Uncategorized

Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi

Przyslala Katharina Dr.Gasinska -Lepsien


Prezydent Erdogan z „prezydentem” Abbasem w prezydenckim pałacu Erdogana (Źródło zdjęcia: Wikipedia)
Prezydent Erdogan z „prezydentem” Abbasem w prezydenckim pałacu Erdogana (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

„Potępiam nikczemne czyny Izraela wobec… muzułmanów”.


Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w Teheranie swojemu irańskiemu odpowiednikowi, Ebrahimowi Raisiemu, że „świat islamu powinien zjednoczyć się przeciwko izraelskim atakom w Palestynie”.


Obaj prezydenci rozmawiali także o starciach między palestyńskimi uczestnikami zamieszek a izraelską policją w meczecie Al-Aksa, gdzie setki zamaskowanych młodych ludzi zabarykadowały się w świątyni z zapasami petard, pałek, kamieni i pocisków.

Starcia na terenie kompleksu skłoniły grupy terrorystyczne Hamasu do dalszych aktów przemocy. Terroryści ze Strefy Gazy wystrzelili w nocy z czwartku na Izrael 44 rakiety, co spowodowało uderzenia odwetowe IDF w rządzonej przez Hamas enklawie.


Frakcje Hamasu w Libanie  wystrzeliły w czwartek 34 rakiety na północny Izrael.


Erdogan nazwał działania izraelskiej policji w meczecie przekroczeniem „czerwonej linii” i – jak przekazał jego rzecznik – powiedział irańskiemu prezydentowi, że „zdrowy rozsądek powinien zwyciężyć, aby zapobiec nowej spirali przemocy”.


„Potępiam nikczemne czyny przeciwko pierwszej kibla muzułmanów w imieniu mojego kraju i narodu i wzywam do jak najszybszego zaprzestania ataków” – powiedział, odnosząc się do legendy, że muzułmanie najpierw modlili się w kierunku Jerozolimy, przed zmianą kierunku modłów do Mekki.


Erdogan wezwał także Raisiego do „wspólnego kontynuowania wysiłków na platformach międzynarodowych, zwłaszcza w Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) i ONZ, aby zachować status miejsc świętych”.


„Erdogan powiedział, że ważne jest zademonstrowanie jedności, szczególnie w obliczu niedawnych aktów, takich jak palenie świętego Koranu w europejskich miastach” – dodano.


Sojusz między Turcją i Iranem, a także ostra krytyka Izraela ze strony prezydenta Turcji  prawdopodobnie zaszkodzi odnowionym niedawno stosunkom między Ankarą a Jerozolimą.


Turkey’s Erdogan to Iran’s Raisi: Muslim world must unite against Israel

World Israel News, 9 kwietnia 2023 r

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 

Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.