Uncategorized

Krotko i zwiezle ;wiadomosci z Izraela dzien po dniu 26.4 – 27.4


Certyfikat uznania od tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana został wręczony we wtorek dowódcy Narodowej Jednostki Ratowniczej Sił Obronnych Izraela, płk. (Ret.) Golanowi Vachowi, który dowodził izraelską misją ratunkową


 Przesłanie prezydenta USA Joe Bidena z okazji 75. Dnia Niepodległości Izraela :„W imieniu narodu Stanów Zjednoczonych składam najlepsze życzenia narodowi Izraela z okazji 75-lecia państwowości.


Harry Belafonte, wnuk holenderskiego Żyda sefardyjskiego, umiera w wieku 96 lat


Rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow ponownie nawiązuje do “nazistowskiej” Ukrainy na forum ONZ


Smak “Halva Nagila” z koszernej lodziarni w USA wygrywa konkurs Gelato Festival World Masters


Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie opracowali odmiany pomidorów, które wymagają mniej wody i dają wysokie plony nawet w warunkach ekstremalnej suszy.


Rada Miasta Los Angeles rozpatruje uchwałę honorującą specjalne relacje z Izraelem


Emouna Cohen, studentka 11 klasy żeńskiego seminarium (ulpana) w Gederze, została w środę zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Biblijnego.


Libańsko-belgijski obywatel oskarżony przez Stany Zjednoczone o finansowanie libańskiego Hezbollahu został ekstradowany z Rumunii i stanął przed sądem federalnym na Brooklynie pod zarzutem unikania kar i niepłacenia podatków.


Minister sprawiedliwości Yariv Levin wezwał w środę zwolenników rządu do wzięcia udziału w czwartkowym wiecu przed Knesetem, na którym wezwie do wprowadzenia planowanych zmian w sądownictwie.


Rezolucja upamiętniająca 75. rocznicę powstania Izraela została przyjęta w Izbie Reprezentantów USA przytłaczającą większością głosów


Wśród wielu organizacji i państw zagranicznych, które pogratulowały państwu żydowskiemu z okazji jego 75. rocznicy, są proizraelskie grupy chrześcijańskie.


Szwajcaria zatwierdza pierwszy ogólnokrajowy pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu


Ajatollah Abbas Ali Soleimani, wysoki rangą irański duchowny, został zamordowany w środę w mieście Babolsar w północnej prowincji Mazandaran.


Icchak Wasserlauf, izraelski minister ds. rozwoju peryferii, Negewu i Galilei, ogłosił w środę planowaną legislację, która uczyni syjonizm ” podstawową i kluczową wartością” przy określaniu polityki rządu.


Dowódca CENTCOM-u USA gen. Michael E. Kurilla przybył w środę wieczorem do Izraela na spotkanie z wysokimi rangą przedstawicielami resortu obrony.


Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał w czwartek ustawę wzmacniającą zdolność jego stanu do zwalczania antysemityzmu i przyrzekł pozbyć się wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się prawu państwa żydowskiego do istnienia.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen miał się spotkać w Madrycie ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem José Manuelem Albaresem.


MK Likud Danny Danon powiedział że koalicja i opozycja poczyniły postępy w dialogu na temat rządowej ustawy o reformie sądownictwa.


Popularna gazeta haredi wezwała swoich czytelników do nieuczestniczenia w nocnym masowym wiecu popierającym kontrowersyjną propozycję rządu dotyczącą drastycznego osłabienia sądownictwa.


Minister finansów Bezalel Smotrich powiedział, że stara się zapobiec zbliżającej się gwałtownej podwyżce cen podstawowych produktów mlecznych, a winą za podwyżkę obarcza swojego poprzednika i poprzedni rząd.


Izrael był zaangażowany w wiele wojen i konfliktów, zarówno z krajami arabskimi, jak i palestyńskimi. Oto lista niektórych z tych wojen:

  1. Wojna arabsko-izraelska w 1948 roku – toczyła się między Izraelem a pięcioma państwami arabskimi (Egiptem, Syrią, Irakiem, Libanem i Transjordanią) po ogłoszeniu niepodległości Izraela w maju 1948 roku.
  2. Wojna sześciodniowa w 1967 roku – w której Izrael pokonał Egipt, Syrię i Jordanię, zajmując Strefę Gazy, Zachodni Brzeg, Wzgórza Golan i Wschodnią Jerozolimę.
  3. Wojna Jom Kipur w 1973 roku – w której Egipt i Syria zaatakowały Izrael, próbując odzyskać utracone terytoria.
  4. Wojna libańska w latach 1982-2000 – Izrael interweniował w wojnie domowej w Libanie w celu osłabienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny (PLO) i zniszczenia jej baz na terenie Libanu.
  5. Intifada w latach 1987-1993 – palestyńskie powstanie przeciwko izraelskiej okupacji na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.
  6. Druga Intifada w latach 2000-2005 – kolejne palestyńskie powstanie, które zaczęło się po wizycie Ariele Sharona na Wzgórzu Świątynnym.
  7. Wojna w Gazie w 2008-2009 roku – Izrael przeprowadził operację “Płynny Ołów” przeciwko Hamasowi na Strefie Gazy.
  8. Wojna w Gazie w 2014 roku – kolejna operacja przeciwko Hamasowi na Strefie Gazy, podczas której zginęło wiele osób.

Oprócz tych wojen, Izrael był także zaangażowany w liczne konflikty graniczne i incydenty zbrojne z palestyńskimi grupami zbrojnymi, takimi jak Hamas czy Islamski Dżihad.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.