Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 236

Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Zakończyły się Targi Książki w Warszawie – pierwsze po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią SARS-CoV-2. To moja ulubiona, długo wyczekiwana impreza i unikalna okazja na uzupełnienie domowej biblioteczki. Na Targach, poza małymi i dużymi wydawnictwami z całej Polski, obecne są bowiem w jednym miejscu także antykwariaty z różnych miast: Warszawy, Wrocławia, Łodzi, Krakowa oraz stowarzyszenia kulturalne, fundacje i instytuty naukowe.

Udało mi się kupić m.in.: najnowsze wydania przewodników National Geographic (Maroko, Kuba, Tajlandia, Madryt, Ateny i Wyspy Greckie) – po 10 zł za sztukę (czekam już tylko na spadek cen paliwa lotniczego :-), sporo ciekawych książek o Kresach (np. „Lwowskie gawędy” Kazimierza Schleyena, „Polskie radio Lwów” Czesława Halskiego – obie po 10 zł), Varsaviana („12 spotkań z Warszawą” Anny Pycki, „Śródmieście Warszawy na starych fotografiach”, piękny album „Zapomniane skarby” ze zdjęciami eksponatów z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie), książki historyczne („Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce”). 

Po raz pierwszy na Targach gościło Muzeum Karykatury z Warszawy i można było zaopatrzyć się m.in. w albumy: „Żartownik Lengrena”, „Rysunki Henryka Sawki w Muzeum Karykatury”, „Czasy wojen i pokoju – karykatura polska 1914-1939”. Na stoisku wydawnictwa „Jedność” zdobyłem wydany niedawno, obszerny i pięknie ilustrowany przewodnik po Lwowie autorstwa Mirka Osip-Pokrywki (tylko za 24 zł). W punkcie Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (z siedzibą w Białymstoku, pielęgnującego wspaniałe 600-letnie, patriotyczne tradycje tatarskie w Polsce) zaopatrzyłem się w książkę „Biblia i Koran – miejsca zbieżne” Marianne Beerle-Moore, a na stoisku Biblioteki Narodowej z Warszawy były do kupienia po okazyjnych cenach albumy: „Żydowskie druki ulotne w Wilnie 1926-1939” (nowość), „Żydowskie druki ulotne w Warszawie 1926-1939”, „Żydowskie druki ulotne w Siedlcach, Chełmie, Białej Podlaskiej 1926-1939” (wszystkie te obszerne, kolorowe katalogi zostały wydane w wersjach polsko-angielskich i na targach były do nabycia po 55 zł zamiast 70 zł). Do tego doszły jeszcze m.in. : „Tajemnice Wszechświata w 100 symbolach” Sarah Bartlett od wydawnictwa Arkady oraz album Constanzy Nieto Yusty „Gustaw Klimt” (tylko za 20 zł) – uwielbiam jego obrazy, mam na półce „Pocałunek” Klimta w postaci… kolorowej rzeźby. Na stoisku antykwarycznym zdobyłem piękny reprint wydania z 1900 roku książki „Gry i zabawy towarzyskie” Mieczysława Rościszewskiego (także tylko za 20 zł).

No i teraz spory dylemat, od której książki zacząć czytanie? Zacząłem od fenomenalnego wywiadu rzeki z trzema największymi językoznawcami (Bralczykiem, Miodkiem i Markowskim): „Wszystko zależy od przecinka” (kopalnia wiedzy o niuansach, modach, ciekawostkach i meandrach dawnej i współczesnej polszczyzny – tej potocznej i tej literackiej) – na Targach książka ta kosztowała tylko 19 zł , a więc czterokrotnie taniej niż kilogram hiszpańskich czereśni przed Halą Mirowską w Warszawie (19 maja były do kupienia już „tylko” za 79 zł/kg).

Podobno nadciąga kolejna epidemia, tym razem małpiej ospy, ale nie obawiam się następnych lockdownów. Mam pełną spiżarnię i spory zapas książek do przeczytania na najbliższe lata. W przypadku kryzysu energetycznego wygrzebię również z piwnicy i odkurzę stare lampy naftowe. 

Spokojnej nocy i miłych  snów

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snówwww.wiersze.co

Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.