Uncategorized

ILU ŻYDÓW W POLSCE


Jerzy Klechta

Ilu Żydów żyje, mieszka, ilu zrosło się z dzisiejszą Polską? W Polsce mieszka wielu świadomych swojego żydowskiego pochodzenia. I zarazem działają na rzecz rozwoju kultury polskiej . Większość mieszka w miastach. 

Pierwsze wzmianki o Żydach żyjących na terenach polskich sięgają czasów Średniowiecza . Pierwszy dokument  nadający oficjalnie prawo Żydom zamieszkiwać w Polsce to statut kaliski. Jednak Żydzi żyli w rozproszeniu.

Żydzi masowo napływali do Polski tam, gdzie znajdowali przywileje i pracę. Wybierali najchętniej miasta i miasteczka. I to mimo postępującego antysemityzmu. Przebywali w porównaniu z Zachodem w rozproszeniu i masowo. Liczba Żydów w Polsce rosła, gdyż skala antysemityzmu była tu mniejsza aniżeli na Zachodzie. Wynosiła , oscylowała ok. 10% populacji.

Jednak z upływem czasu rósł w Polsce antysemityzm. Mimo, że był mniejszy niż na Zachodzie rósł w bardzo dużej  skali. Z ok.3.5 mln Żydów polskich II wojnę światową przeżyło  300 tys. Obecnie nie brak antysemitów w Polsce . Ale jest ich także wielu, którzy tworzą polską i żydowską kulturę.

JERZY KLECHTA

Wszystkie wpisy Jerzego TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

  1. Ilu obywateli polskich jest formalnie zrzeszonych w organizacjach które definiują się jako żydowskie? Bez Izraelczyków obywateli polskich, oczywiście.
    Autorze?
    Anybody?

  2. Jeśli obecnie mniej się mówi, pisze o antysemityzmie w Polsce jest to swoista „zasłona dymna”. Antysemityzm w Polsce nie słabnie.

  3. ”Z ok.3.5 mln Żydów polskich II wojnę światową przeżyło 300 tys.” Tak, ale w Polsce przezylo ich tylko ok. 50 tys. Natomiast ci co uciekli z Polski, w wiekszosci przezyli wojne. Polska to najwieksze i najstraszniejsze cmentarzysko Zydow na swiecie. Niestety Polacy maja w tym, swoj niemaly udzial.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.