Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.4 – 1.5


Kneset rozpocznie swoją letnią sesję po miesięcznej przerwie. Podczas gdy kontrowersyjna reforma sądownictwa jest nadal przedmiotem obrad, koalicja skupi swoją uwagę na uchwaleniu dwuletniego budżetu państwa, co musi nastąpić do 29 maja. W przeciwnym razie Kneset zostanie automatycznie rozwiązany i odbędą się nowe wybory.


Premier Hiszpanii Pedro Sanchez został w sobotę skrytykowany przez izraelskich urzędników za wiadomość wideo wspierającą ruch protestu przeciwko reformie sądownictwa w Izraelu.


Królewska koronacja króla Karola z udziałem przywódców żydowskich, muzułmańskich i hinduskich


The Guardian przeprosił społeczność żydowską i Richarda Sharpa za opublikowanie karykatury, którą określono jako „antysemicką”.


Trzy osoby zostały ranne w wyniku izraelskich ataków rakietowych w północno-zachodniej prowincji Homs, podały oficjalne syryjskie media.


Marszałek Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy (R-Calif.) przybędzie w niedzielę do Izraela, gdzie spotka się z przedstawicielami rządu i jako drugi w historii będzie przemawiał w Knesecie w jego pełnym składzie.


Rząd Izraela zwróci się do Sądu Najwyższego o przedłużenie terminu wprowadzenia prawa do poboru
Pięciomiesięczne opóźnienie da więcej czasu na dyskusję nad kwestią służby wojskowej haredi.


Podczas gdy w tym tygodniu w rezydencji prezydenta wznowiono rozmowy na temat reformy sądownictwa, przedstawiciele Partii Likud powiedzieli, że postęp w negocjacjach nie będzie możliwy, dopóki Partia Yesh Atid będzie w nich uczestniczyć.


Izraelski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o pociągnięcie premiera Benjamina Netanjahu do odpowiedzialności karnej za rzekome naruszenie warunków porozumienia, zgodnie z którym nie będzie on ingerował w ustawodawstwo dotyczące reformy sądownictwa.


Smotrich podpisał rozporządzenie i Ministerstwo Energii ogłosiło: ceny paliw nie wzrosną


World Rugby, światowy organ zarządzający sportem, orzekł, że decyzja Południowoafrykańskiego Związku Rugby o wykluczeniu izraelskiej drużyny z zawodów w lutym nie była dyskryminacją.


Premier Benjamin Netanjahu obiecał, że uniemożliwi Iranowi założenie “pętli terroru” na szyję państwa żydowskiego.


Minister obrony Izraela Yoav Gallant spotkał się z dyrektorem Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego USA Deanne Criswell, aby omówić kwestie związane z reagowaniem i gotowością na wypadek katastrof.


Amerykańskie źródła ujawniły, że Stany Zjednoczone prowadzą tajne negocjacje w sprawie normalizacji stosunków między Arabią Saudyjską a Izraelem.


W ciągu ostatniego tygodnia funkcjonariusze Izraelskiej Policji Granicznej aresztowali 256 Palestyńczyków nielegalnie przebywających w obrębie Zielonej Linii, z czego prawie połowa w rejonie Jerozolimy.


Izraelczycy hucznie pożegnali Noa Kirel w drodze do Liverpoolu “To ogromny zaszczyt być wybranym do reprezentowania naszego kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji, powiedziała gwiazda pop


Rozmowy w celu osiągnięcia kompromisu w sprawie reformy sądownictwa nie posuwają się do przodu, poinformował przewodniczący opozycyjnej Jedności Narodowej Benny Gantz podczas spotkania frakcji Knesetu swojej partii.


Oficer IDF ukarany naganą za udział w demonstracjach Żołnierze do stopnia podpułkownika mogą uczestniczyć w protestach politycznych, o ile nie są rozpoznawalni jako członkowie służby.


Rząd zatwierdził nominację prof. Yarona Felusa na nowego szefa Głównego Urzędu Statystycznego.


Oto lista izraelskich noblistów:

  1. Shimon Peres – Pokojowa Nagroda Nobla 1994 za wkład w rozwój procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
  2. Menachem Begin – Pokojowa Nagroda Nobla 1978 za rolę w negocjacjach pokojowych izraelsko-egipskich w Camp David.
  3. Yitzhak Rabin – Pokojowa Nagroda Nobla 1994 za wkład w rozwój procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie (razem z Shimonem Peresem i Jaserem Arafatem).
  4. Aaron Ciechanover – Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2004 za odkrycie mechanizmów rozkładu białek w komórkach.
  5. Avram Hershko – Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2004 za odkrycie mechanizmów rozkładu białek w komórkach (razem z Aaronem Ciechanoverem i Irwinem Rose’em).
  6. Daniel Kahneman – Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii 2002 za badania nad zachowaniem ludzi w warunkach niepewności.
  7. Shmuel Yosef Agnon – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury 1966 za twórczość literacką, która w nowatorski sposób kontynuuje tradycję żydowską.
  8. Robert Aumann – Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii 2005 za badania nad teorią konfliktu i kooperacji w gospodarce.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.