Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 20.10 – 21.10Portugalia uhonorowała Aristidesa de Sousa Mendes, byłego dyplomatę kraju, który pomógł uratować tysiące Żydów przed nazistami podczas II wojny światowej.


Co najmniej 14 osób zostało zabitych, a kilka innych zostało rannych w centrum Damaszku w środę rano w eksplozji w syryjskim autobusie wojskowym,.Według dodatkowych raportów z placówek syryjskich i libańskich, ofiarami byli irańscy oficerowie.


Średniowieczny żydowski modlitewnik sprzedany we wtorek za 8,3 miliona dolarów w domu aukcyjnym Sotheby’s, osiągając najwyższą cenę, jaką kiedykolwiek zapłacono za hebrajski rękopis.


Izraelski minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked ogłosiła w środę, że sprzeciwia się nowo zaproponowanej ustawie, która uniemożliwiłaby osobom oskarżonym pełnienie funkcji premiera.


zebrał się Komitet Wykonawczy ruchu al-Fatah w Ramallah w Samarii. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy nie będą wiecznie milczeć w świetle “uporu izraelskiej okupacji” i jej sprzeciwu wobec przestrzegania pisemnych porozumień.


przez Hebron w Judei przeszedł muzułmański marsz ku czci urodzin proroka Mahometa. Wieczorem wybuchły arabskie zamieszki. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu


ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Izraelu zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa Delta o symbolu AY4.2, który od pewnego czasu rozprzestrzenia się w Europie.


Siły Obronne Izraela zablokowały część dróg oraz zamknęły dostęp do pewnych miejsc w sąsiedztwie Strefy Gazy. Decyzję podjęto na podstawie informacji wywiadowczych, że Islamski Dżihad może próbować przeprowadzić atak przy użyciu rakietowych pocisków przeciwpancernych.

w Izraelu odczuwalne było trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się na południowy wschód od wyspy Rodos we wschodniej części Morza Śródziemnego


Premier Naftali Bennett spotkał się w środę z ministrem spraw zagranicznych Indii, dr Subrahmanyamem Jaishankarem, który w imieniu swojego rządu zaprosił premiera do złożenia oficjalnej wizyty w tym kraju.


Izraelskie Siły Powietrzne wprowadziły nowy system przeciwzakłóceniowy zaprojektowany do ochrony systemów GPS w myśliwcach F-16 i wielu typach dronow, powiedział producent systemu, Israel Aerospace Industries, w Środa.


Izrael ogłosił w środę, że wydaje ekstra pozwolenia na pracę dla 3000 Palestyńczyków ze Strefy Gazy na wjazd do kraju, co daje w sumie 10 tys.


 Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały w środę porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu, a konkretnie w ramach misji „Beresheet 2” na Księżyc, która ma wystartować w 2024 roku.


rząd ujawnił plan zwalczania narastającej spirali przemocy w arabskim sektorze społeczeństwa, która tylko w tym roku pochłonęła życie 107 osób. W pierwszej kolejności zostanie uruchomiony sześciomiesięczny plan przejściowy, w którym to okresie Siły Obronne Izraela i agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet zaostrzą procedury bezpieczeństwo, aby zapobiec kradzieży broni z baz wojskowych i przemytu broni przez granice


USA i Izrael stworzą zespół do dyskusji o konsulacie palestyńskim Izraelscy urzędnicy twierdzą, że wspólny zespół przeprowadzi dyskretne negocjacje w sprawie ponownego otwarcia konsulatu USA dla Arabów palestyńskich we wschodniej Jerozolimie.


Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił uruchomienie własnej sieci społecznościowej o nazwie „TRUTH Social”


Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła w środę dawki przypominające szczepionek COVID-19 od Moderna Inc i Johnson & Johnson, i powiedziała, że ​​​​Amerykanie mogą wybrać inny zastrzyk niż ich pierwotny


 Jeden z najbardziej prestiżowych pokazów diamentów i biżuterii w regionie Zatoki Perskiej, Jewellery Arabia , odbędzie się w tym roku w dniach 16-20 listopada w Bahrajnie i po raz pierwszy będzie reprezentowany izraelski przemysł diamentowy .


minister spraw zagranicznych Jordanii wydał formalną dyrektywę dla ministerstwa sprawiedliwości królestwa zakazującą zatwierdzania jakichkolwiek transakcji dotyczących nieruchomości przeprowadzanych w Judei i Samarii.


Izrael ogłosił odkrycie we wschodniej Jerozolimie starożytnej pieczęci ametystowej, na której widnieje pierwszy znany wizerunek rośliny znanej jako „Balsam Gilead”.


Tureckie media poinformowały, że 15 osób zostało aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Izraela, po operacji na dużą skalę przez lokalne siły bezpieczeństwa. 


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.