Uncategorized

Izrael – od odpowiedzialności strategicznej do strategicznej sily


Yoram Ettinger

„Izrael nie urósł w siłę, ponieważ miał sojusz z Amerykanami. Zyskał sojusz z USA, ponieważ stał się silny” (prof. Walter Russell Mead, czołowy historyk polityki zagranicznej USA).

W 1948 r. Departament Stanu błędnie zinterpretował Izrael jako ciężar dla USA, zbyt słaby, by wytrzymać totalną arabską ofensywę militarną, zagrażający związkom USA ze światem arabskim i potencjalnie prosowiecki.

Jednak od 1967 r. Izrael stał się najbardziej skutecznym, niezawodnym i demokratycznym sojusznikiem USA oraz potężnym mnożnikiem sił dla USA.

Na przykład:

*Zwycięstwo izraelskie w czerwcu 1967 r. zdewastowało prosowiecką armię egipską, podczas gdy Egipt był na dobrej drodze do zostania pan-arabskim przywódcą, dążąc do obalenia proamerykańskich reżimów arabskich krajów produkujących ropę, w czasie, gdy Stany Zjednoczone były w dużym stopniu zależne od ropy z Zatoki Perskiej. Głośne zwycięstwo Izraela oszczędziło Stanom Zjednoczonym ogromnej komplikacji gospodarczej i bezpieczeństwa narodowego, a ZSRR odmówiło zdobycia dramatycznej geostrategicznej kopalni złota.

*25 amerykańskich ekspertów wojskowych pojechało do Izraela, aby przestudiować wnioski z wojny sześciodniowej z 1967 r. i zbadać przechwycone sowieckie systemy wojskowe. Ich odkrycia poprawiły wydajność amerykańskich sił zbrojnych i przemysłu obronnego.

* W wyniku korzyści odniesionych przez USA zespół 50 ekspertów przybył do Izraela po wojnie w 1973 r., zbierając informacje, które przyniosły USA korzyści militarne i przemysłowe, wzmacniając amerykańską obronę Europy w obliczu sowieckich zagrożeń.

*Operacja Kogut 53 z grudnia 1969 r. podkreśliła wyjątkowe zdolności wywiadowcze i bojowe Izraela, którymi podzielono się ze Stanami Zjednoczonymi. Izraelska jednostka komandosów wyrwała Egiptowi zaawansowany radziecki system radarowy P-12, który stacjonował na całym świecie. Radar radziecki został zbadany przez Izrael i przeniesiony do USA, podobnie jak dodatkowe sowieckie systemy wojskowe, zwiększające możliwości wywiadu USA, sił operacji specjalnych i przemysłu obronnego USA.

Według nieżyjącego już senatora Daniela Inouye, który był przewodniczącym komisji ds. akwizycji i wywiadu, wartość sowieckiego radaru dla przemysłu obronnego i sił zbrojnych USA wyniosła około 3 miliardów dolarów. Dodał, że zakres informacji wywiadowczych udostępnianych USA przez Izrael przekroczył dane wywiadowcze udostępniane USA przez wszystkie państwa NATO łącznie.

*W latach 1966 i 1989 Izrael nabył radzieckie samoloty bojowe MIG-21 i MIG-23 poprzez dezercję pilotów irackich i syryjskich. Samoloty zostały udostępnione Stanom Zjednoczonym, wpływając na globalną równowagę sił i poprawiając wydajność amerykańskich sił powietrznych i przemysłu lotniczego.

* W 1970 r. Izrael zamanifestował swoją proamerykańską postawę odstraszania, zmuszając – poprzez swoją obecność wojskową na Wzgórzach Golan – do wycofania się z prosowieckiej syryjskiej inwazji na proamerykańską Jordanię. Izrael oszczędził USA albo utraty arabskiego sojusznika, albo konieczności militarnego zaangażowania się w wojnę wewnątrzarabską, podczas gdy ugrzęzł w Azji Południowo-Wschodniej. Co więcej, obalenie proamerykańskiego reżimu jordańskiego zagroziłoby istnieniu proamerykańskich reżimów wydobycia ropy naftowej w sąsiedniej Zatoce Perskiej, podczas gdy Stany Zjednoczone były silnie uzależnione od ropy z Zatoki Perskiej. W ten sposób Izrael oszczędził USA poważnego ciosu gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego i odmówił ZSRR geostrategicznej bonanzy.

*Lekcjami z operacji ratunkowej Entebbe z 4 lipca 1976 r. – która podkreśliła, że ​​Izrael jest wzorem proaktywnego, odważnego i innowacyjnego zwalczania terroryzmu – podzielono się z amerykańskim wywiadem i siłami operacji specjalnych.

*Zniszczenie przez Izrael w 1981 r. reaktora jądrowego w Iraku – wbrew zaciekłej opozycji USA – oszczędziło Stanom Zjednoczonym potencjalnego zniszczenia w postaci konfrontacji nuklearnej podczas wojny w Zatoce w 1991 r. Uratowały proamerykańskie, produkujące ropę arabskie reżimy z paszczy Saddama Husajna.

*W październiku 1982 r. „Operacja Mole Cricket 19” izraelskie siły powietrzne zniszczyły 29 sowieckich baterii rakiet ziemia-powietrze eksploatowanych przez Syrię, uznanych za nie do zdobycia. Po raz pierwszy zachodnie siły powietrzne zniszczyły zbudowaną przez ZSRR sieć rakiet ziemia-powietrze. W tym czasie, w największej bitwie powietrznej od czasu wojny koreańskiej, izraelskie siły powietrzne zestrzeliły 82 radzieckie samoloty bojowe MIG bez żadnej straty dla izraelskich sił powietrznych. Zmieniające zasady gry izraelskie taktyki bojowe, w tym technologie zagłuszania, zostały udostępnione siłom zbrojnym USA, wzmacniając przewagę militarną USA nad ZSRR.

* W 2022 roku, na tle bardzo narażonych proamerykańskich reżimów arabskich, rosnącego wahania Europy i nasilającego się zagrożenia antyamerykańskim sunnickim i szyickim terroryzmem, Izrael wyróżnia się jako „największy amerykański lotniskowiec”. który nie wymaga ani jednego amerykańskiego żołnierza na pokładzie, oszczędzając USA konieczności rozmieszczenia na Morzu Śródziemnym i Oceanie Indyjskim dodatkowych lotniskowców i dywizji naziemnych.

*W 2022 r. odstraszająca postawa Izraela odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu upadkowi proamerykańskich reżimów arabskich i dominacji antyamerykańskich szyickich ajatollahów i antyamerykańskiego sunnickiego terroryzmu na Bliskim Wschodzie, co ma kluczowe znaczenie dla światowego handlu, wojny z antyamerykańskim terroryzmem i układu sił USA-Rosja-Chiny.

* Parafrazując obserwację prof. Waltera Russella Meada: postawa odstraszania Izraela nie staje się silniejsza z powodu niedawnych porozumień pokojowych z krajami arabskimi. Kraje arabskie zawarły porozumienia pokojowe z Izraelem ze względu na fakt, że izraelska postawa odstraszania jest coraz silniejsza.

Izrael – od odpowiedzialności strategicznej do aktywów strategicznych

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.