Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 7.12 – 8.12


Szwajcarskie siły powietrzne rozpoczęły uzywanie dronów bezzałogowych Hermes StarLiner ktore sa izraelskiej produkcji. Szwajcaria zamówiła sześć dronów Hermes 900 Starliner w izraelskiej firmie Elbit Systems. Kontrakt podpisany w 2015 r. był wart 290 mln dolarów.


Finansowana przez Izrael mobilna klinika medyczna działa na Ukrainie – pomaga głównie kobietom.


Filipińska marynarka wojenna rozpoczęła uzywanie dwóch szybkich łodzi patrolowych izraelskiej produkcji. Ogółem zamówili 9 takich jednostek.


Pensje kluczowych urzędników izraelskiego rządu, w tym prezydenta, premiera, ministrów wzrosną nawet o 15%, podały izraelskie media.


Izrael i Niemcy prowadzą strategiczny dialog w sprawie Iranu, potencjalna sprzedaż Arrow 3


Petycja o zakazie odtwarzania muzyki Ye z Apple Music i Spotify zbiera 65 tys. podpisów
Wezwanie do zablokowania muzyki rapera znanego wcześniej jako Kanye West jest następstwem negowania przez niego Holocaustu i chwalenia Hitlera.


Izraelska spółka NewMed Energy ogłosiła we wtorek partnerstwo z marokańskim ministerstwem energii i górnictwa oraz Adarco Energy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego na morzu w tym północnoafrykańskim kraju.


Ustępujący minister finansów Avigdor Liberman zaprotestował we wtorek przeciwko temu, co uznał za daleko idące ustępstwa partii Likud Benjamina Netanjahu w negocjacjach rządowych z frakcjami ultraortodoksyjnymi i ostrzegł, że spełnienie ich żądań doprowadzi do „rewolty podatkowej”.


Premier Yair Lapid stwierdził, że nikt nie będzie przesłuchiwał izraelskich żołnierzy, po tym jak Al Jazeera złożyła pozew do Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie zabicia palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh.


Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek przeciwko Al Jazeerze za skierowanie sprawy zabójstwa palestyńsko-amerykańskiej reporterki Shireen Abu Akleh do Międzynarodowego Trybunału Karnego, stwierdzając, że sprawa nie leży w gestii tego sądu.


Izraelskie i francuskie samoloty odbyły w tym tygodniu wspólne ćwiczenia lotnicze, które symulowały naloty i zwalczanie zagrożeń z powietrza


Dziewięciu osobom grozi śmierć w Iranie za „zmowę z Izraelem” w celu zabicia czołowego naukowca jądrowego


Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price nie odniósł się do zarzutu reportera, że Izrael popełnia „zbrodnie wojenne” wobec Palestyńczyków.


„Kierunkiem stosunków saudyjsko-izraelskich jest normalizacja, ale zajmie to więcej czasu i nie wolno nam stawiać wózka przed koniem” czyli robic rzeczy w zlej kolejnosci- stwierdził saudyjski minister stanu ds. zagranicznych Adel al-Jubeir na spotkaniu, które odbyło się w ostatnich tygodniach z Żydami ze Stanów Zjednoczonych.


Biały Dom będzie gościł żydowskich liderów na rozmowie przy okrągłym stole na temat antysemityzmu , a gospodarzem będzie Second Gentleman Doug Emhoff (który sam jest Żydem).


New York Times opublikował informację korygującą jego fałszywe doniesienie, że przemysł rybny w Gazie jest na skraju upadku z powodu izraelskiej blokady


Żydowski Instytut do Spraw Bezpieczeństwa Narodowego (JINSA) wezwał administrację Bidena do podjęcia natychmiastowych działań w celu powstrzymania Iranu przed zabijaniem obywateli USA za granicą i za planowanie zamachów w kraju.


Siły Obronne Izraela poinformowały o udaremnieniu próby przemytu z Egiptu do Izraela narkotyków o wartości około 6 mln szekli (1,75 mln dolarów).


Trzynastu amerykańskich muzułmanów wróciło niedawno do Stanów Zjednoczonych po podróży do Izraela i Bahrajnu zorganizowanej przez organizacje pozarządowe Sharaka i American Muslim and Multifaith Women’s Empowerment Council (AMMWEC). W skład delegacji weszli afroamerykańscy, pakistańsko-amerykańscy i bangladesko-amerykańscy muzułmanie.


Zwracając się we wtorek do prominentnych przywódców żydowskich i członków społeczności w Montrealu, była ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley podkreśliła znaczenie roli Ameryki na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na stabilność w regionie.


Ministerstwo spraw zagranicznych wstrzymało wydawanie zezwoleń na wjazd do Izraela urzędnikom Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ze względu na systematycznie zniekształcane i zaniżanie doniesień o atakach terrorystycznych w kraju.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Burmistrz Jerozolimy Mosze Lew w środę przyjął 52 burmistrzów i prawie 30 urzędników miejskich z całego świata i zaprosil na wycieczkę po stolicy Izraela.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.