Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.4 – 13.4


Izraelski szekel w ostatnich dniach nadal się osłabiał, notując w środę 3,68 do dolara i 4,02 do euro


Arabia Saudyjska gościła w środę delegacje Iranu i Syrii o przełomowym znaczeniu, gdyż kraje Zatoki Perskiej przygotowują się do ponownego nawiązania więzi dyplomatycznych po latach ostrych podziałów.


Kluczowe drogi do i z Eilatu zostały ponownie otwarte w środę wieczorem, po tym jak ulewne deszcze i niebezpieczeństwo powodzi doprowadziły do wielokrotnego zamykania dróg na południu kraju.


Wielka Brytania i USA nałożyły nowe sankcje na rosyjskiego oligarchę Aliszera Usmanowa i cypryjskich “pośredników finansowych”, którzy rzekomo pomagają ukrywać jego majątek, a także majątek innego rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza.


Mecz koszykówki pomiędzy Hapoelem Jerozolima a AEK Atenyw stolicy Grecji zamienił się w chaos, gdy miejscowi kibice spalili izraelską flagę, odpalili fajerwerki i rzucali kamieniami w izraelskich fanów.


Protestujący przeciwko planom koalicji dotyczącym reformy sądownictwa demonstrowali przed uroczystością Mimouna, w której uczestniczył premier Benjamin Netanjahu i jego żona Sara w mieście Hadera.


Kraje Zatoki Perskiej Bahrajn i Katar zgodziły się na przywrócenie stosunków dyplomatycznych


iDF upomina wysokiego rangą oficera za spotkanie z Ben Gvirem bez zezwolenia


Płk Avinoam Emunah jest wymieniany jako faworyt do dowodzenia nową gwardią narodową, która jest tworzona pod naciskiem skrajnie prawicowego ministra bezpieczeństwa narodowego.


Grecki Kościół Prawosławny oskarżył izraelską policję o naruszenie wolności wiernych poprzez ograniczenie liczby pielgrzymów, którzy mogli uczestniczyć wceremonii “Świętego Ognia” w kościele Grobu Pańskiego.


Prezydent Icchak Herzog wyraził ostrożny optymizm co do toczących się rozmów w sprawie reformy sądownictwa. “Mamy okazję wzmocnić izraelską demokrację.


Minister ds. diaspory Amichai Chikli wysłał w tym tygodniu listy do Polski, Grecji i Ukrainy, wyrażając zaniepokojenie incydentami antysemickimi w tych krajach.


Izraelska policja udaremniła zamach terrorystyczny zaplanowany na święto Paschy w Jerozolimie.


Reuven Ladianski, zastępca burmistrza Tel Awiwu-Jaffy, powiedział, że zamierza “postawić przed sądem” organizatorów nabożeństwa modlitewnego z 11 kwietnia, które odbyło się podczas święta Paschy na miejskim placu Dizengoff.


Wojna z Iranem jest coraz bardziej prawdopodobna, dlatego Jerozolima musi przygotować się do ataku na Republikę Islamską nawet bez wsparcia USA – ostrzegł w czwartek były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Yaakov Amidror


Chiny i Rosja prowadzą tajne rozmowy z Iranem w celu uzupełnienia dostaw dla Republiki Islamskiej kluczowego związku chemicznego używanego do napędzania pocisków balistycznych


W Knesecie odbyły się pierwsze w historii obchody święta Mimouna, w których wzięły udział setki gości w tradycyjnym marokańskim namiocie ustawionym na głównym placuMimouna to tradycyjne marokańskie święto obchodzone na zakończenie Pesachu . Obchodzone jest głównie przez Żydów mieszkających w Maroku, ale także przez wielu Żydów na całym świecie.

Święto Mimouna obchodzone jest zwykle w ostatnim dniu Pesachu i trwa przez całą noc. Podczas Mimouny gospodarze zapraszają swoich sąsiadów, przyjaciół i rodziny do swoich domów, aby razem celebrować koniec Pesachu i rozpoczęcie nowego życia wiosennego.

Podczas świętowania serwowane są tradycyjne marokańskie słodkości, takie jak muflety (placki na bazie mąki pszennych lub ryżowej), a także owoce, orzechy i bakalie.

Mimouna jest uważana za święto jedności i wspólnoty

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.