Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 14.4 – 15.4


1 osoba zginęła, i ponad 30 osob zostało rannych, kiedy ich autobus turystyczny ktory przewozil 33 Izraelczykow rozbił się w Chungju w Korei Południowej, według Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Fundacja Dziedzictwa Zachodniego Muru poinformowała, że około pół miliona osób odwiedziło Ścianę Płaczu podczas siedmiu dni Paschy.


izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.


Podczas uroczystej procesji w Pruchniku, małym miasteczku w południowo-wschodniej Polsce, mieszkańcy miasta oglądają ceremonialne spalenie kukły noszącej jarmułkę, którą nazwali Judaszem, jako część chrześcijańskiego wydarzenia. 


Dyplomatyczny spór między Jerozolimą a Ammanem o sytuację bezpieczeństwa na Górze Świątynnej pozostaje gorący, a doświadczony izraelski urzędnik oskarża jordańskiego ministra spraw zagranicznych o podsycanie ognia.


Siły Obronne Izraela podjęły decyzję o wzmocnieniu systemów obrony powietrznej w całym kraju. W tym celu w różnych obszarach rozmieszczono dodatkowe baterie systemu Iron Dome.


Wśród nowych nabytków, które Muzeum Izraela ogłosiło na początku tego miesiąca, jest “rzadka” XVIII-wieczna zdobiona książeczka shiviti i “niezwykle rzadka” mapa ścienna Ziemi Świętej z 1828 roku z ważnymi żydowskimi i chrześcijańskimi ilustracjami.


W Bejrucie (Liban) odbyło się forum zatytułowane “Obrońcy Jerozolimy”, z udziałem przedstawicieli Hezbollahu i innych organizacji terrorystycznych.


Niewielkie zakłócenia podczas mszy muzułmanów na Wzgórzu Świątynnym w ostatni piątek Ramadanu


Czołowa agencja ratingowa Moody’s obniżyła w piątek prognozę gospodarczą Izraela z pozytywnej do stabilnej, powołując się na “pogorszenie się stanu izraelskich rządów” po miesiącach niepokojów związanych z rządową próbą zmiany systemu sądownictwa.


Al Jaffee, wpływowy rysownik „Mad Magazine”, 102 lata Jego 70 lat pracy w satyrycznej publikacji jest częścią najdłuższej kariery rysownika według Księgi Rekordów Guinnessa. Al Jaffee, urodzony jako Abraham Jaffee w 1921 roku w Savannah w stanie Georgia, zmarł 10 kwietnia w Nowym Jorku.


Na izraelskim rynku mieszkaniowym ceny spadły po raz pierwszy od 2020 roku i widać oznaki spowolnienia inflacji, wynika z danych opublikowanych przez Centralne Biuro Statystyczne.


Szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell powiedział, że Europie trudno byłoby zaufać Chinom, gdyby nie próbowały one znaleźć politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. 


Minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Shoukry wezwał w czwartek Turcję do wycofania swoich wojsk z Syrii, podkreślając utrzymujące się napięcia pomimo niedawnych wysiłków na rzecz naprawy stosunków.


Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła w czwartek historyczną misję na planetę Jowisz wyposażoną w izraelski kompletny system elektroniczny na pokładzie statku kosmicznego JUICE.


Liderzy protestów zapowiadają wzmożone protesty obywatelskie w przypadku wznowienia prac nad zmianami.


Prezydent USA Joe Biden ogłosił 24 nominacje do Komitetu Prezydenta ds. Sztuki i Nauk Humanistycznych, którego współprzewodniczącymi będą Lady Gaga i żydowski producent Bruce Cohen, znany z takich filmów jak “American Beauty” i “Silver Linings Playbook”.


Dziesiątki tysięcy Irańczyków, niektórzy skandowali „śmierć Ameryce” i „śmierć Izraelowi”, przemaszerowało w piątek w stolicy Teheranu, aby uczcić Dzień Jerozolimy, doroczny pokaz poparcia dla Palestyńczyków. 


Szachy w Izraelu

Izrael ma wielu utytułowanych szachistów, którzy zdobyli wiele międzynarodowych nagród i tytułów mistrzowskich na świecie.

Do najbardziej znanych izraelskich szachistów należą Boris Gelfand, który był wicemistrzem świata w 2012 roku, i Judit Polgár, która była jedną z najlepszych szachistek w historii i zdobyła wiele tytułów mistrzowskich, w tym tytuł mistrza świata juniorek.

Ponadto, Izrael jest jednym z najsilniejszych krajów w szachach na Bliskim Wschodzie, a jego szachiści regularnie osiągają dobre wyniki na arenie międzynarodowej.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.