Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 18.1 – 19.1Izraelska firma zbrojeniowa Elbit Systems ogłosiła, że w wyniku konkurencyjnego przetargu jej szwedzka spółka Elbit Systems Sweden AB wygrała kontrakt od Szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych na dostawę Albatross Combat Management Systems (CMS) dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej.


Izrael i USA testują rakietę kosmiczną „Arrow 3” zdolną do zestrzeliwania satelitów


Siły Obronne Izraela i ministerstwo obrony ogłosiły zwiększenie o 10% limitu rekrutacji młodzieży na roczne przedwojskowe kursy przygotowawcze (Mehina). Szacuje się, że w kursach weźmie udział 7 660 młodych Izraelczyków.


Centrum Medyczne Assuta w Aszdod wstrzymało przyjmowanie karetek na swój oddział ratunkowy z powodu przeciążenia i braku personelu medycznego.


Zwój podarowany pierwszemu premierowi Izraela, Davidowi Ben-Gurionowi, podczas ceremonii sadzenia drzew w 1949 roku, został niedawno znaleziony w Ben-Gurion House w Tel Awiwie.


Premier Izraela Naftali Bennett we wtorek potępił śmiertelne ataki, jakich poprzedniego dnia w Abu Zabi dokonała jemeńska milicja Houthi.


Izrael ma rozesłać miliony darmowych testów na obecność antygenu COVID-19, poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera.


Erdogan potwierdził rozmowy z przywódcami Izraela i powiedział, że urzędnicy mogą wznowić negocjacje w sprawie planowanego rurociągu, który miałby przesyłać gaz ziemny ze wschodniej części Morza Śródziemnego do Europy przez Turcję.


Z okazji 77. rocznicy wyzwolenia getta w Budapeszcie Stowarzyszenie Węgierskich Gmin Żydowskich (EMIH) zainaugurowało w tym tygodniu stronę internetową The Who Remember poświęconą wspomnieniom ocalonych z Holokaustu i ich ratownikom.


 System laserowy zaprojektowany do przechwytywania nadlatujących rakiet ma zostać poddany ostatecznym testom „na początku tego roku”, gen. bryg. Gen. Eyal Harel


Premier Izraela Naftali Bennett przemawiał na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos 2022, w którym wezwał społeczność międzynarodową do unikania finansowego wspierania irańskiego reżimu.


około 20 tys. Izraelczyków uczestniczyło w szeroko zakrojonych wieczornych protestach aktywistów z obozu narodowego w całym kraju. Manifestacje odbywały się na stu skrzyżowaniach i mostach w całym kraju, w tym samym czasie pod Ścianą Płaczu odbył się wiec modlitewny.


Departament Stanu USA poinformował rządy Izraela, Grecji i Cypru, że Stany Zjednoczone nie będą już wspierać inicjatywy budowy podmorskiego gazociągu EastMed z Izraela do Europy. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela odmówiło komentarza w tej sprawie.


kontroler państwa ogłosił, że rozpocznie dochodzenie w sprawie rzekomego nadużywania przez izraelską policję oprogramowania szpiegującego Pegasus. Sprawę ujawnił magazyn Calcalist, twierdząc, że policja używa oprogramowania szpiegującego nie tylko do ścigania przestępstw,


policja zatrzymała 30 osób podejrzanych o udział w zamieszkach w minionym tygodniu na Negewie. Podczas tych działań przejęto także 50 kg marihuany i 120 pudeł z przemyconymi z zagranicy papierosami. Doszło do starć z Beduinami, w trakcie których zatrzymano 3 demonstrantów.


Kompleks tuneli w elektrowni jądrowej Natanz w Iranie „głębszy niż oczekiwano”


Fundacja Genesis ogłosiła w środę, że zwycięzcą jej dorocznej nagrody za 2022 r. został Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer, która wyprodukowała szczepionkę COVID-19, która była używana przez Izrael i inne kraje na całym świecie do zaszczepienia ich populacji przeciwko koronawirusowi. Genesis Prize honoruje osoby, które poprzez swoje wybitne osiągnięcia zawodowe i zaangażowanie na rzecz wartości żydowskich i narodu żydowskiego służą jako inspiracja dla kolejnego pokolenia Żydów.


z powodu opadów śniegu rano odwołano zajęcia szkolne w społecznościach na północnych Wzgórzach Golan. W całym obszarze są zablokowane drogi, jednak jak do tej pory nie odnotowano żadnych wypadków.


izraelska policja eksmitowała mieszkańców kilku nielegalnych struktur w dzielnicy Sheikh Jarrah w Jerozolimie, aresztując kilkanaście osób podczas ewakuacji, a następnie rozbiórki budynków.


 oczekiwana seria superbohaterów Marvela „Moon Knight”, która ma zadebiutować na platformie streamingowej Disney+ , wywołała wiele emocji wśród fanów komiksów, między innymi dlatego, że po raz pierwszy pojawia się superbohater, który jest jawnie Żydem.


Jako kolejny znak zbliżenia między Arabią Saudyjską, państwem Izrael i światem żydowskim, saudyjska gazeta Arab News niedawno mianowała rabina Marca Schneiera stałym felietonistą. 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.