach, przed którymi stoimy dzisiaj w 2021 roku”.

Oskarżenie Bidena, że ​​administracja Trumpa była odpowiedzialna za przejęcie Afganistanu przez talibów, jest błędne z kilku powodów. Jak wyjaśnili w niedzielę i poniedziałek były prezydent Donald Trump i jego sekretarz stanu Mike Pompeo, porozumienie osiągnięte przez Trumpa z talibami było oparte na warunkach. Ponieważ talibowie naruszyli warunki, nie ma powodu, by sądzić, że Trump zrealizowałby wycofanie wojsk

Co więcej, Trump zamierzał ewakuować cywilów – zarówno obywateli USA, jak i obywateli afgańskich, którzy pracowali z Amerykanami wraz ze swoimi rodzinami – przed wycofaniem amerykańskich sił zbrojnych.

W ciągu ostatnich dwóch lat administracji Trumpa Trump zmniejszył liczbę sił amerykańskich w Afganistanie z 15 000 do 2500, nie wywołując paniki ani nie ośmielając Talibów. Ponownie po cichu ewakuował cywilów amerykańskich, nie wywołując paniki ani demoralizacji.

W przeciwieństwie do tego Biden usunął siły zbrojne bez uprzedzenia afgańskiego rządu lub wojska, demoralizując je. On i jego doradcy wielokrotnie powtarzali, że nie ma powodu, by obawiać się przejęcia władzy przez talibów, więc zagrożeni cywile mieli niewielkie poczucie pilności sytuacji lub potrzeby jak najszybszego opuszczenia kraju

W rozmowie z Israelem Hayomem , były wysoki rangą urzędnik administracji Trumpa zauważył również, że w przeciwieństwie do Bidena, Trump był skłonny wysłuchać argumentów i zmienić swoje stanowisko, aby w razie potrzeby dostosować je do sytuacji w terenie.

„Po tym, jak Trump nakazał usunięcie wszystkich sił amerykańskich z Syrii w 2018 r., kilka osób z administracji i spoza niej ostrzegło go, że całkowite wycofanie byłoby niebezpieczne. Zmienił więc plany. Wycofał większość sił amerykańskich, ale zostawił kilkuset w kluczowych lokalizacjach i dali im środki na zabezpieczenie amerykańskich celów w tym kraju” – powiedział urzędnik.

Z tego samego powodu, przekonywał urzędnik, Trump prawdopodobnie utrzymałby resztki sił w Afganistanie.

W rzeczywistości była to jedyna siła, która pozostała w Afganistanie. I tak jak szkielet USA w Syrii wystarcza, aby zabezpieczyć amerykańskie interesy w tym kraju, tak 2500 nie walczących sił amerykańskich Bidena usuniętych z kraju było w stanie współpracować z siłami afgańskimi i NATO w celu utrzymania stabilności Afganistanu i powstrzymania talibów .

Być może najdziwniejszym aspektem oskarżenia Trumpa przez Bidena jest to, że traktował on układ Trumpa z talibami jako niezmienny. Jednak, jak zauważył Pompeo, tak jak Trump porzucił umowę nuklearną Obamy z Iranem, tak Biden mógł odejść od umowy Trumpa z talibami. Protesty Bidena dotyczące umowy były szczególnie śmieszne, biorąc pod uwagę, że w ciągu siedmiu miesięcy sprawowania urzędu Biden zabrał się do prawie wszystkich wewnętrznych i zagranicznych polityk Trumpa. Biden nie usunął sił amerykańskich z Afganistanu, ponieważ musiał dotrzymać umowy Trumpa. Usunął je, bo chciał.

To prowadzi nas do niszczącej krytyki Bidena wobec afgańskiej armii, która, jak twierdził, nie była chętna do obrony kraju. W ciągu ostatnich 20 lat w Afganistanie zginęło 2448 amerykańskich żołnierzy i kobiet. W tym samym okresie 69 000 sił afgańskich zginęło broniąc swojego kraju przed talibami. Jego oświadczenie było złośliwym oszczerstwem.

Jedną z głównych funkcji sił USA i wykonawców, których Biden zlikwidował, było pełnienie funkcji wojskowych kontrolerów ruchu lotniczego dla sił afgańskich. Ich odejście oznaczało, że wojsko afgańskie straciło bliskie wsparcie z powietrza. A ponieważ Stany Zjednoczone zbudowały afgańską armię jako swoje mini-ja, podobnie jak siły amerykańskie, siły afgańskie były zależne od bliskiego wsparcia powietrznego w prowadzeniu operacji lądowych.

Innymi słowy, Biden jest bardziej odpowiedzialny niż ktokolwiek inny za postamerykański upadek Afgańczyków. Jeśli spodziewał się, że będą walczyć, nie powinien zostawiać ich w zależności od amerykańskich kontrolerów ruchu, których wycofał bez jakiejkolwiek koordynacji lub ostrzeżenia.

Całkowicie rozsądne jest, aby Amerykanie domagali się powrotu swoich sił z Afganistanu. Ale w poniedziałek Biden dał Amerykanom wybór między stoczeniem wielkiej wojny z talibami, która doprowadziłaby do śmierci niezliczonej liczby żołnierzy, lub sprowadzeniem chłopców do domu w całkowitej porażce, jak zdecydował się zrobić.

Prezentacja Bidena była rażącym zniekształceniem faktów. Stany Zjednoczone nie poniosły żadnych strat w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Wybór padł między większą ilością tego a zmarnowaniem wszystkiego, co siły amerykańskie w Afganistanie osiągnęły w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

To prowadzi nas do społeczności wywiadowczej. Od kwietnia Biden, jego doradcy i przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley nalegali, prawdopodobnie na podstawie raportów wywiadu, że nie ma powodów do obaw, że wycofanie się USA przyspieszy przejęcie kraju przez talibów . Ponieważ jedna stolica po drugiej padała w ręce talibów, Biden i jego doradcy upierali się, że przybycie talibów do Kabulu zajmie im dużo czasu. A w poniedziałek, po tym, jak talibowie i zdobyli Kabul, a afgański prezydent i ambasador USA uciekli z miasta, Biden twierdził, że przejęcie przez talibów „poszło szybciej niż się spodziewaliśmy”

Ale i tutaj Biden nie powiedział prawdy. ABC News poinformowało w poniedziałek, że urzędnicy amerykańskiego wywiadu upierają się, że dostarczyli Bidenowi jasne i szczegółowe raporty w ciągu ostatnich kilku miesięcy, z których jasno wynikało, że jeśli wycofa siły amerykańskie zgodnie z jego zamierzeniami, afgańska armia i rząd upadną, a talibowie szybko odzyskają kontrolę nad kraj. Regionalni dowódcy wojskowi podobnie ostrzegali, że tak się stanie.

Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej godnym uwagi aspektem fiaska w Afganistanie jest to, że w dużym stopniu Biden jest jego jedynym autorem. Został ostrzeżony o konsekwencjach. Postanowił zignorować ostrzeżenia. Jego partia nie zażądała wycofania się. Sprzeciwił się temu establishment waszyngtoński. Biden skorzystał z własnej rady. Taka była jego polityka.

Gdyby Biden miał rację, słusznie byłby teraz toastem miasta. Ale rzeczywistość to surowy osąd. Fakty nigdy nie były po jego stronie. Rozum nigdy nie był po jego stronie. Jego osąd nigdy nie był uzasadniony ani oparty na faktach. I, jak było doskonale przewidywalne, Biden pomylił się katastrofalnie.

Podczas gdy dziesiątki tysięcy Afgańczyków skazuje się na śmierć, a kolejne miliony na cierpienie, błędna ocena Bidena szybko mnoży zagrożenia, przed którymi stoją Stany Zjednoczone. Talibowie przejęli amerykańskie samoloty porzucone w bazie lotniczej Bagram. Millley przyznał, że zagrożenie terrorystyczne dla USA wzrosło od czasu wycofania się USA. A dzięki Bidenowi południowa granica USA z Meksykiem pozostaje otwarta dla wszystkich. Siły dżihadu na całym świecie otrzymały bezprecedensowy odwrót od amerykańskiej porażki. Hamas, Iran i inni pospieszyli, by objąć talibów.

Polityka Bidena ośmieliła także rywali supermocarstwa USA z Chin i Rosji. Odpowiedzią na upokorzenie Ameryki było włączenie Iranu do Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Sojusznicy USA są wściekli i zaniepokojeni, widząc upadek wiarygodności i strategicznej racjonalności USA.

I to prowadzi nas na spotkanie Bennetta z Bidenem w przyszły czwartek.

Decyzja Bidena, by trzymać się swoich broni w sprawie Afganistanu, pokazuje, że gdy już podejmie decyzję o czymś, Biden nie chce słuchać kontrargumentów. A jedyne inne ważne stanowisko, które Biden konsekwentnie zajmował przez lata, to jego stanowisko w sprawie Iranu.

Podczas gdy przez 15 lat Biden był zdeklarowanym krytykiem wojny w Afganistanie i domagał się szybkiego wycofania USA, od rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 r. Biden był jednym z najzagorzalszych zwolenników reżimu w Waszyngtonie. Polityka Bidena wobec ajatollahów w Teheranie była uspokajająca przez ostatnie 42 lata, nawet kiedy był sam w tej sprawie.

Na przykład, jako przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych w 2001 roku, Biden odpowiedział na ataki z 11 września na Stany Zjednoczone, wzywając administrację Busha do udzielenia Iranowi 100 milionów dolarów pomocy zagranicznej.

W tym tygodniu poinformowano, że przed wizytą Bennetta z Bidenem w przyszły czwartek urzędnicy rządowi mają nadzieję przekonać go, że biorąc pod uwagę fiasko rozmów nuklearnych w Wiedniu, nadszedł czas, aby USA i Izrael wspólnie zaatakowały irańskie instalacje nuklearne. Gdyby Biden nie był nieprzenikniony, argument Izraela mógłby mieć szansę. W końcu w 1983 r. Ronald Reagan zareagował na bombardowanie przez Hezbollah koszar piechoty morskiej w Bejrucie, najeżdżając Grenadę.

Ale jak pokazał Biden w poniedziałek iw środowym wywiadzie dla George’a Stephanopoulosa z ABC , nie będzie on ponownie zastanawiał się nad swoimi wyborami ani pozycjami, nawet po ich niepowodzeniu. Ponieważ Biden odrzuca wszelką krytykę jego osobistej porażki w Afganistanie, praktycznie nie ma szans, by ponownie rozważył swoją 42-letnią politykę wobec Iranu. Co więcej, w przeciwieństwie do jego polityki wobec Afganistanu, jego polityka wobec Iranu jest teraz podzielana przez społeczność wywiadowczą USA i wojsko, establishment waszyngtoński i Partię Demokratów

Nie wiadomo, czy Bennettowi lepiej byłoby odłożyć podróż do czasu, aż dym zacznie opadać. Ale wystarczająco jasne jest, że z Iranem sprintem do mety nuklearnej i wiarygodnością USA w stanie bezprecedensowego upadku, jeśli Izrael chce uniemożliwić Iranowi zdobycie militarnych zdolności nuklearnych, Biden nie jest człowiekiem do zobaczenia.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Biden potrzebuje pilnej expertyzy medycznej i psychiatrycznej. Zgodnie z jej przewidywalnym wynikiem powinien być natychmiast zdjęty z prezydentury. Problem z tym ze nie ma go kto zastąpić. Harris nie jest lepsza opcja. Demokraci fałszując wybory wymienili swietnego prezydenta Trumpa na niebezpiecznego pajaca. Cały zachodni świat zapłaci za to wysoka cenę. A Izrael pierwszy.

  2. Glupio o tym pisac, ale musze: a nie mowilem ??? Przy Bidenie Obama jawi sie jako genialny dyplomata.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.