Uncategorized

Izraelski film o nazistach z II wojny światowej ukrytych w USA jest pretendentem do Oscara

Przyslala Rimma Kaul

„Camp Confidential” opowiada historię żydowskich uchodźców, którym nakazano uszczęśliwić nazistowskich naukowców, którzy zostali zwerbowani do wyścigu kosmicznego w okresie zimnej wojny.


Kadr z filmu „Camp Confidential: America’s Secret Nazis” z serwisu Netflix

„Camp Confidential: America’s Secret Nazis”, krótkometrażowy film wyreżyserowany przez dwóch Izraelczyków, znalazł się niedawno na krótkiej liście 94. Oscara, rywalizując w kategorii krótkometrażowy dokument

Częściowo animowany film, wyreżyserowany przez Mor Loushy i Daniela Sivana, dostępny na Netflix, opowiada historię żydowskich uchodźców z Europy z czasów II wojny światowej, którzy po wstąpieniu do armii amerykańskiej strzegli tajnego obozu, w którym przebywali wyłącznie czołowi nazistowscy naukowcy przeznaczony do pracy o amerykańskiej technologii rakietowej, która doprowadziłaby do amerykańskiej przewagi w wyścigu kosmicznym zimnej wojny.

Nazywany PO Box 1142, tajny obóz wojskowy był po raz pierwszy używany do przechowywania niemieckich jeńców wojennych, zanim został przekazany na goszczenie niektórych z najlepszych nazistowskich naukowców zajmujących się rakietami, w tym Wernhera von Brauna, który opracował rakiety V-2, które padały na Londyn podczas wojna.

Żołnierzom żydowskim polecono zbierać informacje od Niemców w obozie, a także uszczęśliwiać ich, zabierając ich np. na zakupy bielizny dla żon i towarzysząc im w wycieczkach na obiady i do klubów nocnych.

Obóz na obszarze Waszyngtonu, który był utrzymywany w tajemnicy przez ponad 50 lat, wyszedł na jaw w 2006 roku, kiedy National Park Service przeprowadziła wywiady ze swoimi weteranami, z których niektórzy również pojawiają się w filmie i dzielą się trudnościami i dylematami, których doświadczyli. w wykonywaniu ich rozkazów.

Film został wyprodukowany przy wsparciu Izraelskiej Rady Filmowej oraz izraelskiego Ministerstwa Kultury i Sportu i został wybrany wraz z 14 innymi, aby zakwalifikować się do krótkiej listy spośród 82 filmów z całego świata. Zwycięski film ma zostać ogłoszony podczas ceremonii wręczenia Oscarów 27 marca 2022 r.

Loushy i Sivan współpracowali wcześniej przy innych filmach dokumentalnych, w tym „Kings of Capitol Hill” i „The Oslo Diaries”.


Izraelski film o nazistach z II wojny światowej ukrytych w USA jest pretendentem do Oscara

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.