
Wylądował na tobie motyl? To może być ważny znak ostrzegawczy
Motyl jest uniwersalnym symbolem zmiany. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu swojego życia przechodzi on całkowitą metamorfozę. Zaczyna jako gąsienica, następnie przechodzi przez stadium poczwarki, zanim wyłoni się jako w pełni rozwinięty w fazie imago. Z tego samego powodu motyl jest również postrzegany jako symbol osiągnięcia dojrzałości.
Wiecej TUTAJ
Bomba atomowa i Nagasaki – miasto, w którym zapanowała śmierć
9 sierpnia 1945 roku zdawał się być kolejnym zwyczajnym dniem w portowym mieście Nagasaki. Nikt nie spodziewał się, że jeszcze przed południem nastąpi eksplozja, która spowoduje śmierć dziesiątek tysięcy ludzi.
Wiecej TUTAJ
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy
Zamachowiec z synagogi Tree of Life, Bowers, został skazany na karę śmierci, sprawiedliwość wymaga również zamknięcia Gab – platformy mediów społecznościowych jego sympatyków, gdzie zamach ten nadal jest codziennie wychwalany i gdzie użytkownicy nadal zamieszczają groźby przemocy wobec synagog i Żydów, wzywają do zabijania polityków i obalenia rządu USA.
Wiecej TUTAJ
Turecki szowinizm, czyli Enver Pasza i jego historia
4 sierpnia 1922 r. zmarł Enver Pasza – zagorzały turecki patriota, a zarazem architekt upadku Imperium Osmańskiego. Postać kontrowersyjna, współodpowiedzialna za ludobójstwo Ormian, ale jednocześnie na swój sposób interesująca, będąca ostatnim śladem przemijającej epoki.
Więcej:TUTAJ
Holokaust oczami psa.
Ryszard Marek Groński stworzył książkę trudną, bolesną i wyjątkową w polskiej literaturze dla dzieci. To opowieść o Zagładzie widzianej oczami psa, buldoga angielskiego. Zarazem to aktualny list otwarty, zwracający uwagę na los zwierząt mordowanych w trakcie konfliktów zbrojnych i ich status ofiary wojennej.
Wiecej TUTAJ
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami
Jakie to wszystko proste (dla wierzących): zło nie istnieje, bo nieładnie by świadczyło o Bogu, a to co może nam się wydawać złem – to tylko brak dobra po prostu!
Wiecej TUTAJ
Czy sztuczna inteligencja ma problemy z prawem?
Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez AI? Czy AI może mieć podmiotowość prawną? Czy może wydawać wyroki? A decydować o podwyżce dla pracownika. O problemach sztucznej inteligencji z prawem i prawa ze sztuczną inteligencją…
Żyjemy w erze największego nacjonalizmu od czasów II wojny światowej
Traktaty unijne, które pomagają państwom negocjować swoje interesy, są głównie na papierze
Prof. Jan Zielonka – europeista, wykłada na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji, od jesieni br. będzie także wykładał w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego
Wiecej TUTAJ
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa
Dwudziestego lipca dziesiątki tysięcy palestyńskich uczniów na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy świętowało zakończenie egzaminu maturalnego, znanego jako Tawdżihi. Niestety, wielu z tych uczniów raczej nie będzie kontynuować nauki na uczelniach i uniwersytetach. Zamiast tego oczekuje się, że dołączą do jednej z wielu palestyńskich organizacji terrorystycznych, które dążą do unicestwienia Izraela.
Wiecej TUTAJ
Iran jedna się z Arabią – w tle działania Chin. Bliski Wschód ma dość niekończących się konfliktów
Państwa Bliskiego Wschodu odczuwają ciężar konfliktów ciągnących się od dziesięcioleci. Stąd też poszukują we własnym zakresie środków do łagodzenia napięć i normalizacji stosunków. Ten proces objął wreszcie Iran i Arabię Saudyjską, a także wojnę w Syrii, będącą konfliktem zastępczym między Rijadem a Teheranem. W tle rozgrywa się zaś gra wielkich mocarstw, a zwłaszcza Chin, które potrzebują Bliskiego Wschodu do realizacji inicjatywy Pasa i Szlaku. Na temat aktualnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie z Krzysztofem Płomińskim, byłym Ambasadorem RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej, rozmawia Stanisław Kopyta.
Kategorie: Uncategorized