Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.2 – 9.2


Przeciwnicy reformy sądownictwa wzywają do ogólnokrajowego strajku w poniedziałek Akcja protestacyjna ma się zbiec z pierwszym głosowaniem nad programem rządu w Knesecie.


Izrael jest zaangażowany w walkę z ekstremistycznymi elementami islamskimi kierowanymi przez reżim irański i nie może polegać na Autonomii Palestyńskiej – powiedział we wtorek premier Izraela Benjamin Netanjahu.


Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) poinformowało we wtorek, że trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4 pochodzące spod Morza Martwego było odczuwalne w kilku miastach w Izraelu, w tym w Jerozolimie, Tel Awiwie, Kfar Saba i Rehovot. W wyniku wstrząsów nie odnotowano żadnych obrażeń ani szkód.


Zespół 230 lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy przybył w środę do Turcji, aby założyć szpital polowy i zapewnić pomoc medyczną ofiarom trzęsienia ziemi. Zespół poszukiwawczy i ratowniczy był już na miejscu, pomagając w poszukiwaniu ocalałych.


Adam Schiff, żydowski demokrata z Kalifornii, który niedawno ogłosił start w wyborach do Senatu, powiedział, że jest “bardzo zaniepokojony” proponowanymi środkami, które “uczyniłyby Izrael mniej demokratycznym lub potencjalnie stawiałyby pojedyncze osoby ponad prawem”.


Izraelska nagroda Wolf Prize dla kanadyjskiego endokrynologa . Daniel Drucker otrzymał prestiżową nagrodę za pomoc w opracowaniu terapii na cukrzyce i otyłośc.


Delegacja Sił Obronnych Izraela przybyła do Turcji , aby założyć szpital polowy w wyniku potężnych trzęsień ziemi w tym tygodniu, które do tej pory pochłonęły życie ponad 11.000 ludzi w Turcji i w sąsiedniej Syrii.


Unikalny, czysty złoty paciorek sprzed co najmniej 1600 lat został odkryty w Parku Narodowym Emek Tzurim w Jerozolimie – ujawnił w środę Israel Antiquities Authority (IAA).


Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir obiecał doprowadzić do pięciokrotnego zwiększenia liczby pozwoleń na broń w następstwie zeszłomiesięcznego palestyńskiego ataku terrorystycznego, w którym zginęło siedem osób w synagodze w Jerozolimie.


Gdy huragan Barbara nadciągnął do Izraela z mroźnym wiatrem, deszczem i śniegiem, to ponad 200 wolontariuszy dzielnie stawiało opór, aby dostarczyć przenośne grzejniki, koce i gotowe posiłki dla 300 osób starszych i ocalałych z Holokaustu mieszkających w Jerozolimie.


Izraelskie wyburzanie nielegalnych arabskich budowli gwałtownie wzrosło pod rządami ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira


Premier Izraela Benjamin Netanjahu omówił ze swoim indyjskim odpowiednikiem Narendrą Modim sposoby wzmocnienia stosunków dwustronnych. 20-minutowa rozmowa telefoniczna skupiła się na wzajemnym pragnieniu obu przywódców do pogłębienia współpracy w zakresie zaawansowanych technologii, spraw gospodarczych i bezpieczeństwa,


Dziewięćdziesięciu ukraińskich uchodźców żydowskich przybyło do Izraela, aby rozpocząć nowy etap w swoim życiu


Wiceprzewodnicząca Narodowego Związku Studentów w Wielkiej Brytanii wysłała w zeszłym tygodniu list do liderów Związku Studentów Żydowskich, chwaląc ich za walkę z antysemityzmem i zapewniając, że “zostaliście usłyszani”. 


Izrael stara się naprawić więzi z Polską i wznowić wycieczki edukacyjne We wtorek wieczorem minister spraw zagranicznych Eli Cohen rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau.


Kolejne trzęsienie ziemi było odczuwalne w okolicach Izraela.To trzeci wstrząs w ciągu mniej niż 24 godzin. Według izraelskiej służby geologicznej, epicentrum trzęsienia ziemi o sile 4,1 mln znajdowało się w pobliżu granicy syryjsko-libańskiej.


Setki rodziców i uczniów demonstrowały przed placówkami oświatowymi przeciwko planowanej przez rząd radykalnej przebudowie systemu sądownictwa. która zdaniem krytyków poważnie osłabi demokrację.


Rabin izraelskiej policji wzywa obywateli do noszenia broni w synagogach w czasie szabatu
Rabin Rami Brachyahu powiedział, że środek ten jest konieczny po palestyńskim ataku terrorystycznym z 27 stycznia, w którym zginęło siedem osób w synagodze w Jerozolimie.


Izraelski zespół ratunkowy, który przybył do Antakyi w Turcji w środę, znalazł ciała Shaula i Fortuny Cenudioglu wewnątrz gruzów ich domu


Dowódca armii irańskiej: Każdy kraj, który nas napadnie, zostanie zaatakowany razem z Izraelem
Dowódca sił powietrznych Republiki Islamskiej reklamuje pociski cruise Asef jako konstruowane w celu uniknięcia wykrycia przez radary przeciwnika.


Palestyński terrorysta został unieszkodliwiony przez siły izraelskie po próbie dźgnięcia nożem żołnierza w pobliżu miejscowości al Fawar, niedaleko Hebronu Żaden z izraelskich żołnierzy nie został ranny w tym incydencie.


Burmistrz Barcelony zawiesiła instytucjonalne stosunki hiszpańskiego miasta z Izraelem, a w szczególności partnerstwo z miastem Tel Awiw, w związku z tym, co jej zdaniem jest systematycznym łamaniem palestyńskich praw człowieka.


Kategorie: Uncategorized

4 odpowiedzi »

 1. https://www.ynetnews.com/article/hksrnqlts

  “In the last decade, a group of committed Wikipedia editors have been promoting a skewed version of history on Wikipedia, one touted by right-wing Polish nationalists, which whitewashes the role of Polish society in the Holocaust and bolsters stereotypes about Jews.
  …Due to this group’s zealous handiwork, Wikipedia’s articles on the Holocaust in Poland minimize Polish antisemitism, exaggerate the Poles’ role in saving Jews, insinuate that most Jews supported Communism and conspired with Communists to betray Poles, blame Jews for their own persecution, and inflate Jewish collaboration with the Nazis

 2. Wyrażenie „ Merdanie ogonem” w stosunku do Izraela uwazam za uwłaczające i skrajnie niestosowne na zydowskim forum. A dużo poważniejszym problemem Izraela na dziś jest nie jego relacja z Polska tylko Iran, palestyński terroryzm, rosnący światowy antysemityzm i zagrozenie trzęsieniem ziemi. Ale najgorsze ze wszystkiego jest to ze w obliczu tych poważnych zagrożeń, izraelska lewica skupia sie na obaleniu demokratycznie wybranego rządu i Pierwszego Ministra. To te wlasnie dzikie ataki i podjudzanie spowodowały zerwanie stosunków z Barcelona i fale krytyk Izraela na Zachodzie.
  Lewicy wcale nie zależy na interesach narodu i kraju. Zależy jej tylko na zdobyciu władzy i niczym więcej. Izrael jest dzisiaj tym Salomonowym dzieckiem szarpanym przez dwie kobiety. A Lewica jest ta niby-matka gotowa wyrwać mu rączkę aby tylko zdobyć je dla siebie. Smutek, wstyd i hańba.

 3. ml:
  Słuszna uwaga, ale mam wrażenie że rząd Netanyahu merda ogonem tylko kiedy musi. Wobec Polski nie musi.

 4. ”Izrael stara się naprawić więzi z Polską i wznowić wycieczki edukacyjne We wtorek wieczorem minister spraw zagranicznych Eli Cohen rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau”

  Strona polska zada m.in. zaprzestania mowienia o kolaboracji Polakow z Niemcami w mordowaniu Zydow .
  Biorac pod uwage zapal Izraela do merdania ogonem i przymilania sie Polsce nalezy sie obawiac ze Izrael sie zgodzi, a wiec ” Dlaczego zaopominamy o Zagladzie” tu na blogu powinien byc tez skierowany w strone Izraela, nie tylko Polski

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.