Uncategorized

Krotko i zwiezle. Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.1 – 25.1


minister spraw zagranicznych Jair Lapid spotkał się z wysokim rangą palestyńskim urzędnikiem Husseinem Al-Szeikhem, który odpowiada za koordynację Autonomii Palestyńskiej z Izraelem. Po spotkaniu Al-Szeikh powiedział, że kolejnych 500 rodzin otrzyma palestyński dowód tożsamości.


Prezydent Izraela Isaac Herzog złoży pierwszą w historii wizytę państwową w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – poinformowało biuro prezydenta. Wizyta, która zaplanowana jest na 30-31 stycznia, obejmie Abu Zabi i Dubaj


Rozmowa o możliwym ugodzie z przywódcą opozycji Benjamin Netanjahu rogrzala nastroje w Partii Likud; taka umowa może spowodować, że Netanjahu zostanie wyrzucony z polityki na kilka lat.


Myśliwce Zjednoczonych Emiratów Arabskich zniszczyły w poniedziałek wyrzutnię rakiet w gubernatorstwie Al Jawf w Jemenie, krótko po tym, jak została użyta przez terrorystów Houthi do wystrzelenia dwóch rakiet balistycznych w Abu Zabi, według Ministerstwa Obrony Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Była prezes izraelskiego Sądu Najwyższego, sędzia (w stanie spoczynku) Miriam Naor, zmarła w poniedziałek w wieku 74 lat.


Uniwersytet w Hajfie ogłosił w poniedziałek plany utworzenia nowej szkoły podyplomowej,Bloom School of Graduate Studies, nazwana na cześć bostońskiego biznesmena i filantropa Bradleya M. Blooma, zostanie zlokalizowana w nowych dzielnicach głównego kampusu Mount Carmel Uniwersytetu w Hajfie. Jej dziekanem-założycielem będzie profesor Irit Akirav z wydziału psychologii Uniwersytetu.


izraelskie służby meteorologiczne ostrzegły, że w środę w Izrael uderzy zimowa burza Elpis, która ma przynieść śnieg w północnym Izraelu i Jerozolimie. Burza z opadami śniegu będzie przesuwać się z północy ku środkowym rejonom kraju. Oczekiwany jest wiatr o prędkości 60-80 km/h, oraz obfite opady deszczu i śniegu, które spowodują lokalne powodzie.


profesor Eran Segal z Instytutu Nauki Weizmanna powiedział, że około 3 miliony Izraelczyków zostało zarażonych podczas piątej fali wywołanej przez Omicron


komisarz policji Kobi Shabtai zarządził kursy doszkalające w zakresie policyjnych procedur awaryjnych w związku z trzęsieniami ziemi, które ostatnio dotknęły północnego Izraela. “Ostatnie trzęsienia są sygnałem, abyśmy byli w pełni przygotowani na każdy scenariusz w każdym rejonie kraju.”


Syryjskie i rosyjskie odrzutowce wojskowe w poniedziałek wspólnie patrolowały przestrzeń powietrzną wzdłuż granic Syrii, w tym linię rozejmu z Izraelem, i planują regularne przeprowadzanie takich lotów, poinformowali przedstawiciele rosyjskich wojsk


Izrael iChiny powołały wspólną komisję ds. innowacji po raz pierwszy od 2018 r.Inicjatywa pojawia się, gdy rywalizacja USA z supermocarstwem rośnie, zmuszając Izrael do zachowania równowagi między więzami z najbliższym sojusznikiem a znaczeniem Chin jako globalnej potęgi gospodarczej i militarnej


Przewodniczący Knesetu Mickey Levy przybył do Berlina z wizytą państwową, która będzie obejmować przemówienie do Bundestagu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


Po raz pierwszy izraelskie i marokańskie stowarzyszenia koszykówki podpisaly umowe o współprace


Czołowi urzędnicy izraelskiego rządu i liderzy organizacji żydowskich odbyli w niedzielę spotkanie, aby omówić możliwość ewakuacji Żydów z Ukrainy w przypadku inwazji Rosji.


Chiny stały się największym importerem z Izraela w 2021 roku z 10,7 miliardami dolarów.


Przywódca izraelskiej opozycji Benjamin Netanjahu w poniedziałek zaprzeczył doniesieniom mediów, że zgodził się na klauzulę moralnej podlosci “” w proponowanej ugodzie z prokuraturą.


dyrektor generalny ministerstwa zdrowia prof. Nachman Ash powiedział, że koniec pandemii zależy od powstania nowych mutacji koronawirusa: “Jeśli nie rozwiną się nowe szczepy koronawirusa, istnieje możliwość, że zobaczymy koniec pandemii, ale wiemy o tym wirus może się zmieniać.” Niezaszczepiona część populacji świata stanowi obszar w którym dochodzi do nowych mutacji.


 Ministerstwo Spraw i Dziedzictwa Jerozolimy ogłosiło plany przeznaczenia około 10 milionów szekli (3,2 miliona dolarów) na zachowanie, odnowę i ratowanie zabytków w Judei i Samarii.


Naczelny rabin Izraela : „Kneset nie zdecyduje, kto jest Żydem”


Agencja Żydowska WZO ogłosiła rozpoczęcie, wraz ze Światową Organizacją Syjonistyczną, kampanii w mediach społecznościowych mającej na celu upamiętnienie ofiar Szoah.


Mohammed al-Emadi, wysłannik Kataru w Strefie Gazy, spotkał się w poniedziałek z Ghasanem Alyanem, izraelskim koordynatorem działań rządu


Rządowy panel doradczy zaleca czwartą dawkę szczepionki COVID dla wszystkich dorosłych


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.