Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 31.5 – 1.6Izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.


30 maja 2023 r. rano zmarł Rabin Gerszon Edelstein, przywódca litewskiej społeczności ortodoksyjnej w Izraelu, rosh jesziwy Ponevezh i duchowy przywódca partii politycznej Degel HaTorah.


Reprezentacja Izraela w piłce nożnej do lat 20 pokonała Uzbekistan 1:0 na Mistrzostwach Świata odbywających się w Argentynie i awansowała do ćwierćfinału.


Ostrzeżenie ministra Levina: „Nie będziemy wiecznie rządzić” Minister Sprawiedliwości mówi pozostałym ministrom: To historyczna szansa na dokonanie zmian w sądownictwie.


Minister transportu Miri Regev polecił zwiększenie ilości pociągów i autobusów komunikacji publicznej, aby umożliwić wiernym przybycie na pogrzeb Rabina Gerszona Edelsteina w Bnei Berak.


Prezydent Isaac Herzog został przywitany w Azerbejdżanie hymnem Izraela. Prezydent Herzog i prezydent Ilham Alijew przeprowadzili rozmowy na temat irańskiego zagrożenia w regionie.


Pułkownik Ami Bitton objął stanowisko nowego dowódcy Brygady Spadochroniarzy, zastępując płk Yoava Brunnera, który służył na tym stanowisku przez dwa lata i wkrótce rozpocznie studia akademickie.


Terroryści ostrzelali izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Homesz w Samarii. Ranny został 40-letni Izraelczyk, którego ewakuowano do szpitala. Pomimo udzielenia mu szybkiej pomocy medycznej, zmarł w szpitalu


Mężczyzna, który zmarł dzisiaj w wyniku ataku terrorystycznego w Hemesz to 31-letni Meir Tamari. Był mężem i ojcem dwojga dzieci w wieku 1 i 3 lat.


Do Izraela przyleciał z oficjalną trzydniową wizytą szef Centralnego Dowództwa Armii Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Korilla. Podczas wizyty odwiedzi jednostki biorące udział w ćwiczeniach “Punch Fist”.


Żydowscy mieszkańcy modlą się przy wjeździe do arabskiej wioski .Eli i mieszkańcy bloku Shilo organizują nabożeństwo modlitewne przy wejściu do Lubania, aby zaprotestować przeciwko wzrostowi liczby ataków z wykorzystaniem kamieni.


MK Yair Golan: “Jeśli haredim nie będą służyć w armii, my też nie będziemy Yair Golan uważa, że rząd powinien zmienić swoją politykę i grozi: Rezerwiści po prostu nie stawią się do służby.
Były


Amerykanie zastanawiają się nad planem, zgodnie z którym USA będą działać na rzecz pogłębienia więzi izraelsko-saudyjskich w zamian za porozumienie z Iranem.


Nuklearny organ nadzorczy ONZ poinformował w środę, że szacowane irańskie zapasy wzbogaconego uranu osiągnęły ponad 23-krotność limitu określonego w porozumieniu z 2015 r. między Teheranem a światowymi mocarstwami.


Największa w historii delegacja brytyjskiej Izby Lordów odwiedza Izrael w celu dalszego zacieśniania więzi


Po raz pierwszy na pojazdach pancernych Sił Obronnych Izraela umieszczono nowy symbol Gwiazdy Dawida

. Nowy symbol przedstawia wewnątrz Gwiazdę Dawida, która jest chroniona przez stalową tarczę – nazwano go Stalową Tarczą. Symbolizuje on niezależność, jedność i ochronę Izraela, a także stal, która symbolizuje z jednej strony odwagę, siłę i determinację, a z drugiej strony ochronę i mobilność.


Arabskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje głównej kwatery palestyńskiej organizacji terrorystycznej Frontu Ludowego na granicy libańsko-syryjskiej. Zginąć miało 5 osób.


Izraelski FM: Węgry otworzą ambasadę w Jerozolimie


Netanjahu rozmawia o przeprowadzce ambasady z prezydentem elektem Paragwaju


Izraelski minister ds. strategicznych Ron Dermer, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi i jego starszy zastępca Gil Reich są w Waszyngtonie na spotkaniach z wyższymi urzędnikami Białego Domu i państwowymi, przed podjęciem krytycznych decyzji dotyczących Iranu i Arabii Saudyjskiej. 


Siły bezpieczeństwa aresztowały 19 poszukiwanych podejrzanych o terroryzm podczas nocnych operacji wśród nich kilku, którzy prawdopodobnie rzucali koktajlami Mołotowa w izraelskie pojazdy


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.