Uncategorized

Krotko i zwiezle :wiadomosci z Izraela : dzien po dniu 16.2 . 17.2Rząd zatwierdził budowę 9 tys. nowych mieszkań w Judei i Samarii. Minister finansów Bezalel Smotrich zaaprobował to posunięcie: “To bezprecedensowe osiągnięcie ruchu osadniczego. Złożyliśmy obietnicę i ja dotrzymujemy


gen. Danny Gold powiedział, że izraelskie lasery obrony powietrznej mogą zestrzelić drony, które Iran wysyła przeciwko Ukrainie.


Koalicja zamraża projekty reformy sądownictwa, aby otworzyć możliwość dialogu


Miasto Richmond w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie zatwierdziło w głosowaniu ( 6-3 )przyjęcie roboczej definicji antysemityzmu (IRHA).


Dom aukcyjny Sotheby‘s sprzedaje hebrajską Biblię, którą Richard Austin, jego globalny szef ds. książek i rękopisów, nazywa “niezaprzeczalnie jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych tekstów w historii ludzkości.”


Turniej hokejowy dla potrzebujących w Izraelu Zawodnicy z Ameryki Północnej, Europy i Izraela rywalizują w 12. dorocznym turnieju Israel Recreational Hockey Association.


Rada Bezpieczeństwa ONZ rozważa projekt rezolucji, przedstawiony w środę, który domagałby się od Izraela “natychmiastowego i całkowitego zaprzestania wszelkich działań osadniczych na okupowanym terytorium palestyńskim”.


Były sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który rozważa ubieganie się o prezydenturę w 2024 roku, oświadczył, że prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas jest “terrorystą” i wykluczył poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego.


Izrael po raz pierwszy wyeksportował ropę naftową, której transport skierowany jest do Europy


Pretendentka do Białego Domu Nikki Haley zadeklarowała gorące wsparcie dla Izraela


Siły izraelskie zburzyły w Hebronie dom palestyńskiego terrorysty, który w październiku 2022 roku zabił Ronena Hananię i ranił trzy inne osoby w pobliżu Kiryat Arba.


Według opublikowanego w tym tygodniu raportu izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego, PKB kraju wzrosło w 2022 roku o 6,5%.


Izraelska organizacja pozarządowa International Legal Forum (ILF) wysłała list do South Africa Rugby w proteście przeciwko decyzji organu sportowego o wycofaniu zaproszenia dla Tel Aviv Heat by wziąć udział w nadchodzącym turnieju.


Izrael wspiera trwałą suwerenność i nienaruszalność terytorialną Ukrainy i pomoże krajowi rozwinąć system obrony wczesnego ostrzegania


Ponad 400 byłych wysokich rangą funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, w tym byli szefowie policji, Szin Bet i Mossadu, podpisało w czwartek publiczny list wzywający prezydenta Isaaca Herzoga, by nie zgadzał się na żadne ustawy sprzeczne z podstawowymi wartościami demokratycznymi Izraela.


Minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się w Kijowie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Izrael i Ukraina zgodziły się współdziałać w sferze międzynarodowej i na wszystkich poziomach, przeciwko wspólnemu wrogowi, jakim jest Iran.


Według statystyk opracowanych przez Academic Center for Law and Science, z biegiem lat izraelscy sędziowie coraz rzadziej odwołują się w swoich orzeczeniach do religijnego prawa żydowskiego.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.