Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomoci z Izraela dzien po dniu 7.1 – 8.1


Ambasador Izraela przy ONZ powiedział, że był ” uradowany”, gdy usłyszał, że Rada Bezpieczeństwa ONZ organizuje w czwartek nadzwyczajne posiedzenie w sprawie “spokojnej, uporządkowanej, spokojnej” wizyty ministra rządu izraelskiego na Górze Świątynnej w Jerozolimie.


Nowy raport opisuje wzrost antysemityzmu w Kentucky Ośmiostronicowy dokument przedstawia miesiąc po miesiącu kronikę przestępstw z nienawiści i prześladowań antyżydowskich w Bluegrass State.


Światowej sławy dyrygent i pianista Daniel Barenboim poinformował w piątek, że ustępuje ze stanowiska dyrektora muzycznego Opery Narodowej w Berlinie z powodu pogarszającego się stanu zdrowia


Kilku najbardziej znanych sędziów izraelskich, na czele z byłym szefem wymiaru sprawiedliwości Aharonem Barakiem, ostrzegło w piątek przed reformą sądownictwa ogłoszoną w tym tygodniu przez ministra sprawiedliwości Yariva Levina, stwierdzając, że stanowi ona poważne zagrożenie dla demokratycznego charakteru Izraela i praw mniejszości.


Rosyjsko-izraelski oligarcha Roman Abramowicz podobno szybko przeprowadził reorganizację swoich aktywów w pierwszych dniach wojny na Ukrainie, czyniąc swoje dzieci spadkobiercami swoich funduszy inwestycyjnych w wyraźnym celu uniknięcia międzynarodowych sankcji.


Palestyńscy terrorysci otworzyli ogień z przejeżdżającego pojazdu na posterunek wojskowy w pobliżu bariery bezpieczeństwa na północnym Zachodnim Brzegu


Trzech kierowców zatrudnionych przez Kancelarię Premiera od około 30 lat jako kierowcy samochodów premiera zostało w tym tygodniu zwolnionych w trybie pilnym. Benjamin Netanjahu oczyszcza dom z pracowników, którzy służyli w poprzednim rządzie, aby zapewnić sobie lojalność osób pracujących dla niego.


Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Antony Blinken rozmawiał ze swoim jordańskim odpowiednikiem Aymanem Safadi. Obaj omówili kwestie regionalne, które są istotne dla strategicznych więzi między USA i Jordanią oraz dla stabilności w regionie. 


Urzędnicy bezpieczeństwa w Libanie wezwali proirańską szyicką milicję Hezbollah do aresztowania komórki terrorystycznej Hamasu, która planuje przeprowadzać operacje przeciwko Izraelowi z terytorium Libanu, ujawniło w sobotę źródło bezpieczeństwa w Libanie.


Były szef Human Rights Watch (HRW) Kenneth Roth otrzymał od dziekana Uniwersytetu Harvarda zakaz przyjęcia stypendium w szkole z powodu jego podejrzeń o antyizraelską stronniczość – wynika z czwartkowego raportu.


Tysiące izraelskich zwolenników lewicy zebrało się na placu przed teatrem Habima w Tel Awiwie, skąd ruszyli “marszem wściekłości” protestując przeciwko rządom prawicowej koalicji.


Francuski imam Hassen Chalghoumi o liberalnych poglądach, który już wcześniej odwiedził Izrael, stwierdził, że Europa powinna uczyć się od państwa żydowskiego kultury pluralizmu religijnego i tolerancji.


Minister obrony Joav Galant nakazał cofnięcie zezwoleń trzem urzędnikom Autonomii Palestyńskiej, którzy wjechali na terytorium Izraela, aby odwiedzić dom terrorysty Karima Jounesa, który został zwolniony z więzienia w tym tygodniu po odsiedzeniu 40 lat za zabójstwo izraelskiego żołnierza


Izrael zatwierdza środki karne przeciwko PA w odpowiedzi na “wojnę polityczną i prawną Posunięcie jest odpowiedzią na niedawną rezolucję ONZ wzywającą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do “pilnego wydania opinii doradczej” w sprawie statusu Judei i Samarii.


Partia Haredi domaga się wstrzymania ruchu pociągów w szabat, co stanowi pierwszy test dla koalicji


Dershowitz: Reforma sądownictwa sprawi, że Izrael będzie znacznie trudniejszy do obrony na arenie międzynarodowej
Znany prawnik i zagorzały zwolennik Izraela ostrzega, że reformy są zagrożeniem dla wolności obywatelskich i mniejszości, mówi, że przyłączyłby się do ulicznych protestów przeciwko planowanym zmianom


Ben Gvir odrzuca zasadę pozwalającą każdemu posłowi na zobaczenie więźniów terorystow
Nowy minister bezpieczeństwa narodowego stwierdził, że czas wrócić do protokołu zezwalającego tylko jednemu MK z każdej frakcji na spotkania z więźniami terrorystami


Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Waszyngtonie potwierdziła 5 stycznia, że edukacja o Holokauście zostanie włączona do programów nauczania w państwie Zatoki Perskiej.


Netanyahu: Twierdzenia, że plany reformy sądownictwa zakończą izraelską demokrację są “bezpodstawne “Próba przywrócenia właściwej równowagi między gałęziami rządu nie jest zniszczeniem demokracji, ale jej wzmocnieniem” – mówi izraelski premier.


Naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis został mianowany Knight Commander of the Order of the British EmpireRycerzem Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego w ramach Noworocznych Wyróżnień 2023 roku – wynika z oświadczenia wydanego w piątek przez brytyjski gabinet.


Izraelscy archeolodzy odkrywają najstarsze srebrniki używane jako waluta w Lewancie
Zbiory pochodzą sprzed ponad 3600 lat – ze środkowej epoki brązu, czyli około 500 lat wcześniej, niż wynikało to z wcześniejszych obliczeń.


Departament Stanu USA przyznał, że administracja Bidena utrzymuje kilka zakulisowych procedur porozumiewania się z irańskim reżimem w wielu kwestiach dotyczących obu krajów i rownoczesnie zaprzecza, że powrót do irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 roku jest na szczycie agendy.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.