Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 31.1 – 1.2


Azerbejdżan zamyka ambasadę w Iranie po śmiertelnej strzelaninie Personel dyplomatyczny i członkowie rodzin zostali ewakuowani po tym, jak strzelec zabił szefa ochrony ambasady i ranił dwie inne osoby.


Ostatnie dni przyniosły doniesienia o dramatycznych operacjach wojskowych na całym Bliskim Wschodzie. Wszystkie doniesienia mają dwie wspólne cechy: cele są irańskie i są przypisywane Izraelowi.


Prezydent Czadu Mahamat Déby przybędzie we wtorek do Izraela, a w środę spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu. Izrael i Czad odnowiły stosunki dyplomatyczne w 2019 roku.


Premier Benjamin Netanyahu uda się w czwartek do Francji z oficjalną wizytą państwową, poinformowało w poniedziałek jego biuro. Netanjahu ma spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem 


Minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział że ambasada Izraela w Kijowie wróci do pełnej sprawności w najbliższych tygodniach i że wkrótce będzie pierwszym ministrem z Bliskiego Wschodu, który odwiedzi ukraińską stolicę. 


Sześć izraelskich restauracji znalazło się w rankingu 50 najlepszych lokali gastronomicznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Na liście znajduje się George & John na 6 miejscu. To wielki zaszczyt reprezentować Izrael, zwłaszcza w takich dniach, jak te – mówi szef kuchni Tomer Tal.


Bennett obiecuje powrót do polityki, wzywa amerykańskich Żydów, by “nie porzucali Izraela”.
Były premier na spotkaniu w Nowym Jorku stwierdził, że nowy rząd kontynuuje jego politykę wobec Iranu


Ben Gvir forsuje ustawę o karze śmierci w związku z atakiem w Jerozolimie Minister mówi, że każdy, kto krzywdzi cywilów, “powinien być wysłany na krzesło elektryczne”, uzasadniając kontrowersyjne prawo, którego inni wielokrotnie nie uchwalili


Izraelska wersja Air Force One, która została umieszczona w magazynie przez poprzedni rząd, zanim kiedykolwiek została wprowadzona do użytku, odbyła w poniedziałek kolejny lot próbny, przyspieszając w ten sposób do uzyskania gotowości operacyjnej.


Herzog: Ludzkość musi wznieść się na “nowe wyżyny”, aby uratować Ziemię przed “przerażającą głębią
Izraelski prezydent wziął udział w 18. międzynarodowej konferencji kosmicznej Ilana Ramona, odbywającej się w ramach Israel Space Week 2023.


Cała koalicja Netanjahu podpisuje ustawę w Knesecie przywracającą Deriego na stanowisko ministra
Proponowana poprawka ma odwrócić niedawny wyrok Sądu Najwyższego zmuszający lidera Shasu do opuszczenia gabinetu.


Szef Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas przedstawił serię wymagań dotyczących izraelskich ustępstw podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w Ramallah.


Indyjski magnat Gautam Adani powiedział we wtorek, że będzie nadal inwestował w Izraelu po tym, jak jego grupa przejęła jeden z głównych portów w kraju. 


Waszyngton był ostrożny w kwestii tego, jaką broń dostarcza Kijowowi i skąd ta broń pochodzi.


Prezydent USA Joe Biden spotka się i przeprowadzi w czwartek w Białym Domu rozmowy z królem Jordanii Abdullahem 


IDF poinformował, że dwóch Izraelczyków zostało umiarkowanie rannych w ataku polegającym na rozjechaniu samochodem na skrzyżowaniu Tapuah


Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zakharowa potępiła w poniedziałek “prowokacyjne działania” podobne do przeprowadzonych 28 stycznia ataków dronów na irańską firmę obronną i ostrzegła, że mogą one doprowadzić do niekontrolowanej eskalacji na Bliskim Wschodzie.


W ciągu ostatniego roku izraelskie organy obrony cybernetycznej odparły ponad 1000 prób ataków, które łącznie mogły sparaliżować gospodarkę kraju, jak twierdzi szef cyberbezpieczeństwa Izraela.


Nowy raport NGO Monitor, instytutu badawczego z siedzibą w Jerozolimie, dokumentuje “przytłaczające dowody” na powiązania pomiędzy siedmioma palestyńskimi organizacjami pozarządowymi a Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny (PFLP).


Ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodsky powiedział, że Izrael “nadal pomaga Ukrainie, ale nie o wszystkim trzeba mówić.” 


Premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael podejmuje kroki, aby uniemożliwić Iranowi rozwój niektórych broni. Netanyahu powiedział, że jego intencją jest najpierw zawarcie pokoju ze światem arabskim przed próbą rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Dania przekazała Ukrainie swoje wszystkie systemy artyleryjskie Caesar 8×8 w liczbie 19 sztuk. W celu zastąpienia ich w swojej armii, która obecnie nie posiada podobnego typu uzbrojenia ma ona negocjować pozyskanie izraelskiego ATMOS-a 2000, który niedawno rzutem na taśmę pokonał francuskiego odpowiednika w Kolumbii.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.