Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.2 – 15.2


Dwudziestodwuletni izraelski żołnierz Staff Sgt. Asil Sawaed zmarł w poniedziałek wieczorem z powodu ran odniesionych wcześniej w ciągu dnia w ataku terrorystycznym w punkcie kontrolnym w Szuafat we wschodniej Jerozolimie.Minister sprawiedliwości Yariv Levin i przewodniczący Komisji Konstytucji, Prawa i Sprawiedliwości Knesetu Simcha Rothman wezwali liderów opozycji do spotkania w Rezydencji Prezydenta w Jerozolimie w celu przedyskutowania rządowego programu reformy sądownictwa.


W ciągu ostatnich czterech miesięcy w Stanach Zjednoczonych doszło do co najmniej 30 antysemickich incydentów, które bezpośrednio odnoszą się do Ye, artysty, producenta i projektanta mody znanego wcześniej jako Kayne West – wynika z opublikowanego wczoraj raportu nowojorskiej organizacji Anti-Defamation League.


W nietypowym posunięciu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na spotkanie z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Eli Cohenem . Wizyta jest charakterze solidarnościowym po śmiertelnych trzęsieniach ziemi, które zabiły dziesiątki tysięcy ludzi w tym kraju i Syrii.

Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen przybył do Turcji na niespodziewane spotkanie ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglou i prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.


Pierwsza część wysoce kontrowersyjnego pakietu koalicyjnego dotyczącego reformy sądownictwa, która dałaby rządowi kontrolę nad wyborem sędziów, zostanie wniesiona do pierwszego czytania na forum plenarnym Knesetu w najbliższą środę lub, co bardziej prawdopodobne, w przyszły poniedziałek.


Waszyngton jest “głęboko zaniepokojony” decyzją Izraela o ” zaliczeniu prawie 10 tys. osiedli i rozpoczęciu procesu wstecznej legalizacji dziewięciu osiedli na Zachodnim Brzegu, które wcześniej były nielegalne w świetle prawa izraelskiego” – wynika oświadczenia sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu przywitał powracającą do Izraela misję Sił Obronnych Izraela “Operacja Gałęzie Oliwne” ratującą życie w Turcji.


Były premier Izraela Ehud Olmert wezwał do rozpoczęcia kolejnego etapu ruchu protestacyjnego przeciwko rządowej propozycji reformy sądownictwa, opartego na gwałtownych konfrontacjach.


Izraelskie linie lotnicze wznowią bezpośrednie loty do Turcji jako znak ciągłej poprawy stosunków dwustronnych, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen. 


Izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 podejrzanych terrorystów i skonfiskowały amunicję w szeregu obław na terytoriach Zachodniego Brzegu w ramach “Operacji Breakwater”.


Była ambasador USA przy ONZ Nikki Haley oficjalnie rozpoczęła swoją kampanię prezydencką na 2024 rok, tym samym stając się pierwszą republikańską kandydatką,


Izraelski minister finansów Bezalel Smotrich przyrzekł promować nieograniczone budownictwo w żydowskich społecznościach w Judei i Samarii, pomimo sprzeciwu administracji Bidena.


Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir wyraził poparcie dla żołnierza IDF, który poprzedniego dnia został sfilmowany, gdy uderzył znanego palestyńskiego prowokatora w Hebronie.


Spotykając się w Turcji z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, minister spraw zagranicznych Eli Cohen poruszył kwestię izraelskich cywilów i ciał żołnierzy IDF przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy – podały źródła izraelskie.


Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu jego kandydatury, administracja Bidena wycofała poparcie dla Jamesa Cavallaro jako niezależnego członka Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka z powodu jego antyizraelskich w


Gilbert O’Sullivan poinformował że odwołał zaplanowany na czerwiec występ w Izraelu z powodu sytuacji politycznej i bezpieczeństwa.


Przewodniczący koalicji, MK Ofir Katz, poinformował, że dyskusje w Knesecie nad dwoma głównymi zapisami proponowanej reformy sądownictwa zostały przesunięte o tydzień


Były wielki mufti Jerozolimy szejk Ekrima Sabri ma być objęty śledztwem w sprawie podżegania do terroru, co rzekomo uczynił podczas wizyty w domu palestyńskiego terrorysty, który w zeszłym roku zabił izraelskiego żołnierza – poinformowała we wtorek prokuratura generalna.


‘Czas nie jest po naszej stronie’: Odchodzący na emeryturę generał IDF Eran Ortal wzywa do pilnej przebudowy armii


Efraim

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.