Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu. 4.10 – 5.10Naukowiec David Julius, którego dziadkowie uciekli przed antysemityzmem w carskiej Rosji, zdobywa Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny


Miesiąc po ostatnim posiedzeniu komisja ministerialna Izraela na walkę z pandemią koronawirusa zwołana w niedzielę wydała ostateczną decyzję w sprawie nowego „zielonego paszportu”, zgodnie z oświadczeniem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Izraelski minister zdrowia Nitzan Horowitz spotkał się w niedzielę wieczorem z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem w Ramallah, stając się drugim najwyższym izraelskim urzędnikiem, który spotkał się z Abbasem od czasu objęcia urzędu przez obecny rząd w czerwcu.


Samolot Egyptair wylądował w niedzielę na izraelskim międzynarodowym lotnisku Ben-Gurion, będąc pierwszym oficjalnym bezpośrednim lotem egipskiego narodowego przewoźnika do Izraela od czasu, gdy oba kraje podpisały traktat pokojowy w 1979 roku.


Premier Izraela Naftali Bennett powiedział w poniedziałek, że niedawno udaremniony spisek na Cyprze, którego celem był izraelski potentat Teddy Sagi, był w rzeczywistości znacznie szerszą irańską próbą zabicia Izraelczyków mieszkających na wyspie.


Izraelska firma zbrojeniowa Smart Shooter, która opracowuje systemy kierowania ogniem, mające na celu znaczne zwiększenie celności i śmiertelności broni strzeleckiej, ogłosiła w poniedziałek, że podpisała kontrakt z Laboratorium Walki Wojennej Korpusu Piechoty Morskiej USA na zakup kilku systemów Smash 2000 do testów i oceny.


Azerbejdżan odrzucił niedawne oskarżenia Teheranu o „obecność izraelską” na granicy kraju z Iranem.


Były ambasador Izraela przy ONZ i obecny przewodniczący World Likud, Danny Danon jest podekscytowany kolejną potencjalną rolą, którą, jak ma nadzieję, będzie nowym szefem Agencji Żydowskiej. Danon, wyraźnie ambitny chciałby połączyć opisaną przez siebie pasję i doświadczenie z wizją najbliższej przyszłości Izraela.


Minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział w poniedziałek na spotkaniu swojej frakcji Yesh Atid, że członkowie koalicji rządowej muszą pozostać zjednoczeni przed terminem uchwalenia budżetu państwa.


Sąd Najwyższy w poniedziałek przedstawił kompromisową ofertę dotyczącą ewakuacji arabskich rodzin z ich domów w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie, według której obecni lokatorzy otrzymaliby status chronionego lokatora na 15 lat lub do czasu osiągnięcia innego porozumienia.


Użytkownicy Facebooka, WhatsAppa i Instagrama na całym świecie zgłaszali w poniedziałek powszechne problemy z portalem społecznościowym.


Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjedzie do Izraela w przyszłym tygodniu na pożegnalną wizytę przed jej spodziewanym odejściem z urzędu po 16 latach sprawowania władzy, powiedział w poniedziałek premier Naftali Bennett


minister turystyki Joel Razvozov powiedział, że rząd rozważa ponowne otwarcie kraju dla zagranicznych turystów począwszy od przyszłego miesiąca (być może od 1 listopada).


izraelski urząd ds. gruntów i ministerstwo turystyki ogłosiły przetarg na budowę siedmiu kompleksów hotelowych (1675 nowych pokoi gościnnych) w regionie Ein Bokek-Hamei Zohar nad Morzem Martwym. Dwa z proponowanych hoteli powstaną na wodzie, wraz z wodnymi atrakcjami turystycznymi.


Rabin Joszijahu Pinto wezwał swoich zwolenników do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, uderzając w tych, którzy odmawiają szczepień i mówiąc, że ich odmowa prowadzi do śmierci.


izraelska policja usunęła pomnik terrorystów w arabskim mieście Umm al-Fahm na północy kraju. Pomnik upamiętniał arabskich terrorystów, którzy około cztery lata temu dokonali ataku terrorystycznego na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.


Izraelskie linie lotnicze El Al Airlines ogłosiły, że od kwietnia 2022 r. uruchomią bezpośrednie loty do Tokio i Chicago.


Doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego będzie gościł izraelskiego odpowiednika w rozmowach na temat Iranu


Służby bezpieczeństwa ONZ powstrzymały ambasadora Izraela przy ONZ Gilada Erdana przed wniesieniem do Zgromadzenia Ogólnego plakatu przedstawiającego post w mediach społecznościowych autorstwa nauczyciela UNRWA, który gloryfikował Hitlera.


egipska armia nałożyła pełną blokadę większości obszaru Półwyspu Synaj. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, gdyż trwają tam rozległe działania przeciwko terrorystom. Według doniesień blokada nie będzie obowiązywać w południowej części półwyspu, gdzie wypoczywa większość Izraelczyków.


Berlin odrzuci wszelkie żądania reżimu w Teheranie, aby Waszyngton odmroził irańskie aktywa jako warunek wznowienia rozmów nuklearnych, podało w poniedziałek niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


administracja Bidena pozostaje zaangażowana w dyplomację z Iranem, ale w razie potrzeby byłaby gotowa podążać „innymi drogami”, aby zapewnić, że Teheran nie zdobędzie broni jądrowej, powiedział wysoki rangą urzędnik USA.


Prezydent Izraela Isaac Herzog przybył na Ukrainę we wtorek, aby wziąć udział w oficjalnej międzynarodowej ceremonii z okazji rocznicy masakry w Babim Jarze . Będzie to jego pierwsza wizyta państwowa jako prezydenta.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.