Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 1.12 – 2.12


Bezpieczeństwo osobiste prezydenta Izraela Isaaca Herzoga zostanie zwiększone w następstwie gróźb internetowych przed jego niedzielną wizytą w Bahrajnie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało przyjęcie rezolucji upamiętniającej „Nakbę”. Arabski termin oznaczający „katastrofę” jest używany przez Palestyńczyków i ich zwolenników do opisania powstania Izraela i wynikającego z tego wysiedlenia około 700 000 palestyńskich Arabów podczas wojny w 1948 r. zainicjowanej przez narody arabskie w celu zniszczenia rodzącego się państwa żydowskiego.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken będzie głównym mówcą na dorocznej konferencji J Street w Waszyngtonie, organizacja ogłosiła w środę.


Jedność Narodowa wezwała do masowej fali protestów przeciwko wielu kontrowersyjnym reformom, które zamierza realizować wyłaniająca się koalicja desygnowanego na premiera Benjamina Netanjahu. 


Po tym, jak w zeszłym roku magazyn The Economist uznał Tel Awiw za najdroższe do życia miasto na świecie, to w tym roku Tel Awiw nie dzierży już wątpliwego zaszczytu, spadając na trzecie miejsce za wspólnymi „zwycięzcami” Nowym Jorkiem i Singapurem.


Siły Obronne Izraela dodały do Korpusu Ochrony Granicy nowy batalion – 49 Batalion “Panther”. Został on utworzony na podstawie wniosków wyciągniętych z operacji “Falochron”


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Muzeum Izraela zainaugurowało wystawę zatytułowaną „Body of Faith: Sculpture from the National Museum of India”, aby uczcić 75. rocznicę niepodległości Indii.


Felietonista New York Timesa Thomas Friedman i redaktorka działu opinii Kathleen Kingsbury odwiedzili w czwartek Hebron, goszczeni przez Yishai Fleishera, międzynarodowego rzecznika społeczności żydowskiej w mieście.


Partie Likud i Religijni Syjoniści osiągnęły wieczorem porozumienie koalicyjne, które otwiera drogę kandydatowi na premiera Benjaminowi Netanjahu do utworzenia rządu popieranego przez 64 członków izraelskiego Knesetu.


Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams potępił wzrost globalnej nienawiści do Żydów w przemówieniu na 2022 Mayors Summit Against Antisemitism w Atenach w Grecji.


Minister obrony Benny Gantz powiedział , że jeśli w Teheranie zapadnie decyzja, to w ciągu dwóch tygodni Iran może być w posiadaniu bomby atomowej.


Departament Stanu USA zatwierdził możliwość sprzedaży Finlandii rakiet Stinger Man Portable i związanego z nimi sprzętu za szacunkową kwotę 380 mln dolarów – poinformował Pentagon


Palestyńczyk został postrzelony przez żołnierzy i zraniony, po tym jak ciskał bombami zapalającymi w izraelskie samochody w pobliżu osiedla Givat Zeev na Zachodnim Brzegu.


UNRWA poinformowała o wykryciu podziemnego tunelu pod jedną ze szkół w Strefie Gazy.


Raper Kanye West pochwalił Adolfa Hitlera i powiedział, że ludzie nie powinni krytykować nazistów w wywiadzie ze skrajnie prawicowym teoretykiem spiskowym Alexem Jonesem wywołując nową rundę potępień antysemickiego rapera, który niedawno mial spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.


Nominowany na premiera Benjamin Netanjahu przyznał liderowi skrajnej prawicy Bezalelowi Smotrichowi szerokie uprawnienia w zakresie izraelskich osiedli i palestyńskiego budownictwa na Zachodnim Brzegu, jako część umowy koalicyjnej podpisanej między partią Religijny Syjonizm Smotricha a Likudem Netanjahu.


Izraelskie siły bezpieczeństwa złapały palestyńczyka podejrzanego o terroryzm w mieście Nablus .


Po raz pierwszy obchodzono Święto Narodowe ZEA w Izraelu.2 grudnia każdego roku Zjednoczone Emiraty Arabskie – które w 2020 r. znormalizowały stosunki z Izraelem, wraz z Bahrajnem, Sudanem i Marokiem – świętują zjednoczenie swoich siedmiu emiratów pod przywództwem szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana w 1971 r.


Demokratyczny senator  Chris Van Hollen powiedział że administracja Bidena pracuje nad próbą ograniczenia wpływu skrajnie prawicowych parlamentarzystów Bezalela Smotricha i Itamara Ben Gvira w kolejnym rządzie Izraela.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. “Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało przyjęcie rezolucji upamiętniającej „Nakbę”.

    ukraina nie glosowala, jak Congo. I to po tym kiedy rzad izraelski powiedzial ze jest “rozczarowany” poprzednim glosowaniem ukrainy, ZA oddaniem Izraela do ICC.
    Co nie przeszkadza ukrainie kontynowania ZADAN pomocy militarnej od Izraela. I finansowej , ZAZADALA m.in. ” pozyczki” 500 milionow $ ,bo to “nic dla Izraela” jak Ambasador ukrainy wyrazil sie..

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.