Uncategorized

Instalacja Tomka Rygalika w Izraelu


Tomek Rygalik, fot. Zosia Zija i Jacek Pióro
Tomek Rygalik

Circula projektu Tomka Rygalika została zaprezentowana w przestrzeni Design Museum Holon.

CIRKULA

Na terenie izraelskiego muzeum oraz wokół placówki umieszczono dwie Circule – okrągłe siedziska zaprojektowane przez Studio Rygalik, wykonane z plastiku uzyskanego ze zużytych sieci rybackich odłowionych z Bałtyku.

Circula to projekt mający na celu wzmocnienie więzi międzyludzkich, nadwyrężonych w świecie zdominowanym przez technologię i ograniczenia spowodowane koniecznością izolacji społecznej. Promuje idee gospodarki cyrkularnej, opowiadając się za ekologicznym i skoncentrowanym na człowieku podejściem do projektowania. Zadaniem Circuli jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni służącej spotkaniom i interakcjom społecznym. Od niepamiętnych czasów ludzkość gromadzi się w kręgu niemal we wszystkich kulturach: począwszy od ogniska w czasach prehistorycznych, skończywszy na dzisiejszej dyskusji przy okrągłym stole. Siedzenie w kręgu umożliwia spotkanie równych sobie, odpowiadając na podstawową potrzebę człowieka – wspólnotę. Idee Circuli opierają się także na chęci podniesienia świadomości zrównoważonego rozwoju i mądrego konsumpcjonizmu, które są kluczowymi kwestiami dla budowania społeczności w przyszłości.

"Material Overdose", ekspozycja pop-up, fot. Shay Ben Efraim 
“Material Overdose”, ekspozycja pop-up, fot. Shay Ben Efraim

Inauguracji Circuli w Design Museum Holon towarzyszył program wydarzeń dodatkowych, angażujący środowisko izraelskich projektantów – tych u progu kariery mogących uczestniczyć w warsztatach oraz już uznanych projektantów i wykładowców w roli mentorów.

Dzięki współpracy Tomka Rygalika, Design Museum Holon, Aharon Feiner Eden Materials Library i Instytutu Adama Mickiewicza zrealizowano projekt “Makeathon”. Jego podstawowym założeniem było ponowne wykorzystanie i upcykling materiałów używanych w gospodarstwie domowym w celu opracowania nowych metod projektowania lub stworzenia obiektu opartego na zasadach projektowania zgodnego z gospodarką obiegu zamkniętego. Prace zostały wykonane z użyciem materiałów, narzędzi, przedmiotów znalezionymi w izraelskim domu. “Makeathon” zachęca do przemyśleń na temat odpowiedzialności twórców w zmieniającym się świecie. To wydarzenie edukujące zarówno twórców, jak i opinię publiczną odnośnie zrównoważonego rozwoju i projektowania cyrkularnego.

Tomek Rygalik wygłosił prelekcję dla projektantów biorących udział w “Makeathonie”, podczas której zaprezentował społeczne i technologiczne założenia Circuli. Kilkudziesięciu uczestników warsztatów podzielono na zespoły składające się z pięciu designerów z różnych dziedzin. Mieli oni pięć dni na realizację prac pod mentorskim okiem Rygalika i izraelskich projektantów. W dniu otwarcia wystawy 15 lipca zostały wyłonione dwie najlepsze ekipy – główną nagrodą ufundowaną przez DesignNature, kreatywną społeczność współtworzoną przez Rygalika, wyróżniono projekt grupowy POPUMP autorstwa Ya’ar Benvenishti, Daphne Dagan, Ari Libierson, Limor Shasha i Avia Zerahia. Wezmą oni udział warsztatach Design Summer School’23, które odbywają się co roku w kreatywnym kampusie DesignNature w Sobolach.

Circule zostały przekazane w darze Design Museum Holon, stając się tym samym częścią kolekcji muzealnej.

Instalacja Tomka Rygalika w Izraelu


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.