Uncategorized

Muzeum Auschwitz wydało album z okazji 75. rocznicy powstania


Źródło: www.auschwitz.org

Ukazał się album fotograficzny ilustrujący wydarzenia z 75-letniej historii Muzeum Auschwitz. Okazją była przypadająca w lipcu rocznica powstania instytucji – zakomunikowało Muzeum Auschwitz.

Album „75 lat Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau” został podzielony na sześć rozdziałów: powstanie muzeum, ocalali w miejscu pamięci, zachowanie autentyzmu, edukacja i pamięć, wizyty oraz opiekunowie miejsca pamięci.

Fotografiom, ilustrującym wydarzenia z historii muzeum, towarzyszą cytaty z listów oraz wpisów do księgi pamiątkowej, głównie autorstwa liderów państw i organizacji międzynarodowych, w których podkreślono rolę i znaczenie miejsca. Album zamyka kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii muzeum.

„75 lat to historia ludzi, bardzo konkretnych ludzi. Począwszy od osób ocalałych, które doprowadziły do utworzenia tego miejsca pamięci i kierowały nim przez pierwsze dekady, poprzez późniejszych pracowników muzeum, ludzi już – coraz bardziej – powojennych, aż po dzisiejsze pokolenie muzealników, historyków, konserwatorów, edukatorów, archiwistów, kuratorów, pracowników administracji i ochrony tego wyjątkowego na mapie świata miejsca” – napisał we wstępie dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Jak podkreślił, 75 lat muzeum to przede wszystkim „dzieje wzrastania świadomości, rozwoju i gruntowania pamięci o ofiarach KL Auschwitz”. „To historia odkrywana, badana, zgłębiana, rozpowszechniana i opowiadana wraz z rozwojem badań nad dokumentami, wraz z pojawianiem się coraz to nowych świadectw, wspomnień i relacji. To historia, która również wielokrotnie musiała być broniona przed różnymi zniekształceniami, zakłamaniami, rewizjonizmem i negacją” – wskazał Cywiński.

Zdaniem dyrektora, historia muzeum to zarazem “powolne, ale coraz głębsze zrozumienie – nie tylko w Europie – że nie da się poważnie analizować czasów powojennych, nie uznając za punkt zwrotny w historii ludzkości właśnie tego ludobójstwa dokonanego przez nazistowskie Niemcy na Żydach i na Romach, a także tak licznych zbrodni dokonanych na Polakach, jeńcach sowieckich i wielu innych niewinnych ludziach, deportowanych do obozu z tak licznych miejsc okupowanej Europy”.

Polsko-angielska publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej pod adresem: http://www.auschwitz.org/gfx/auschwitz/userfiles/_public/2022_news/auschwitz_memorial_75.pdf.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jego zadaniem jest ochrona pamięci o ofiarach niemieckiego obozu, edukacja historyczna o Auschwitz, Holokauście i prawach człowieka, a także dbałość o to, by autentyzm poobozowych pozostałości przetrwał kolejne dekady. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.