Uncategorized

Dialog najlepiej rozbraja przemoc. Konrad Ciesiołkiewicz z Nagrodą im. Janusza Korczaka


Konrad Ciesiołkiewicz (pierwszy z lewej) odbierający Nagrodę im. Janusza Korczaka. Warszawa, 18 maja 2023. Fot. Fundacja Orange

Prezes Fundacji Orange i członek Zespołu Laboratorium „Więzi” został doceniony za wieloletnie działania na rzecz edukacji, za wspieranie dzieci i troski o ich prawa.

18 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Janusza Korczaka.

Nagrodę w kategorii Osoby Publiczne otrzymał Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, członek Zespołu Laboratorium „Więzi”. Kapituła konkursu nagrodziła go za wieloletnie działania na rzecz edukacji w duchu korczakowskich idei, za wspieranie dzieci i troskę o ich prawa.

Laudację wygłosił Paweł Rabiej. Zwrócił uwagę, że dziś – podobnie jak w latach 30. XX wieku – „mrok znów zdaje się pełznąć w naszą stronę, ogarniać serca i pożerać umysły”. – Potrzeba więc ludzi, którzy potrafią przerzucać kładki w ciemność świata. Cierpliwie budują empatię, dialog, zrozumienie, otwartość – mówił.

– Konrad Ciesiołkiewicz jest człowiekiem dialogu i tworzy go w różnych miejscach. W harcerstwie, w działalności publicznej, menedżerskiej, korporacyjnej, w swojej szerokiej działalności charytatywnej, publicystycznej, społecznej, obywatelskiej, edukacyjnej. Wszędzie tam z uporem powtarza, że dialog najlepiej rozbraja przemoc – zaznaczył Rabiej.

– Praca laureata na rzecz dzieci i młodzieży skupia się na kwestiach pilnych i ważnych. Wspieraniu dzieci, których rodzic zginął, niosąc pomoc innym. Zapobieganiu przemocy w rodzinie, w szkole, w społecznościach lokalnych. Rozwijaniu kompetencji społecznych i umiejętności przyszłości dzieci i młodzieży, a także wspieraniu ich w kryzysach psychicznych. W prawach dzieci i zagrożeniach tych praw w cyfrowym świecie – dodał.

Konrad Ciesiołkiewicz był wraz z Magdaleną Bigaj gościem Bartosza Bartosika w podcaście „Inny pomysł na demokrację”

Według Rabieja tym, co Konrad Ciesiołkiewicz wnosi w nasz świat są: „kultura poszukiwania kompromisu, dialogu, rozmowy, uważność i szacunek dla każdego, język »porozumienia bez przemocy«, język serca i życzliwości, ten pierwotny język ludzkości, którego tak często zapominamy, a bez którego tak trudno dobrze żyć”

Odbierając nagrodę, Konrad Ciesiołkiewicz podkreślał, że „jakość instytucji i nas, społeczeństwa, mierzyć powinno się podejściem do najsłabszych, najwrażliwszych, najbardziej bezbronnych”. – Z natury rzeczy są nimi właśnie dzieci. Bez względu na to, o jakim środowisku mówimy, czy to społecznym, tym widzialnym i tym niewidzialnym, informacyjnym czy cyfrowym, to spoczywa dzisiaj na nas ogromna odpowiedzialność za to, jakie warunki do życia, przeżycia i rozwoju stworzymy dla najmłodszych – mówił.

Konrad Ciesiołkiewicz to z wykształcenia psycholog, politolog i doktor nauk społecznych. Nie tylko kieruje Fundacją Orange, ale jest także przewodniczącym Rady Fundacji Dorastaj z Nami, wspierającej dzieci z rodzin, w których rodzic zginął lub utracił zdrowie, pełniąc służbę publiczną. Przewodniczy również Komitetowi Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. W kwietniu br. ukazała się publikacja pod jego redakcją „Twarze polskiej radykalizacji”, w której zaprezentowano pierwsze tak głębokie badania społeczne problemu radykalizacji politycznej w Polsce. Wydawcami są Komitet Dialogu Społecznego KIG i Laboratorium „Więzi”. 

Oprócz Ciesiołkiewicza laureatami tegorocznej Nagrody im. Janusza Korczaka są: w kategorii Instytucje i Organizacje – Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, Młodzieżowe Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu; w kategorii Liderzy Lokalnych Działań – Marta Florkiewicz- Borkowska, prof. Mikołaj Spodaryk, Mariusz Kurnyta, Dominik Kuc; w kategorii Osoba Publiczna – Mirosława Kątna. Nagrodę specjalną przyznano Janinie Ochojskiej.

Organizatorem nagrody jest Uczelnia Korczaka-Akademia Nauk Stosowanych. Jej cel to promowanie idei i myśli pedagogicznej Janusza Korczaka oraz wspieranie zmian w edukacji na lepsze. Laureatki i laureaci zostali wybrani przez kapitułę konkursową pod przewodnictwem prof. Barbary Smolińskiej-Theiss.

Dialog najlepiej rozbraja przemoc. Konrad Ciesiołkiewicz z Nagrodą im. Janusza Korczaka

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.