Uncategorized

Krotko i zwiezle.Wiadomosci z Izraela dzien po dniu 10.5 – 11.5


Nebraska staje się 27. stanem, w którym przyjęto definicję antysemityzmu IHRA


Kibice izraelskiej koszykówki zaatakowani przez propalestyńską grupę w Hiszpanii


Grecka firma naftowo-gazowa Energean ogłosiła w poniedziałek komercyjne odkrycie gazu w swoim otworze poszukiwawczym Athena w izraelskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.


 Łącznie 781 uczestników zamieszek zostało aresztowanych na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie podczas zamieszek w czasie swiat Ramadanu


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły nad ranem operację antyterrorystyczną w północnej Samarii, gdzie zatrzymano 4 Palestyńczyków podejrzanych o pomaganie terrorystom odpowiedzialnym za ataki w Elad i Ariel.


ministrowie spraw zagranicznych Izraela, Grecji, Cypru i Stanów Zjednoczonych odbyli wirtualne spotkanie, aby “potwierdzić wspólne zaangażowanie na rzecz promowania pokoju, stabilności i dobrobytu we wschodniej części Morza Śródziemnego.


Prezydent USA Joe Biden spotka się w najbliższy piątek w Waszyngtonie z królem Jordanii Abdullahem i księciem koronnym Husajnem


Premier Naftali Bennett powiedział , że status quo na Wzgórzu Świątynnym jest zachowane po tym, jak skierowano pod jego adresem krytykę, że Izrael zrzeka się praw do świętego miejsca, w którym znajduje się meczet Al-Aksa.


W przyszłym tygodniu w Izraelu rozpoczną się finały Euro U17 dlapiłkarzy poniżej 17 roku życia


Hiszpania zwalnia szefa wywiadu z powodu włamywania się na telefon za pomocą izraelskiego oprogramowania szpiegującego


Izrael odwiedziła kosowska minister spraw zagranicznych Donika Gërvalla-Schwarz, która powiedziała: “Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni za stosunki dyplomatyczne z Izraelem, a nasza współpraca ze społecznością żydowską na całym świecie układała się znakomicie.


izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii. Działania prowadzono w obozie dla uchodźców. Podczas operacji doszło do arabskich zamieszek i wymiany ognia z terrorystami.


syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy posterunek wojskowy na zachód od wioski Khader na Wzgórzach Golan.


ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow, opuścił plenum Knesetu po tym, jak posłowie zaczęli krytykować Rosję za inwazję na Ukrainę. Kilku posłów powiedziało, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na ukraińskiej ziemi.


pierwsze wydanie w języku hebrajskim opisujące odkrycie Nowego Świata zostanie wystawione na aukcję za dwa tygodnie w Domu Aukcyjnym Kedem w Jerozolimie. Igeret Orchot Olam , napisany przez rabina Abrahama ben Mordechaia Farissola i opublikowany w 1586 w Wenecji, zawiera jeden z najwcześniejszych znanych opisów Ameryki i kontynentu subsaharyjskiego.


Na wiecu Międzynarodowego Dnia Quds w Dearborn w stanie Michigan, zorganizowanym przez Komitet Al-Quds, kilku mówców promowało przemoc wobec Izraela.


 Izraelskie Siły Obronne ogłosiły że udaremniły próbę przemytu pistoletów maszynowych i amunicji do Izraela z Libanu.


Grupa 40 izraelskich agentów ubezpieczeniowych podróżujących do Jordanii została zatrzymana przed wjazdem do kraju, ponieważ niektórzy z nich spakowali ze sobą tefilin i tałes


Macron spodziewa się wzmocnienia więzi z Izraelem w drugiej kadencji


Lider Hezbollahu Hassan Nasrallah nazwalw amerykańskiego mediatora w sporze o granicę morską Libanu z Izraelem, Amosa Hochsteina „nieuczciwym i skompromitowanym oraz wspierającym Izrael”


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Dziś mija kolejna, smutna rocznica. 12 maja 1983 roku, w komisariacie MO przy ul. Jezuickiej w Warszawie, został śmiertelnie pobity Grzegorz Przemyk, 19-letni poeta, uczeń XVII Liceum im. Frycza Modrzewskiego. Jeszcze jedna – z tak wielu – zbrodnia nieukarana… Ale my pamiętamy… Później, w czasie pamiętnych konferencji prasowych, rzecznik rządu Jerzy Urban z kamienną twarzą, pewnym siebie głosem powtarzał, że za zamordowanie tego młodego poety odpowiadali… pracownicy pogotowia ratunkowego (!). ”Który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, gromadę błaznów koło siebie mając…” – pisał noblista Czesław Miłosz. Pamiętamy… (”Spisane będą czyny i rozmowy”)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.