Uncategorized

Fundacja odznacza 14 ocalałych polskich osób ratujących Żydów podczas Holokaustu


Fundacja odznacza 14 ocalałych polskich osób ratujących Żydów podczas Holokaustu
Polska wręczyła Stanlee Stahl nagrodę Pro Patria za jej pracę na rzecz Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych.Magdalena Sawka (z lewej), przedstawicielka Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręcza Stanlee Stahl, wiceprezes Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych, polski medal Pro Patria.


Po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, Żydowska Fundacja dla Sprawiedliwych ponownie zgromadziła grupę Polaków, którzy poświęcili swoje życie w walce z ludobójstwem.


9 lipca w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie spotkali się liderzy dyplomacji, religii i społeczności wraz z delegacją 12 pedagogów, aby uhonorować 14 wciąż żyjących polskich osób ratujących Żydów podczas Holokaustu. W uroczystości wzięli udział m.in. ambasador Izraela Yacov Livne i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.


Wiek uhonorowanych wahał się od około 80 do 100 lat, co skłoniło wiceprezesa wykonawczego JFR Stanlee Stahla do stwierdzenia, że “ze względu na ich zaawansowany wiek i problemy zdrowotne wielu z nich, będzie to dla nich najprawdopodobniej ostatnie spotkanie”. JFR to organizacja non-profit z siedzibą na Manhattanie, której celem jest wspieranie Sprawiedliwych  nie-Żydów, którzy ratowali Żydów w Europie podczas Holokaustu.


Stahl opisała 14 ratujących jako “bohaterskich ludzi o wyjątkowym charakterze, którzy ryzykowali swoje życie i często życie swoich rodzin, aby ratować Żydów podczas Holokaustu. To specjalne wydarzenie ma na celu ich uhonorowanie i oddanie im należnej czci”.

Certyfikat nagrody Pro Patria przyznany przez polski rząd Stanlee Stahl, wiceprezesowi wykonawczemu Żydowskiej Fundacji na rzecz Sprawiedliwych. Polska wręczyła Stahl nagrodę Pro Patria za jej pracę na rzecz JFR, która co miesiąc udzielała pomocy finansowej (w sumie ponad 44 miliony dolarów) 100 starszym ludziom zajmującym się ratowaniem Holokaustu i tworzyła wpływowe programy edukacyjne na temat Holokaustu.


Magdalena Sawka, przedstawicielka Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyła nagrodę Stahl.


“Wydarzenia takie jak to są drogowskazem między Polską a Żydami, które reprezentują coś pięknego” – powiedziała Sawka. “Sprawiedliwi wśród Narodów Świata są dumą naszego kraju, a Stanlee Stahl przez ostatnie 31 lat pilnie pracowała, aby wspierać, rozpoznawać i opowiadać światu ich historię”.

Fundacja odznacza 14 ocalałych polskich osób ratujących Żydów podczas Holokaustu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.