Uncategorized

Obyśmy wszyscy mieli wspaniały Dzień Niepodległości Państwa Izrael’

Przesłanie prezydenta Izraela Isaaca Herzoga do światowego narodu żydowskiego z okazji 75. urodzin państwa żydowskiego:

“Shalom, drodzy przyjaciele z całego świata! Gdy Izrael osiąga historyczny kamień milowy – 75 lat niepodległości – mamy okazję zatrzymać się i z wdzięcznością zastanowić nad cudem, jakim jest nasze żydowskie i demokratyczne państwo.

“Oczywiście, ten czas świętowania przychodzi w momencie, gdy Państwo Izrael i naród żydowski w ogóle muszą się liczyć z tym, co po hebrajsku nazywamy cheshbon nefesh. Podobnie jak wiele demokratycznych społeczeństw na całym świecie, nasza wspólnota, zarówno w Izraelu, jak i między Izraelem a globalnymi społecznościami żydowskimi, stanęła w obliczu prawdziwych pytań o to, kim jesteśmy i czego chcielibyśmy dla naszego ukochanego kraju.

“Oczywiście nie możemy zapominać, że zadawanie sobie pytań o naszą tożsamość i nasz wspólny cel jest darem. Posiadanie kraju, który możemy wspólnie kształtować, dzielić się nim, a nawet spierać, jeszcze niedawno było odległym marzeniem. I jest to błogosławieństwo, którego nie powinniśmy brać za pewnik.

“Te burzliwe czasy pokazują, jak wiele udało nam się zbudować w tym kraju w ciągu ostatnich 75 lat i jak cenny jest on dla wielu ludzi. Ukazują głęboką troskę milionów ludzi w Izraelu i poza nim, dla których nasz kraj ma głębokie znaczenie. I właśnie ta jakość głębokiej troski pomogła naszemu narodowi przetrwać i rozwijać się przez tysiąclecia.

“Drodzy przyjaciele, zbierzmy się w tej doniosłej chwili, by świętować wszystko, co razem zbudowaliśmy, i wszystko, co jeszcze mamy do zbudowania. Obyśmy wszyscy mieli wspaniały Dzień Niepodległości Państwa Izrael! Najlepsze życzenia dla Was wszystkich z Rezydencji Prezydenta w Jerozolimie.

“Jom Ha’atzmaut Sameach, przyjaciele!”.

Obyśmy wszyscy mieli wspaniały Dzień Niepodległości Państwa Izrael’

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.