Uncategorized

Krotko i zwiezle wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.3 – 7.3


Izraelska Agencja Bezpieczeństwa (Szin Bet) przejmie odpowiedzialność za ochronę żony i synów premiera Benjamina Netanjahu


Minister obrony Izraela Yoav Gallant w piątek odmówił odpowiedzi na telefon od ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się w niedzielę ze swoim słowackim odpowiednikiem Eduardem Hegerem w Jerozolimie. Obaj przywódcy omówili pogłębienie współpracy dwustronnej, zwłaszcza w dziedzinie technologii, innowacji i turystyki.


Minister obrony Izraela Yoav Gallant potępił w niedzielę decyzję rezerwowych pilotów myśliwskich o bojkocie obowiązkowych ćwiczeń w proteście wobec rządowych planów reformy sądownictwa.


Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir ostrzegł w poniedziałek, że potencjał przemocy politycznej w kraju jest realny, a winę zrzucił na barki opozycji.


Prezydent Izraela Isaac Herzog powiedział zebranym około 100 urzędnikom miejskim, że kompromisowy projekt reformy sądownictwa jest prawie gotowy i wezwał ustawodawców do znalezienia wspólnej płaszczyzny.


Izraelskie wojsko przygotowało do rozbiórki dom podejrzanego o zamordowanie izraelskiego Amerykanina w pobliżu Jerycha.


Centrum Dziedzictwa im. Menachema Begina poinformowało, że uruchomiło w Ukrainie ośrodki leczenia zespołu stresu pourazowego dla żołnierzy powracających z pola bitwy.


Agencja Bezpieczeństwa Izraela (Szin Bet) poinformowała, że rozbiła w Turcji siatkę terrorystyczną Hamasu, planującą ataki na Izrael


Lider izraelskiej opozycji Yair Lapid i szef Partii Jedności Narodowej Benny Gantz odrzucili w poniedziałek jakiekolwiek negocjacje w sprawie rządowej propozycji reformy sądownictwa, chyba że towarzyszący jej proces legislacyjny całkowicie się zatrzyma.


Protestujący oferowali gotówkę, aby zablokować lotnisko Ben-Guriona


Dziesiątki tysięcy Żydów wezmą udział w publicznych czytaniach Megili z okazji święta Purim, zorganizowanych przez Modern Orthodox i odbywających się w setkach gmin w całym Izraelu.


Ponad 200 izraelskich lekarzy w rezerwie poinformowało w poniedziałek, że “nie będą służyć, jeśli reforma sądownictwa będzie kontynuowana”.


Prawie 100 samolotów z Azerbejdżanu wylądowało w południowej bazie lotniczej Izraela w ciągu ostatniej dekady, wykazał poniedziałkowy rzucając nowe światło na zakres stosunków wojskowych między krajami, biorąc pod uwagę szersze ocieplenie dwustronnych więzi,


Szef wojska Herzi Halevi ma spotkać się w tym tygodniu z pilotami, oficerami i innymi żołnierzami w związku z obawami, że żołnierze rezerwy protestujący przeciwko rządowemu przeglądowi sądownictwa odmówią stawienia się na służbę lub szkolenie, podały w poniedziałek Siły Obronne Izraela.


Minister ds. strategicznych Ron Dermer i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi spotkali się we wtorek w Waszyngtonie z urzędnikami amerykańskimi, w tym z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem.


Minister sprawiedliwości Yariv Levin i przewodniczący komisji konstytucyjnej Knesetu, PiS Simcha Rothman odrzucili we wtorek propozycję złożoną przez prezydenta Issaca Herzoga, która ma zakończyć kryzys wokół rządowej reformy sądownictwa. 


Około 6 tysięcy rezerwistów IDF podpisało petycję, w której deklarują, że będą nadal służyć, przeciwstawiając się tendencji rezerwistów grożących, że nie pojawią się na służbie, jeśli proponowane przez rząd reformy sądownictwa zostaną przeforsowane.


Iran uniknie krytyki MAEA po “konkretnych” zobowiązaniach Zapewnienia padły z ust szefa ONZ-owskiej straży nuklearnej Rafaela Grossiego podczas jego dwudniowej wizyty w Teheranie.


Wyciekł kompromis w sprawie reformy sądownictwa, ale nie jest ostateczny, mówi Herzog Prezydent wyjaśnia, że wersja opublikowana w mediach jest jedną z wielu rozważanych.

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Organizers of protests against the Israeli government’s proposed judicial reforms have offered to pay people to disrupt traffic at the country’s main international gateway on Thursday, as part of a “Day of National Disruption,” according to a report by Israel National News.

    A WhatsApp message sent out by the organizers reportedly is offering to refund the cost of fuel to drive to and from Ben-Gurion International Airport, plus 250 shekels, the equivalent of around $70.

  2. Juz wiadomo, ze oferowanie gotówki za blokowanie lotniska to fake news i ogloszono ze kazdy przyjeżdża na wlasny koszt. Prosze wiec sprostowac te falszywe wiadomosci.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.