Uncategorized

Dziedzictwo kulturowe łódzkich Żydów i jego rola w rozwoju współczesnej Łodzi i regionu łódzkiego

Waldemar Cudny

Dziedzictwo kulturowe stanowi bardzo istotny element tworzący tożsamość współczesnych polskich miast. W przypadku Łodzi ma ono szczególnie dużą wagę. Łódź powstała bowiem dzięki współpracy wielu narodów, główną zaś rolę w jej tworzeniu odegrali Polacy, Niemcy i Żydzi, choć współtworzyli Łódź przemysłową także przedstawiciele innych nacji – Rosjanie, Czesi, a nawet Anglicy. Wszyscy oni stworzyli jedno z największych miast przemysłowych ówczesnej Europy. Do najważniejszych narodowości budujących Łódź przemysłową, jako kupcy, bankierzy, fabrykanci, należeli łódzcy Żydzi.

 Właśnie ich roli w rozwoju miasta (dzisiaj centrum regionu) oraz pozostawionemu przez nich materialnemu i niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu jest poświęcony niniejszy artykuł. Ze wszystkich okolicznych miast Łódź dysponuje największymi zasobami związanymi z żydowskim dziedzictwem kulturowym. 

Na dziedzictwo to składa się wiele elementów materialnych i niematerialnych. Z tych pierwszych należy wymienić przede wszystkim zabytki takie, jak pałace fabrykantów, kamienice czy fabryki. Niezwykle istotną jego częścią są też synagogi i nekropolie. Do dziś zachowała się jedna synagoga łódzka i jeden cmentarz żydowski. Zlokalizowany w dzielnicy Bałuty, przy ul. Brackiej, jest największym cmentarzem żydowskim w Europie. Zachowało się też wiele obiektów materialnych w zasobach łódzkich muzeów. Są to zbiory malarstwa, grafiki, rzeźby, liczne dokumenty, zbiory numizmatyczne itp. 

Bez wątpienia za element dziedzictwa materialnego łódzkich Żydów należy uznać miejsca pamięci związane z holocaustem. Pomimo że nie wszystkie powstały w okresie przedwojennym, to jednak niewątpliwie stanowią materialne świadectwo wymordowanego narodu żydowskiego. Z kolei dziedzictwo niematerialne, to wszelkiego rodzaju zwyczaje, kultura, język, obrzędy religijne związane z łódzkimi Żydami. Są one częścią składową wielu imprez kulturalnych odbywających się w Łodzi, poświęconych w całości lub w części kulturze żydowskiej (np. Festiwal Kultury Jidysz czy Festiwal Dialogu Czterech Kultur).

 Historia łódzkich Żydów

Calosc w ponizszym linku

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.