Uncategorized

Po raz kolejny


Jan Grabowski

Po raz kolejny muszę zwrócić waszą uwagę na celowe fałszowanie historii Holokaustu w angielskiej Wikipedii. Jak informowaliśmy wcześniej w tym tygodniu, “najwyższy sąd” Wikipedii, Komitet Arbitrażowy (ArbCom), spędził dwa miesiące nad tą sprawą.


Dziś opublikował swój werdykt (“proponowane środki zaradcze”). Powtarzając raz jeszcze: ArbCom (“Wiki-sędziowie”) nie patrzy na TREŚĆ dyskutowanych artykułów Wikipedii, decyduje jedynie o tym, czy redaktorzy Wikipedii postępowali zgodnie z zasadami Wikipedii. Innymi słowy, nie interesuje ich, czy ktoś, kto twierdzi, że Adolf Hitler był przyzwoitym człowiekiem, ma rację czy nie, ale czy jego (lub jej) modyfikacja (“edycja”) w Wikipedii była zgodna z zasadami, na których opiera się Wikipedia.


Opublikowany dziś wyrok sprawia, że zmiany wprowadzone w artykułach dotyczących stosunków polsko-żydowskich w czasie Holokaustu podlegają znacznie większej kontroli niż dotychczas. Jest to zmiana na lepsze. Korzystanie z niejasnych, polskojęzycznych źródeł (którymi łatwiej manipulować garstce polskojęzycznych redaktorów o złej woli) będzie trudniejsze, a Ochotnik Marek, jeden z najbardziej agresywnych wikipedystów (w prawdziwym życiu Radek Szulga, profesor nadzwyczajny profesor ekonomii w Lyon College w Arkansas) został wykluczony z Wikipedii, podobnie jak dwóch innych redaktorów, którzy zostali wskazani w naszym artykule.


Niestety, jeden bardzo rozsądny redaktor Wikipedii również został zbanowany. Bądźcie mądrzy! “Piotrus”, jeden z głównych winowajców w naszym artykule, dostał mniej niż klapsa. Zachował się, jak czytam w orzeczeniu, w sposób kulturalny, cywilizowany i grzeczny. Najprawdopodobniej jeszcze nie raz usłyszymy o “Piotrusiu”.


Ogólnie rzecz biorąc, orzeczenie sędziów Wiki nie znaczy wiele. Może jednak sprawi, że inni polscy nacjonaliści, antysemici i negacjoniści Holokaustu zastanowią się dwa razy, zanim spróbują zaprzeczyć i zniekształcić Holokaust w tak bezczelny sposób. Orzeczenie nie odniosło się do większości kwestii poruszonych przeze mnie i przez prof. Klein. Przede wszystkim nie odniosło się do naszych obaw związanych z fałszywym przedstawieniem źródeł. Czy było to warte ponad dwóch lat naszej pracy? Czas pokaże – przynajmniej teraz wszyscy zostaliście poinformowani: Wikipedia jest tak samo otwarta na szarlatanów, ideologicznych zapaleńców i kłamców, jak wszystkie inne media.

Za każdym razem, kiedy szukacie w Wikipedii jakiegoś zagadnienia, tematu, artykułu związanego z Holokaustem, starajcie się znaleźć dowody potwierdzające. Pamiętaj, że gdzieś za tymi liniami czai się “Piotrus”, “Gizzycatbella”, “Poeticbent” czy “Volunteer Marek” – ludzie bez żadnej wiedzy na temat historii Holokaustu, bez żadnego doświadczenia czy wykształcenia historycznego, ale z nastawieniem na oszukanie.


Podsumowując: teraz do nas, społeczności badaczy Holokaustu, należy uważne obserwowanie artykułów w Wikipedii i nie wahanie się aby interweniować!


Jeżeli chcesz przeczytać pełne “orzeczenie” ArbCom, kliknij na poniższy link.

TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Oj, najgorsze: teraz juz sily zydowsko-niemieckie atakuja Polske. WOJNA!!!
  Czy ta sprawa kiedykolwiek bedzie wybalansowana bez niepotrzebnego oskarzania sie w baaaaaardzo przesadzonych slowach? I czynach? Nie widze tego w rozowych kolorach.
  “Polska fałszuje historię Holocaustu? Niemiecki instytut organizuje wykład prof. Grabowskiego”
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/polska-fa%C5%82szuje-histori%C4%99-holocaustu-niemiecki-instytut-organizuje-wyk%C5%82ad-prof-grabowskiego/ar-AA1bFRVV?ocid=hpmsn&cvid=cda7a3d7ee4341c8ad5460c382f348f9&ei=33

 2. Tej sprawy ciag dalszy: Wikipedia zakazała trzem Polakom pisania o Holocauście. Polska znów oskarżona o antysemityzm i pomoc Niemcom. https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/wikipedia-zakaza%C5%82a-trzem-polakom-pisania-o-holocau%C5%9Bcie-polska-zn%C3%B3w-oskar%C5%BCona-o-antysemityzm-i-pomoc-niemcom/ar-AA1bGom7?ocid=hpmsn&cvid=364f3810da3041bd99ab4b8cfb98b94d&ei=49
  To zaczyna byc chorobliwe: cokolwiek dzieje sie na linii Izrael – Polska jest w Polsce automatycznie antypolskie. Zadnej analizy, czy moze jest cos w oskarzeniach Wikipedii. Ostatnia ofiara jest reprezentantka Izraela na Eurowizje, Noa Kirel, ktora przyjela wiadomosc, ze dostala 12 p. od Polski przypominajac tylko, ze bardzo sie cieszy, gdyz na ziemiach polskich zginela czesc jej rodziny = pewnego rodzaju zwyciestwo. Natychmiastowy komentarz: ona oskarza Polske o pomoc w zabijaniu Zydow!!! Przyjemnej podrozy do Tworek!

 3. Brawa wielkie i podziękowania jeszcze większe dla Pana Prof Grabowskiego za odwagę, soliną pracę i mìłość dla prawdy. Brak mi słów uznania.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.