Uncategorized

Czcij zasady zawarte w Deklaracji Niepodległości Izraela


JECHEZKEL MOSKOWITZ

W 1948 roku państwo Izrael zostało założone na zasadach głęboko zakorzenionych w żydowskiej historii, wierze i tradycji. Deklaracja Niepodległości Izraela mówi o znaczeniu Ziemi Izraela jako “miejsca narodzin narodu żydowskiego”. Tutaj ukształtowała się ich duchowa, religijna i polityczna tożsamość”.

“Po przymusowym wygnaniu ze swojej ziemi, lud ten pozostał z nią w wierze przez cały czas swojego rozproszenia i nigdy nie przestał modlić się i mieć nadziei na powrót do niej i przywrócenie w niej swojej wolności politycznej” – czytamy w Deklaracji.

Państwo Izrael – czytamy dalej – będzie narodem żydowskim, “otwartym na żydowską imigrację i na gromadzenie wygnańców. (…) Będzie oparte na wolności, sprawiedliwości i pokoju, tak jak to przewidzieli prorocy Izraela”. Sygnatariusze stwierdzili, że pokładają zaufanie w tzur yisrael – “Skałą Izraela”, co jest odniesieniem do Boga w tradycji żydowskiej.

Pierwszy Kongres Syjonistyczny, który odbył się w 1897 roku pod przewodnictwem Teodora Herzla, ogłosił prawo narodu żydowskiego do odrodzenia narodowego we własnym państwie. Choć sam nie był człowiekiem religijnym, Herzl uznawał znaczenie judaizmu. “Syjonizm jest powrotem do judaizmu przed powrotem do Ziemi Żydowskiej” – powiedział do naczelnego rabina Bazelu dr Alfreda Cohna. Alfred Cohn. W ten sposób stworzono podstawy do odbudowy ziemi w oparciu o zasadę, że powrót do ojczyzny jest zakorzeniony w naszej wierze.

W miarę jak wkraczamy w przyszłość, coraz wyraźniej widać, że istnieje konflikt o duszę naszego narodu. Związek między judaizmem jako religią a jego znaczeniem dla narodu żydowskiego jako narodu jest niezaprzeczalny. Powstanie państwa Izrael było spełnieniem duchowych i historycznych aspiracji. Jednak wraz z rozwojem otaczającego nas świata istnieje ryzyko, że wizja Herzla i twórców Deklaracji pozostanie w zapomnieniu.

W tych trudnych czasach musimy pamiętać o zasadach, na jakich powstało Państwo Izrael. Nie możemy stracić z oczu wspólnej płaszczyzny, która nas łączy, zakorzenionej we wspólnej historii i wierze. Jako potomkowie tych, którzy tęsknili za powrotem do ojczyzny, mamy obowiązek zachować i wzmocnić te więzi dla przyszłych pokoleń.

Państwo Izrael powstało ze wspólnego marzenia, zasilanego niezachwianą wiarą i nadzieją narodu żydowskiego. Musimy uhonorować poświęcenie naszych przodków i wizję Herzla, który widział wartość w budowaniu narodu na fundamencie wiary żydowskiej. Stawiając czoła wyzwaniom teraźniejszości i niepewności przyszłości, pamiętajmy o jego słowach: “Syjonizm jest powrotem do judaizmu przed powrotem do Ziemi Żydowskiej”.

Budując nasz naród, musimy znaleźć sposób na przyjęcie naszego wspólnego dziedzictwa, wiary i wartości. Musimy dążyć do stworzenia społeczeństwa, które szanuje różnorodność, a jednocześnie uznaje znaczenie naszych duchowych i historycznych korzeni. Dusza Izraela zależy od tego, czy będziemy potrafili zjednoczyć się jako naród, przerzucając pomost pomiędzy świeckością a religijnością, tradycją a postępem.

W duchu twórców naszej niepodległości, na tym Światowym Kongresie Syjonistycznym pracujmy razem, aby podtrzymać wizję Herzla i Bassler Rav. Obyśmy znaleźli wspólną płaszczyznę porozumienia niezbędną do zabezpieczenia przyszłości naszego narodu, zapewniając, że Państwo Izrael pozostanie latarnią wolności, sprawiedliwości i pokoju, kierując się zasadami naszej wiary i dążeniami naszych przodków.

Rabin Yechezkel Moskowitz jest przedsiębiorcą z branży zaawansowanych technologii oraz prezesem Ameriah, organizacji promującej amerykanizm i syjonizm. Jest delegatem do Światowej Organizacji Syjonistycznej z ramienia Eretz Hakodesh.

Czcij zasady zawarte w Deklaracji Niepodległości Izraela

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

 1. EK:
  Przeczytaj uważnie. Deklaracja Niepodległości ma dwie warstwy, które mniej więcej reprezentują podział między światopoglądem globalistycznym i nacjonalistycznym. A to tylko kawałek prawdy, bo wtedy znaczne części narodu żydowskiego do Izraela jeszcze nie dotarły i dyskusja toczyła się między różnymi sektami lewicy, założycielki i właścicielki ”Jeszuwu”.
  Jak już wspomniałem kilkakrotnie, to powód wystarczający do dyskwalifikacji Deklaracji jako ekskluzywnej bazy przyszłej konstytucji.

 2. MEF : Izrael ma się zobowiązać
  „ przestrzegania wszystkich uchwał ONZ ? Również tych które potępiają Izrael za apartheid, rasizm i mordowanie niewinnych palestyńczykow ???
  I zobowiązać sie do respektowania deklaracji Rady Bezpieczeństwa ONZ w których urzędują same bandyckie kraje z Rosja na czele ?
  To ja wole wersje Ben Gouriona.

  Dzisiejszym problemem Izraela jest przekonanie Żydow ze Izrael powinien być „ takim samym zachodnim demokratycznym krajem jak wszystkie inne” .
  Wlasnie ze nie powinien !
  Takie myślenie jest zgubne!
  Izrael ma ogromna tradycje i kulture oparta na Judaizmie, odrodził sie w skrajnie tragicznym kontekście historycznym, jest absolutnie wyjątkowym krajem pod wieloma względami i stanowi nasza jedyna ostoje przeciwko światowemu antysemityzmowi. Izrael to kraj Żydów.
  I Żydzi z całego świata, a szczególnie Izraelczycy powinni mieć pełna świadomość tej wyjątkowości, kultywować ja i być z niej dumni. Bo ta unikalność wcale nie przeszkadza Izraelowi być w ścisłej czołówce najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, fantastyczna nauka i potężnym, choc najbardziej humanitarnym wojskiem.
  Naprawdę jest z czego być dumnym zamiast szamotac się miedzy soba i kultywować kompleksy wyniesione z Galut .

 3. Piękny i madry artykuł który wraca do podstaw ideologicznych Izraela. Sa one zawsze ważne i aktualne. Nie wolno nam ich zapomnieć.

 4. Autor pominął kilka zasad z Deklaracji i wybrał tylko te które lubi. Akurat lubi te same zasady które lubił Ben Gurion.
  Pominięte zasady to zobowiązanie przestrzegania wszystkich uchwał ONZ i jeszcze te kilka zdań o równych prawach obywatelskich dla wszystkich obywateli. Tych Ben Gurion nie lubił, ale został przegłosowany. Krótko po ogłoszeniu niepodległości Izrael narzucił rząd wojskowy na Arabów Galilu, Trójkąta i Negewu, który skończył się dopiero w 1963. Te części o ONZ i o prawach obywatelskich była zatem lekcją obłudy.
  Dlatego Deklaracja Niepodległości nie może stanowić surogatu konstytucji.
  Znałem kilku ludzi którzy się z tą obłudą nie pogodzili; opuścili Izrael i nigdy nie wrócili.
  Dzisiejszym demonstrantom antyrządowym sprzeczności i niekonsekwencje Deklaracji Niepodległości jakoś nie przeszkadzają. Wywieszają afisze które opiewają ich ”wierność dla Deklaracji Niepodległości”.
  Powodem tej znieczulicy jest postmodernizm, który zdołał rozmyć semantykę dobra i zła, logiki i absurdu, aksjomatu i założenia, prawdy i fałszu. Innymi słowy orwellowskie ”doublethink” – metoda myślenia dialektycznego która eliminuje aksjomatyczny system poznania i umożliwia równoległą wiarę w prawdę i w kłamstwo.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.