Uncategorized

ANTYSEMITYZM WCZORAJ I DZIŚ.

Jerzy Klechta

Jeśli będzie dziś coś innego, dla wielu znanego to chyba jednak warto sięgnąć do dawnych czasów . Żydowska przeszłość jest bardzo bogata i chyba warto sięgnąć do dawnych czasów. Żydzi wszak na ziemiach polskich żyli już w X wieku zaś pierwszym dokumentem nadającym Żydom przywileje był status kaliski ( wiek XIII). Żydzi napływali na te tereny gdyż na tych ziemiach był stosunkowo  mniejszy antysemityzm, w tym przede wszystkim pogromów aniżeli na innych terenach. Liczba Żydów w Polsce oscylowała w okolicach 10% populacji.

Później już było całkiem inaczej. Żydzi zostali poddani antysemityzmowi w skali dramatycznej. 

Z ok. 3 , 5 mln Żydów II wojnę światową przeżyło ok.300 tys. Potem w czasach PRL przyszedł haniebny okres antysemityzmu i fala wyjazdu Żydów z Polski. 

Haniebna polityka Moczara do dziś przynosi hańbę Rzeczpospolitej. Antysemityzm polski bowiem do dziś istnieje.

JERZY KLECHTA 

Kategorie: Uncategorized

5 odpowiedzi »

  1. Ciekawym faktem jest, ze z okolo 50 tysiecy ocalalych Zydow w Polsce w czasie 2 WS, polowa uratowala sie wyjezdzajac na roboty do Niemiec. Znajoma mojej mamy, ktora w ten sposob sie uratowala zachowujac ”aryjska identyfikacje”, zalila sie, ze po wydarzeniach marcowych w 1968 roku zostala zwolniona z pracy jako Zydowka.

  2. Wojnę przeżyło ponad 250 tysięcy Żydów polskich.
    W większości byli to uchodźcy do ZSRR. Na terenach polskich Zaglade przeżyła bardzo maleńka grupa . Ocenia się , ze było to miedzy 30000a 60000 Żydów. noe bardzo to dokładne , bo niezbyt znane są dane dzieci, które rosły juz jako Polacy. Dlatego zaokrągla się te liczby . Prawdopodobnie dorosłych ocalało 40000 Żydów .
    W każdym bądź razie trudno w ogole mowic o ocalonych na terenie Polski. Juz sama statystyka wskazuje na to jak niewielka byla pomoc polskiej ludności w ratowaniu Żydów . Ale byla i dlatego tym Sprawiedliwym, którzy bali się swoich polskich sąsiadów, należy się najwyższy szacunek i wdzięczność.

  3. O antysemityzmie powszechnie wiadomo. Najbardziej dzis denerwuje wciskanie nieprawdziwych zdarzen o powszechnym ratowaniu Zydow, o polskkej wyrozumialisci i to z ust prezydenta i premiera RP w czasie ceremonii rocznicy powstania w Getcie. To swoisty objaw polskiego antysemityzmu.

  4. Kiedy Polacy chcieli wysłać Żydów na Madagaskar Hitler też nawoływał do ich emigracji ale kiedy Niemcy wysyłali Żydów do komór gazowych większość Polaków odniosła się do tego z obojętnością oprócz tych, którzy wydawali, grabili, gwałcili i mordowali ukrywających się Żydów. Z całym szacunkiem, uznaniem i podziwem dla tych Polaków, którzy z narażeniem życia pomagali i ratowali Żydów była to znaczna mniejszość wziąwszy pod uwagę wielkość narodu i ilość ratowanych. Ratujący i ratowani bardziej się obawiali sąsiadów niż Niemców.

  5. Antysemityzm istnieje w całej Europie, nie tylko w Polsce. Jeżeli mówimy o Niemcach jest pewna subtelna różnica: Przed wojną Polacy chcieli wysłać Żydów na Madagaskar natomiast Niemcy wysłali polskich Żydów prosto do komór gazowych.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.