Uncategorized

Film o Auschwitz zdobył drugą nagrodę w Cannes


“Strefa interesów” zdobyła Grand Prix na prestiżowym festiwalu filmowym.

kadr z filmu

Dramat o Holokauście “Strefa interesów” zdobył w sobotę nagrodę Grand Prix na 76. festiwalu filmowym w Cannes.

Film napisany i wyreżyserowany przez 58-letniego brytyjskiego filmowca pochodzenia żydowskiego Jonathana Glazera koncentruje się na rodzinie oficera SS Rudolfa Hössa, który był komendantem obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz w Polsce.

Historia podąża za Hössem i jego żoną Hedwig, którzy budują swoje życie rodzinne w domu i ogrodzie obok obozu, w którym zamordowano ponad milion Żydów i innych osób.

Film jest luźno oparty na powieści Martina Amisa z 2014 roku.

“Strefa interesów” otrzymała również nagrody FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych) i Cannes Soundtrack

Sześciominutowa owacja na stojąco nastąpiła po światowej premierze w Cannes 19 maja – tego samego dnia, w którym Amis zmarł na Florydzie w wieku 73 lat.

“Dziękuję wam bardzo, powiedział Glazer do tłumu po owacji. “Jestem tym naprawdę poruszony

Film zyskał uznanie krytyków, a czołowy krytyk filmowy Variety Owen Gleiberman napisał, że jest to “niezwykły film – mrożący krew w żyłach , głęboki, refleksyjny i wciągający, film który wystawia ludzką ciemność na światło dzienne i bada ją jak pod mikroskopem. W pewnym sensie jest to film, który gra na naszym uprzedzeniu, naszej ciekawości, by zobaczyć to, co niewidzialne. Robi to jednak z zaskakującą oryginalnością”.

Po premierze w Cannes amerykański producent i dystrybutor A24 podpisał globalne umowy dystrybucyjne na Europę i Japonię.

W niemieckojęzycznym filmie występują Christian Friedel jako Höss i Sandra Hüller jako Hedwig.

JNS

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.