Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 24.5 – 25.5


Klub piłkarski Beitar Jerozolima otrzyma Puchar Państwa w Rezydencji Prezydenta, po tym jak wtorkowa ceremonia została odwołana z powodu wtargnięcia tysięcy kibiców na boisko.


Szin Bet poinformował, że wniósł akt oskarżenia przeciwko 20-letniemu Izraelczykowi z arabskiego miasta Umm al Fahm za poważne naruszenia bezpieczeństwa.

Premier Benjamin Netanjahu poinformował po zatwierdzeniu budżetu na lata 2023-2024, że reforma sądownictwa powróci. Netanjahu podkreślił, że zespoły negocjacyjne “próbują osiągnąć porozumienie. Mam nadzieję, że nam się uda”.


Kneset przyjął w drugim i trzecim czytaniu budżet państwa na lata 2023-2024. Budżet poparło 64, przy sprzeciwie 55 parlamentarzystów. Budżet państwa na 2023 r. wyniesie około 484 mld szekli, a na 2024 r. około 514 mld szekli. W szczegółach budżet ministerstwa edukacji wyniesie odpowiednio ok. 77 mld i 82 mld szekli, budżet obronny wyniesie ok. 63 mld i 64 mld szekli, a budżet ministerstwa zdrowia wyniesie ok. 44 mld i 50 mld szekli.


Światowy Kongres Syjonistyczny przyjął rezolucję przeciwko reformie sądownictwa promowanej przez rząd w Izraelu.


Światowy Kongres Syjonistyczny przyjął rezolucję przeciwko reformie sądownictwa promowanej przez rząd w Izraelu.


Szef wywiadu wojskowego gen. Aaron Haliva powiedział: “Iran jest realnym zagrożeniem dla Izraela, a konfrontacja z pełnomocnikami Iranu może przekształcić się w bezpośrednią konfrontację z samą Republiką Islamską, która byłaby prowadzona na wielu polach walki.


Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Izraelu, Mohamed Al Khaja, zaprosił premiera Benjamina Netanjahu i prezydenta Isaaca Herzoga do udziału w konferencji klimatycznej COP28, która odbędzie się w listopadzie w Dubaju.


Siły IDF starły się z siłami palestyńskimi w obozie dla uchodźców w Balata w Nablusie, poinformowali Palestyńczycy we wtorek. Doszło do wymiany ognia, a meczety w obozie wzywały mieszkańców do przyłączenia się do starć.


Szef izraelskich sił powietrznych przywrócił flotę ciężkich śmigłowców transportowych z powrotem do służby po tym, jak zostały one uziemione w wyniku awarii technicznej w zeszłym tygodniu.


Katar – prawicowy premier Węgier Viktor Orban podkreślił że Ukraina nie może wygrać wojny z Rosją i argumentował, że Waszyngton musi wkroczyć, aby zakończyć konflikt.


Liderzy opozycji zaatakowali budżet państwa uchwalony przez rząd po maratonie w Knesecie, oskarżając koalicję rządzącą o to, że nie radzi sobie z kosztami życia, jednocześnie kierując fundusze na cele, które są szkodliwe dla interesów narodowych.


Przegląd saudyjskich podręczników pokazuje, że praktycznie cały antysemityzm został usunięty, ale Izrael nie pojawia się na mapach.


Hamas zwerbował arabskiego obywatela Izraela do przeprowadzenia zamachu bombowego w nadmorskim mieście Hadera – poinformowała w środę izraelska agencja bezpieczeństwa (Shin Bet).


Izraelski minister obrony Yoav Gallant ujawnił w poniedziałek, że Iran przekształca statki handlowe w uzbrojone platformy wojskowe, wyposażone w drony, pociski i zaawansowane systemy rozpoznawcze.


Sąd wojskowy w Gazie skazuje na śmierć przez powieszenie i rozstrzelanie cztery osoby skazane za dostarczanie informacji Izraelowi.


Ruch kobiet żydowskich Momentum sprowadził do Izraela 100 kobiet z Francji, Belgii i Szwajcarii w podróż, która rozpoczęła się w połowie maja w celu wzmocnienia ich żydowskiej tożsamości.


Prezydent Izraela Isaac Herzog oficjalnie przyjął nowych ambasadorów ze Sri Lanki, Ekwadoru, Gwatemali, Etiopii, Urugwaju i Portugalii w rezydencji prezydenta w Jerozolimie. Wysłannicy zostali powitani przez Orkiestrę IDF grającą ich hymny narodowe, a przed złożeniem list uwierzytelniających Herzogowi dokonali inspekcji gwardii honorowej IDF na Placu Ceremonialnym.


Izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały terrorystę Mahera Al-Saeeda, który zaplanował i przeprowadził atak strzelecki na autobus wojskowy w dolinie Jordanu, w którym rannych zostało sześciu żołnierzy.


Ministerstwo Zdrowia Izraela: Żaden młody dorosły bez wcześniej istniejących schorzeń nie zmarł z powodu COVID-19


IDF oswiadczyl że zestrzelił drona na terytorium Izraela, który przekroczył granicę z Libanu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.